Kdy je Den otců v roce 2022 a jak vlastně vznikl

Kateřina Jungvirtová | rubrika: Když se řekne | 1. 1. 2022
Den otců se v Česku stává stále populárnějším. Kdy se slaví a jaká je historie tohoto svátku?
Kdy je Den otců v roce 2022 a jak vlastně vznikl

Zdroj: Shutterstock

Den otců se koná na počest všech otců, jejich role ve společnosti a vztahu dětem. Mezi Čechy není o jeho existenci tak široké povědomí jako o Dni matek. Postupně ale získává na popularitě u nás i v dalších státech světa.

Den otců v roce 2022

Den otců se slaví vždy třetí neděli v červnu. V roce 2022 připadá na 19. června.

Den matek se slaví dříve – vždy druhou květnovou neděli, nejbližší tedy bude 8. května 2022.

Jak vznikl Den otců

Historie oslav otců a otcovství sahá do počátku 20. století. Mluvit se o nich začalo hned po vzniku Dne matek. Nejčastěji je datován od roku 1910, kdy Sonora Smart Doddová zorganizovala první oslavy na počest svého tatínka, který sám vychoval šest dětí.

Sonora tehdy požádala pastora místního kostela, aby se každoročně konala mše za všechny otce. Původně plánovala oslavy na na den otcových narozenin – 5.června, ale protože pastor v tento den neměl čas, konaly se v kostele až třetí červnovou neděli. Zvyk slavit Den otců v tento den pak po americkém vzoru přebralo mnoho států včetně České republiky.

Po prvních oslavách v kostele upadl Den otců na nějaký čas v zapomnění, ovšem jen do doby, než ho začaly využívat výrobci pánského zboží pro reklamní účely. Den Otců prezentovali jako příležitost poděkovat tatínkům dárkem v podobě kravaty nebo doutníků.

V roce 1966 prezident Lyndon Johnson prohlásil třetí červnovou neděli za oficiální Den otců. Za národní svátek ho ustanovil zákonem prezident Richard Nixon v roce 1972.

Kdy se slaví Den otců ve světě

Svou tradici má Den otců i ve světě. Ne všude se ale slaví ve stejný den.

V Dánsku oslavují otce 5. června, severské státy druhou listopadovou neděli a v Austrálii a na Novém Zélandu první neděli v září. Den otců má tradici i v některých arabských zemích, oslavy tam připadají na 21. června.


Fotogalerie: Nové řetězce a značky v Česku

Diskont označovaný jako ruský Lidl, nové prodejny zboží pro domácnost nebo futuristická prodejna polského řetězce. Do Česka v roce 2021 přišlo skoro 25 značek obchodů a služeb. Seznamte se.

Kateřina Jungvirtová

Autor článku Kateřina Jungvirtová

Vystudovala obchodní podnikání a po škole pracovala jako copywriter. S redakcí NextPage Media spolupracuje od roku 2021. Když zrovna nepíše, sedí u piana, čte dobrou knížku, je na procházce se psem nebo na cestách. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

dárky, nákupy, rodina, svátky

A tohle už jste četli?

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

26. 5. 2022 | Jana Divinová | 6 komentářů

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení.

Na úřad online. Bankovní identitu už použilo přes 1,1 milionu lidí

25. 5. 2022 | Olga Skalková | 2 komentáře

Na úřad online. Bankovní identitu už použilo přes 1,1 milionu lidí

Službu BankID, tedy digitální prokazování totožnosti přes bankovní identitu, využilo v Česku alespoň jednou 1,1 milionu lidí pro vstup na portály veřejné správy. Vedle toho ji přes... celý článek

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

25. 5. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

Pro někoho je výrazně pod 10 %, jiný si připlácí přes 30 %. Inflace postihuje každého výrazně jinak, ukazuje analýza. A nabízí kalkulačku na míru.

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.... celý článek

Marketing skupiny Partners povede Robert Chmelař

24. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Marketing skupiny Partners povede Robert Chmelař

Na nově zřízenou pozici Group Chief Marketing Officer přichází do finanční skupiny Partners Robert Chmelař. Bude mít na starosti marketingovou strategii celé skupiny včetně chystané... celý článek

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.