Studenti soukromých škol jsou špatně chráněni před jejich krachem

Studenti soukromých škol jsou špatně chráněni před jejich krachem
Studenti Pražského technologického institutu sice za letošní rok zaplatili školné 38 tisíc korun, ale školu už nedostudují. Jestli jim škola peníze vrátí, bude záležet na vzájemné dohodě. Podobně špatně chráněni jsou i studenti dalších soukromých škol.

Dana studovala soukromou Vyšší odbornou školu se zaměřením na uměleckou fotografii. V posledním, třetím ročníku, kdy měla získat titul bakalář, se škola dostala do finančních problémů a ukončila činnost. Obrátila se proto na vedení školy a žádala vrácení části školného. Nepochodila, protože ve smlouvě, kterou při přijetí podepsala, nebyla zmínka o povinnostech školy postarat se o své žáky v případě krachu, ani o vrácení peněz. Jednalo se o částku zhruba 16 000 korun za poslední semestr. Peníze nakonec oželela, byla ráda, že ji přijali na veřejnou školu stejného typu, kde jí uznali většinu zkoušek a mohla dostudovat.

Rozhodli jste se pro soukromou školu?

  • ověřte si, zda je škola registrována u Asociace soukromých škol ČR
  • prověřte si na MŠMT, zda má akreditace pro vypsané obory
  • zjistěte si od jejích absolventů, jak uspěli na trhu práce
  • vyžádejte si prohlídku školy, jaké má vybavení, jaké učebnice používá
  • na webových stránkách si najděte kvalifikaci vyučujících
  • porovnejte výši školného se školami obdobného zaměření
  • nepodepisujte smlouvu, ve které nebude zakotveno, jaké máte nároky při zrušení školy (přechod na jinou školu a vrácení školného)

Nebyla první ani poslední, kdo takovou nevýhodnou smlouvu podepsal. Čerstvě by o tom mohli vyprávět studenti Pražského technologického institutu, kterému ministerstvo školství odebralo státní souhlas s provozováním vysokoškolské výuky. Po prostudování řady smluv mezi studenty a soukromými školami, jsme zjistili, že většina uvádí výši školného, sankce za pozdní splátky, ale zpětné odpovědnosti se školy vyhýbají.

Tajemnice jedné soukromé vysoké školy, která nechce být jmenována, nám sdělila: „Škola by byla sama proti sobě, kdyby včlenila do smlouvy klauzuli, jak bude postupovat v případě ukončení činnosti. Kdo z uchazečů by se hlásil na instituci, která připouští krach.“

Dosavadní krachy soukromých škol všech typů mají většinou několik společných jmenovatelů: nedostatek kvalifikovaných pedagogů, malý zájem studentů o vypsané obory, nejistá budoucnost na trhu práce po absolutoriu, zastaralé vybavení škol. V některých případech se k tomu přidává i nesprávný odhad, kolik škol podobného typu již v daném regionu působí.

Pražský technologický institut především nedokázal zajistit dostatek kvalifikovaných pedagogů. Jeho potíže ovšem nevznikly až nynějším odejmutím státního souhlasu, ale datují se již od loňského října, kdy škola přišla o platnou akreditaci svého bakalářského programu. „Vzdělávací institut, který nesplnil tzv. akreditační vložku, už od loňského podzimu vyučoval nezákonně, neměl v podstatě oprávnění zkoušet, ani přiznávat akademické tituly,“ uvádí tisková mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Pomocnou ruku nabídl 76 studentům PIT děkan Fakulty strojní ČVUT prof. Ing. František Hrdlička. „Přijmeme všechny uchazeče, kteří mají řádně ukončené středoškolské vzdělání s maturitou, podají včas přihlášku a jejich přihláška splní všechny formální náležitosti. Studentům, kteří budou přijati na naši fakultu poté, co již absolvovali část studijního programu „Inženýrská ekologie“ na PIT, mohou být některé z absolvovaných předmětů uznány. Pro uznání předmětu bude rozhodující porovnání jejich sylabů se sylaby případných ekvivalentů na Fakultě strojní ČVUT, respektive komisionelní dodatečné posouzení v případě předmětů výrazněji odlišných,“ vysvětluje děkan. Podat přihlášku ovšem studenti mohou jen do 30. dubna.

