Studenti soukromých škol jsou špatně chráněni před jejich krachem

Studenti soukromých škol jsou špatně chráněni před jejich krachem
Studenti Pražského technologického institutu sice za letošní rok zaplatili školné 38 tisíc korun, ale školu už nedostudují. Jestli jim škola peníze vrátí, bude záležet na vzájemné dohodě. Podobně špatně chráněni jsou i studenti dalších soukromých škol.

Dana studovala soukromou Vyšší odbornou školu se zaměřením na uměleckou fotografii. V posledním, třetím ročníku, kdy měla získat titul bakalář, se škola dostala do finančních problémů a ukončila činnost. Obrátila se proto na vedení školy a žádala vrácení části školného. Nepochodila, protože ve smlouvě, kterou při přijetí podepsala, nebyla zmínka o povinnostech školy postarat se o své žáky v případě krachu, ani o vrácení peněz. Jednalo se o částku zhruba 16 000 korun za poslední semestr. Peníze nakonec oželela, byla ráda, že ji přijali na veřejnou školu stejného typu, kde jí uznali většinu zkoušek a mohla dostudovat.

Rozhodli jste se pro soukromou školu?

  • ověřte si, zda je škola registrována u Asociace soukromých škol ČR
  • prověřte si na MŠMT, zda má akreditace pro vypsané obory
  • zjistěte si od jejích absolventů, jak uspěli na trhu práce
  • vyžádejte si prohlídku školy, jaké má vybavení, jaké učebnice používá
  • na webových stránkách si najděte kvalifikaci vyučujících
  • porovnejte výši školného se školami obdobného zaměření
  • nepodepisujte smlouvu, ve které nebude zakotveno, jaké máte nároky při zrušení školy (přechod na jinou školu a vrácení školného)

Nebyla první ani poslední, kdo takovou nevýhodnou smlouvu podepsal. Čerstvě by o tom mohli vyprávět studenti Pražského technologického institutu, kterému ministerstvo školství odebralo státní souhlas s provozováním vysokoškolské výuky. Po prostudování řady smluv mezi studenty a soukromými školami, jsme zjistili, že většina uvádí výši školného, sankce za pozdní splátky, ale zpětné odpovědnosti se školy vyhýbají.

Tajemnice jedné soukromé vysoké školy, která nechce být jmenována, nám sdělila: „Škola by byla sama proti sobě, kdyby včlenila do smlouvy klauzuli, jak bude postupovat v případě ukončení činnosti. Kdo z uchazečů by se hlásil na instituci, která připouští krach.“

Dosavadní krachy soukromých škol všech typů mají většinou několik společných jmenovatelů: nedostatek kvalifikovaných pedagogů, malý zájem studentů o vypsané obory, nejistá budoucnost na trhu práce po absolutoriu, zastaralé vybavení škol. V některých případech se k tomu přidává i nesprávný odhad, kolik škol podobného typu již v daném regionu působí.

Pražský technologický institut především nedokázal zajistit dostatek kvalifikovaných pedagogů. Jeho potíže ovšem nevznikly až nynějším odejmutím státního souhlasu, ale datují se již od loňského října, kdy škola přišla o platnou akreditaci svého bakalářského programu. „Vzdělávací institut, který nesplnil tzv. akreditační vložku, už od loňského podzimu vyučoval nezákonně, neměl v podstatě oprávnění zkoušet, ani přiznávat akademické tituly,“ uvádí tisková mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Pomocnou ruku nabídl 76 studentům PIT děkan Fakulty strojní ČVUT prof. Ing. František Hrdlička. „Přijmeme všechny uchazeče, kteří mají řádně ukončené středoškolské vzdělání s maturitou, podají včas přihlášku a jejich přihláška splní všechny formální náležitosti. Studentům, kteří budou přijati na naši fakultu poté, co již absolvovali část studijního programu „Inženýrská ekologie“ na PIT, mohou být některé z absolvovaných předmětů uznány. Pro uznání předmětu bude rozhodující porovnání jejich sylabů se sylaby případných ekvivalentů na Fakultě strojní ČVUT, respektive komisionelní dodatečné posouzení v případě předmětů výrazněji odlišných,“ vysvětluje děkan. Podat přihlášku ovšem studenti mohou jen do 30. dubna.

