Kdy je Den otců v roce 2022 a jak vlastně vznikl

Kateřina Jungvirtová | rubrika: Když se řekne | 1. 1. 2022
Den otců se v Česku stává stále populárnějším. Kdy se slaví a jaká je historie tohoto svátku?
Kdy je Den otců v roce 2022 a jak vlastně vznikl

Zdroj: Shutterstock

Den otců se koná na počest všech otců, jejich role ve společnosti a vztahu dětem. Mezi Čechy není o jeho existenci tak široké povědomí jako o Dni matek. Postupně ale získává na popularitě u nás i v dalších státech světa.

Den otců v roce 2022

Den otců se slaví vždy třetí neděli v červnu. V roce 2022 připadá na 19. června.

Den matek se slaví dříve – vždy druhou květnovou neděli, nejbližší tedy bude 8. května 2022.

Jak vznikl Den otců

Historie oslav otců a otcovství sahá do počátku 20. století. Mluvit se o nich začalo hned po vzniku Dne matek. Nejčastěji je datován od roku 1910, kdy Sonora Smart Doddová zorganizovala první oslavy na počest svého tatínka, který sám vychoval šest dětí.

Sonora tehdy požádala pastora místního kostela, aby se každoročně konala mše za všechny otce. Původně plánovala oslavy na na den otcových narozenin – 5.června, ale protože pastor v tento den neměl čas, konaly se v kostele až třetí červnovou neděli. Zvyk slavit Den otců v tento den pak po americkém vzoru přebralo mnoho států včetně České republiky.

Po prvních oslavách v kostele upadl Den otců na nějaký čas v zapomnění, ovšem jen do doby, než ho začaly využívat výrobci pánského zboží pro reklamní účely. Den Otců prezentovali jako příležitost poděkovat tatínkům dárkem v podobě kravaty nebo doutníků.

V roce 1966 prezident Lyndon Johnson prohlásil třetí červnovou neděli za oficiální Den otců. Za národní svátek ho ustanovil zákonem prezident Richard Nixon v roce 1972.

Kdy se slaví Den otců ve světě

Svou tradici má Den otců i ve světě. Ne všude se ale slaví ve stejný den.

V Dánsku oslavují otce 5. června, severské státy druhou listopadovou neděli a v Austrálii a na Novém Zélandu první neděli v září. Den otců má tradici i v některých arabských zemích, oslavy tam připadají na 21. června.


Fotogalerie: Nové řetězce a značky v Česku

Diskont označovaný jako ruský Lidl, nové prodejny zboží pro domácnost nebo futuristická prodejna polského řetězce. Do Česka v roce 2021 přišlo skoro 25 značek obchodů a služeb. Seznamte se.

Kateřina Jungvirtová

Autor článku Kateřina Jungvirtová

Vystudovala obchodní podnikání a po škole pracovala jako copywriter. S redakcí NextPage Media spolupracuje od roku 2021. Když zrovna nepíše, sedí u piana, čte dobrou knížku, je na procházce se psem nebo na cestách. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

dárky, nákupy, rodina, svátky

A tohle už jste četli?

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 4 komentáře

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

26. 1. 2023 | Veronika Hejná

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

Soudit se s nepoctivou firmou bude pro běžné spotřebitele jednodušší. Pomoct jim mají hromadné žaloby. Jejich výsledná podoba v českém právu ale má být slabší, než se dříve plánovalo. celý článek

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce po obchodních řetězcích vysvětlení, proč tak výrazně zdražily cukr. Vysoké přirážky jsou podle ministra nemorální. Řetězce vinu odmítají... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.