Zavřou restaurace i školy. Choďte jen do práce, vzkazuje vláda

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 12. 10. 2020 | 44 komentářů
Vláda ani tentokrát nezveřejnila podrobnosti o chystaných kompenzacích pro podnikatele a jejich zaměstnance.
Zavřou restaurace i školy. Choďte jen do práce, vzkazuje vláda

Zdroj: Shutterstock

Vláda po dlouhém pondělním jednání rozhodla o dalších omezeních ve svaze omezit šíření koronaviru.

Od středy 14. října do konce nouzového stavu, tedy zatím do úterý 3. listopadu, budou platit tato nová opatření:

  • všechny školy, s výjimkou mateřských, přechází na distanční výuku; zároveň má být zajištěna péče pro děti zdravotníků; ruší se také individuální výuka na uměleckých školách,
  • restaurace, bary a kluby musí úplně zavřít, možný je pouze výdej jídla s sebou (do 20 hodin), výjimku má provoz hotelových restaurací pro ubytované hosty (do 20 hodin)
  • zákaz pití alkoholu na veřejnosti,
  • omezení shromažďování na šest lidí, které platí na vnitřní i vnější prostory,
  • už od úterý nově budou povinné roušky i na zastávkách veřejné dopravy.

V ideálním případě by lidé měli podle místopředsedy vlády Jana Hamáčka (ČSSD) chodit pouze do práce nebo na nezbytné nákupy. Kdo může pracovat z domova, měl by na ni přejít.

Vir
Zdroj: Shutterstock

Anketa

Souhlasíte?

Vláda znovu vyzvala občany, aby dodržovali opatření i základní prevenci (roušky včetně zakrytí nosu, odstupy, dezinfekce). Cílem je zastavit další nárůst nemocných, především pak hospitalizovaných a mrtvých v souvislosti s koronavirovou epidemií.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že ošetřovné zůstane na 60 % vyměřovacího základu, nově však má dosahovat minimálně 400 korun za den. V minulém týdnu vláda schválila prodloužení ošetřovného, návrh ale teprve míří k poslancům. Do škol by se děti měly vrátit v pondělí 2. listopadu – tedy po podzimních prázdninách, které vláda už dříve prodloužila na celý poslední říjnový týden.

O kompenzacích pro podnikatele, kteří přišli nebo přijdou o výdělek, vláda ani tentokrát neřekla nic konkrétního. „Bude je mít na starosti ministr průmyslu Karel Havlíček. Už pár dnů o tom vede debatu. Jsou na stole nějaké návrhy, které by měl dotáhnout tento týden,“ řekl Babiš. Později dodal, že zřejmě nepůjde o odpuštění sociálního a zdravotního pojištění pro OSVČ, protože takový krok lze udělat jenom plošně. Chystaná podpora se má přitom zaměřit jenom na postižené obory.

„Nevím, jaké chyby se staly, kde je nějaký zásadní problém. Nevím, co by teď nefungovalo. Ten covid pravděpodobně zkracuje život, to je mi strašně líto," odpověděl Babiš mimo jiné na otázku, jestli z nedostatečné přípravy na druhou vlnu vyvodí politickou odpovědnost, jak předtím slíbil.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 44 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 10. 2020 5:24, J.Salava

Toto dělalo jen gestapo.A ty mezi ně patříš Prymulo.Takoví byli stříleni s celou rodinou.Podávám na tebe žalobu k mezinárodnímu soudu pro lidská práva.Toto je kurva ta demokracie za kterou jsme bojovali.Vy jste ještě větší kurvy než ti před 89 rokem.Toto si těžce odskáčete.I s tím uslintaným dědkem na hradě.

+86
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 10. 2020 7:49, Jája

Já věřím vládě, že to dělá dobře. Křičí jen ti, co neumí vybalancovat své příjmy a výdaje a ušetřit si na horší časy a žijí tedy od výplaty k výplatě. Za to mohou poděkovat jen sami sobě.

-54
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (44 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od ledna 2024 sjednocuje podmínky a termíny pro čerpání příspěvků z fondu prevence. Podrobnosti popisuje její mluvčí Viktorie Plívová.

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

Nejpozději do ledna 2025 mají obce povinnost zařídit na svém území třídění a sběr starého textilu. Povinnost zřídit sběrné místo na textil jim ukládá zákon o odpadech, který je účinný... celý článek

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

Průměrná hrubá mzda v letošním třetím čtvrtletí stoupla na 42 658 korun měsíčně. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,1 % (2810 korun). Oznámil to Český statistický... celý článek

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

1. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Partners Financial Services