O své již bývalé studenty se hodlá postarat i rektor PIT Pavel Rohan. O přestupu studentů na čtyři oslovené soukromé vysoké školy se má rozhodnout do konce května. Některé z těchto škol mají i podobné studijní programy, takže část studia by jim mohla být uznána.

Anketa

Kde byste nechali studovat své dítě?

Studenti však již zaplatili školné ve výši 38 000 Kč za akademický rok. „Vyrovnání školného, které nyní činí 19 tisíc korun za semestr, by záleželo na jednotlivých studentech. Ti, kteří by se rozhodli studium ukončit, by dostali část zpět. Při přestupu by se peníze mohly převést na jinou školu,“ domnívá se mluvčí studentské rady Petr Cupala.

„Vrácení poměrné části školného je smluvní záležitostí mezi studujícími a vedením školy. Pokud se ve smlouvách o studiu PIT zavazuje za úplatu poskytnout službu a svému závazku není schopen dostát, mohou se studenti dožadovat náhrady, a to i soudní cestou,“ říká ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace MŠMT Helena Müllerová.

Pokud se studenti se zástupci školy na vyrovnání nedohodnou, nejspíš jim pomůže pouze soud. Václav Zelinka, předseda Asociace soukromých škol ČR radí: „Jestliže student podepsal smlouvu, která je postavena jednostranně ve prospěch školy, tzn. neobsahuje práva studentů při ukončení činnosti školy (možnost převedení na jinou školu podobného typu a vrácení poměrné částky školného), je to porušení Občanského zákoníku – uvádění v omyl, klamavé informace apod. Soud toto podání bude řešit občanskou právní cestou. Na možné vyrovnání ovšem může stěžovatel čekat velmi dlouho.“

Co by podle vás měli dělat studenti Pražského technologického institutu? Podělte se o názor.

 

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 4. 2008 8:46, Jiřina

Jednak nechápu, proč se nehlásili na ČVUT, která patří mezi nejlépe hodnocené veřejné školy u nás. Pokud si mysleli, že soukromá škola jim dá lepší vzdělání, mají smůlu. Prostě úvahy, že co je za peníze, je kvalitnější se domnívá dost lidí a můžou zaplakat.

+52
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 4. 2008 12:07, Jarmila

Od kdy se na vyšší odborné škole dostane titul bakalář? Nedostanou náhodou titul DiS?

-25
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Na ošetřovné dosáhne víc lidí. Pravidla se zmírní

3. 8. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Na ošetřovné dosáhne víc lidí. Pravidla se zmírní

Podmínka společné domácnosti s největší pravděpodobností skončí. Pomůže to při krátkodobé péči o nemocného nebo zraněného člena širší rodiny.

Máte voucher od cestovky? Blíží se klíčový termín

29. 7. 2021 | Petr Kučera

Máte voucher od cestovky? Blíží se klíčový termín

Na výměnu poukazu, který jste dostali podle zákona zvaného Lex voucher, zbývá měsíc. O peníze nepřijdete ani v případě, že si náhradní zájezd nevyberete. Ale pozor: Pro vlastní vouchery... celý článek

Mall Pay chce být samostatnější, mění logo

26. 7. 2021 | Petr Kučera

Mall Pay chce být samostatnější, mění logo

Fintechová společnost Mall Pay mění svou vizuální identitu. Stylizovanou platební kartu v ní nahrazuje NFC symbol pro bezkontaktní placení. Slovo Mall sice v názvu zůstává, graficky... celý článek

Dynamický zloděj řádí dál. Pozor na karetní trik v cizině

26. 7. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Dynamický zloděj řádí dál. Pozor na karetní trik v cizině

Banky varují před nevýhodným kurzem v cizině při využití služby DCC. Většina z nich ale pořád odmítá nabídnout klientům snadnou ochranu. Proč?

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

22. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

Dominik Stroukal je další z řady známých osobností, jejichž jméno podvodníci zneužívají, aby z lidí dostali peníze. A jsou úspěšní, jak ukazují příběhy mnoha podvedených, kteří se na... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.