O své již bývalé studenty se hodlá postarat i rektor PIT Pavel Rohan. O přestupu studentů na čtyři oslovené soukromé vysoké školy se má rozhodnout do konce května. Některé z těchto škol mají i podobné studijní programy, takže část studia by jim mohla být uznána.

Anketa

Kde byste nechali studovat své dítě?

Studenti však již zaplatili školné ve výši 38 000 Kč za akademický rok. „Vyrovnání školného, které nyní činí 19 tisíc korun za semestr, by záleželo na jednotlivých studentech. Ti, kteří by se rozhodli studium ukončit, by dostali část zpět. Při přestupu by se peníze mohly převést na jinou školu,“ domnívá se mluvčí studentské rady Petr Cupala.

„Vrácení poměrné části školného je smluvní záležitostí mezi studujícími a vedením školy. Pokud se ve smlouvách o studiu PIT zavazuje za úplatu poskytnout službu a svému závazku není schopen dostát, mohou se studenti dožadovat náhrady, a to i soudní cestou,“ říká ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace MŠMT Helena Müllerová.

Pokud se studenti se zástupci školy na vyrovnání nedohodnou, nejspíš jim pomůže pouze soud. Václav Zelinka, předseda Asociace soukromých škol ČR radí: „Jestliže student podepsal smlouvu, která je postavena jednostranně ve prospěch školy, tzn. neobsahuje práva studentů při ukončení činnosti školy (možnost převedení na jinou školu podobného typu a vrácení poměrné částky školného), je to porušení Občanského zákoníku – uvádění v omyl, klamavé informace apod. Soud toto podání bude řešit občanskou právní cestou. Na možné vyrovnání ovšem může stěžovatel čekat velmi dlouho.“

Co by podle vás měli dělat studenti Pražského technologického institutu? Podělte se o názor.

 

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 4. 2008 8:46, Jiřina

Jednak nechápu, proč se nehlásili na ČVUT, která patří mezi nejlépe hodnocené veřejné školy u nás. Pokud si mysleli, že soukromá škola jim dá lepší vzdělání, mají smůlu. Prostě úvahy, že co je za peníze, je kvalitnější se domnívá dost lidí a můžou zaplakat.

+52
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 4. 2008 12:07, Jarmila

Od kdy se na vyšší odborné škole dostane titul bakalář? Nedostanou náhodou titul DiS?

-25
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

19. 4. 2024 | Petr Kučera

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

ČSOB, Raiffeisenbank a mBank o víkendu dočasně vypnou své elektronické bankovnictví. Klienti by si proto dopředu měli nastavit limity na platebních kartách, pokud například plánují... celý článek

Jídlo před koncem spotřeby za polovic. Řetězce rozšiřují výhodné balíčky

19. 4. 2024 | Pavla Adamcová

Jídlo před koncem spotřeby za polovic. Řetězce rozšiřují výhodné balíčky

Zákazníci Penny Marketu si ode dneška mohou přímo na prodejnách řetězce zakoupit balíčky zboží s blížící se dobou spotřeby za poloviční cenu. Dosud to bylo možné jen přes mobilní aplikaci. celý článek

Která sleva je falešná? ČOI má jasno, říká šéf kontroly

19. 4. 2024 | Pavla Adamcová

Která sleva je falešná? ČOI má jasno, říká šéf kontroly

Novela zákona o ochraně spotřebitele funguje krátce a s prodejci je třeba si stále vymezovat hranice, říká ke správnému uvádění slev Michael Maxa, ředitel kontroly České obchodní inspekce.... celý článek

Pošta chce nabídnout vklady a výběry hotovosti pro klienty všech bank

18. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Pošta chce nabídnout vklady a výběry hotovosti pro klienty všech bank

Státní podnik připravuje řešení, které na přepážkách České pošty umožní vložit nebo vybrat hotovost z účtu u jakéhokoliv banky – nejen u ČSOB jako dosud.

Síť obchodů Hruška změní majitele, úřad souhlasí

17. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Síť obchodů Hruška změní majitele, úřad souhlasí

Společnost Hruška, která provozuje stejnojmenné maloobchodní prodejny především na Moravě, může změnit majitele. 

Partners Financial Services