Bankovní identita je sice nejmladším z dosud používaných způsobů čistě elektronického ověření identity, už teď je ale pro veřejnost nejdůvěryhodnější. Ukazují to výsledky průzkumu agentury Stem/Mark pro českou technologickou společnost Cleverlance. Větší důvěru mají Češi už jen v klasický občanský průkaz, nebo průkaz s čipem (s ním lze také identitu ověřit online, pokud si zaplatíte čtečku karet, většina dotázaných ale takový průkaz nemá).
Bankovní identitě plně důvěřuje 56,8 % dotázaných, elektronickému podpisu 49,6 % a digitálnímu podpisu na tabletu nebo speciálním podpisovém zařízení 36 % respondentů.
Podle průzkumu by bankovní identitu nejvíce lidí používalo k obstarávání běžných úředních úkonů jako získání výpisu z rejstříku trestů (50,6 %), přístupu do registru řidičů (50,4 %), nebo získání potvrzení o bezdlužnosti (50,1 %). Přesná polovina dotázaných by pak pomocí bankovní identity řešila i přístup do katastru nemovitostí. Jednou z prozatím největších příležitostí k využití BankID bylo letošní sčítání lidu domů a bytů. Prostřednictvím bankovní identity se sečetlo přes 142 tisíc lidí.
Samotný pojem bankovní identita, neboli BankID, už zná víc než polovina (57,2 %) Čechů. Znalost stoupá se vzděláním dotázaných. Zatímco mezi lidmi bez maturity o něm ví jen 39,1 % dotázaných, s maturitou je to už 64,1 % a mezi vysokoškoláky celé tři čtvrtiny (75 %).
Poměrně vysoký zájem veřejnosti prokazuje i to, že téměř dvě třetiny oslovených (64,1 %), kteří pojem BankID znají, zároveň vědí, jestli už jejich banka tuto službu nabízí. V Česku mají možnost využití bankovní identity zatím klienti Air Bank, České spořitelny, ČSOB, Komerční banky, Moneta Money Bank a Raiffeisenbank. Fio banka a UniCredit Bank se ke zprovoznění služby chystají.
Bankovní identita funguje od začátku letošního roku pro komunikaci se státem – typicky při přihlašování do Portálu občana, na portál Moje daně, k eReceptu, k ePortálu České správy sociálního zabezpečení, při vyplnění elektronického dotazníku při sčítání lidu, při žádosti o výměnu řidičského průkazu nebo využití důchodové kalkulačky ČSSZ.
Bankovní identita, jejíž standard vznikl v rámci České bankovní asociace, umožňuje klientům ověřit totožnost online stejně snadno jako při přihlašování do internetového bankovnictví, a to bez dalších nákladů a zařizování. Vzorem jsou fungující systémy ze zahraničí, hlavně ve Skandinávii.
Od letošního jara rozšiřují banky využití identity pro online komunikaci s některými soukromými společnostmi – tedy pro ověřování se například vůči pojišťovnám, jiným bankám, penzijním společnostem, sázkovým společnostem, dodavatelům energií a podobně. Tímto způsobem zatím mohou svou „digitální občanku“ používat klienti s identitou od České spořitelny, ČSOB, Monety a nově i Komerční banky. Brzy by se měla přidat Air Bank. Raiffeisenbank tuto fázi plánuje spustit až během první poloviny příštího roku.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem