Kdy je Den otců v roce 2022 a jak vlastně vznikl

Kateřina Jungvirtová | rubrika: Když se řekne | 1. 1. 2022
Den otců se v Česku stává stále populárnějším. Kdy se slaví a jaká je historie tohoto svátku?
Kdy je Den otců v roce 2022 a jak vlastně vznikl

Zdroj: Shutterstock

Den otců se koná na počest všech otců, jejich role ve společnosti a vztahu dětem. Mezi Čechy není o jeho existenci tak široké povědomí jako o Dni matek. Postupně ale získává na popularitě u nás i v dalších státech světa.

Den otců v roce 2022

Den otců se slaví vždy třetí neděli v červnu. V roce 2022 připadá na 19. června.

Den matek se slaví dříve – vždy druhou květnovou neděli, nejbližší tedy bude 8. května 2022.

Jak vznikl Den otců

Historie oslav otců a otcovství sahá do počátku 20. století. Mluvit se o nich začalo hned po vzniku Dne matek. Nejčastěji je datován od roku 1910, kdy Sonora Smart Doddová zorganizovala první oslavy na počest svého tatínka, který sám vychoval šest dětí.

Sonora tehdy požádala pastora místního kostela, aby se každoročně konala mše za všechny otce. Původně plánovala oslavy na na den otcových narozenin – 5.června, ale protože pastor v tento den neměl čas, konaly se v kostele až třetí červnovou neděli. Zvyk slavit Den otců v tento den pak po americkém vzoru přebralo mnoho států včetně České republiky.

Po prvních oslavách v kostele upadl Den otců na nějaký čas v zapomnění, ovšem jen do doby, než ho začaly využívat výrobci pánského zboží pro reklamní účely. Den Otců prezentovali jako příležitost poděkovat tatínkům dárkem v podobě kravaty nebo doutníků.

V roce 1966 prezident Lyndon Johnson prohlásil třetí červnovou neděli za oficiální Den otců. Za národní svátek ho ustanovil zákonem prezident Richard Nixon v roce 1972.

Kdy se slaví Den otců ve světě

Svou tradici má Den otců i ve světě. Ne všude se ale slaví ve stejný den.

V Dánsku oslavují otce 5. června, severské státy druhou listopadovou neděli a v Austrálii a na Novém Zélandu první neděli v září. Den otců má tradici i v některých arabských zemích, oslavy tam připadají na 21. června.


Fotogalerie: Nové řetězce a značky v Česku

Diskont označovaný jako ruský Lidl, nové prodejny zboží pro domácnost nebo futuristická prodejna polského řetězce. Do Česka v roce 2021 přišlo skoro 25 značek obchodů a služeb. Seznamte se.

Kateřina Jungvirtová

Autor článku Kateřina Jungvirtová

Vystudovala obchodní podnikání a po škole pracovala jako copywriter. S redakcí NextPage Media spolupracuje od roku 2021. Když zrovna nepíše, sedí u piana, čte dobrou knížku, je na procházce se psem nebo na cestách. Další články autora.

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

dárky, nákupy, rodina, svátky

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Postavili jim dům na jílu. Vlhké zdi skončí u soudu

18. 1. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Postavili jim dům na jílu. Vlhké zdi skončí u soudu

Stavba domu na klíč může být skvělým řešením pro ty, kdo nemají chuť, znalosti ani schopnosti pustit se do toho sami. Stavebníci ale po sobě mohou zanechat skryté vady. Tady je ponaučení... celý článek

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

Podvodníci na internetu se schovávají i za značku českého energetického obra. Reklamy na sociálních sítích nebo na Youtube lákají k investování prostřednictvím vymyšlené platformy CEZ... celý článek

Inflace je nejvyšší od roku 2008. A to nepočítá energie

12. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Inflace je nejvyšší od roku 2008. A to nepočítá energie

Spotřebitelské ceny stouply v prosinci o 6,6 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Meziroční inflace je tak o 0,6 procentního bodu vyšší než v listopadu. Oznámil to Český... celý článek

Koruna dál posiluje. Vyplatí se teď koupit eura na dovolenou?

12. 1. 2022 | Jana Divinová | 12 komentářů

Koruna dál posiluje. Vyplatí se teď koupit eura na dovolenou?

Dostane se česká měna brzy pod 24 korun za euro? Většina oslovených ekonomů tomu nevěří. Pravděpodobnější podle nich je, že během roku oslabí směrem k 25 korunám za euro.

Příspěvek na péči má nová pravidla. Kdo dostane přidáno

12. 1. 2022 | Kateřina Jungvirtová | 30 komentářů

Příspěvek na péči má nová pravidla. Kdo dostane přidáno

Nová pravidla vyrovnala výši příspěvku na péči pro lidi v ústavních zařízeních a lidi v domácí péči pobírající dávku třetího a čtvrtého stupně. Poradíme, kdo má na dávku nárok, na co... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.