Maďarsko: Na dálnici jen s virtuální známkou

| rubrika: Příloha | 25. 6. 2008

Od letošního ledna se v Maďarsku změnil systém zpoplatnění dálnic. Řidič po zakoupení dálniční známky neobdrží žádnou nálepku, známka je pouze virtuální, elektronická a nic se tak nemusí lepit na sklo. V Maďarsku existuje celkem pět takto zpoplatněných dálnic – M1, M3, M5, M6 a M7. Nejnižší cena je čtyřdenní známky, která stojí 1530 HUF (150 Kč).

Kontrola automobilu, které vjede na dálnici, probíhá kamerovým systémem či policejními hlídkami. Při kontrole je potřeba předložit doklad o zaplacení dálniční známky.

Rychlost a alkohol

Maximální povolená rychlost je 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 110 km/h rychlostní silnice, 130 km/h na dálnici.

K železničnímu přejezdu mimo obec se může automobil blížit největší rychlostí 40 km/h, v obci nejvýše 30 km/h. Koleje se smí přejíždět do rychlosti 5 km/h, železniční síť je přitom v Maďarsku velmi hustá.

Není povolen žádný alkohol v krvi řidiče.

Parkování a pokuty

V Budapešti je velmi omezené parkování, na lístek z automatu se dá parkovat nanejvýš dvě až tři hodiny. Za překročení stanoveného limitu o půl hodiny může policie nasadit zaparkovanému automobilu „botičku“. Pro delší parkování jsou vhodnější sběrná parkoviště P+R (Park + Ride = zaparkuj a jeď), umístěná v blízkosti městské hromadné dopravy.

Pokuta za překročení rychlosti o 20 km/h se pohybuje v přepočtu od 230 eur, za projetí na červenou od 80 eur a za jízdu pod vlivem alkoholu je pokuta od 380 eur.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.