Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum
26. 5. 2022 | Jana Divinová | 7 komentářů

Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení.
Zdroj: ČNB
Česká národní banka plánuje v prvním pololetí roku 2022 vydat pamětní bankovku s portrétem prvorepublikového ministra financí Karla Engliše. Její výtvarnou podobu představila tento týden, autorkou je malířka Eva Hašková.
Jde o prostřední ze sady tří pamětních bankovek připomínajících budování československé měny. Tu první vydala ČNB v roce 2019, je na ní první československý ministr financí Alois Rašín. Třetí bankovka má vyjít až v roce 2026 a má připomenout Viléma Pospíšila, prvního guvernéra Národní banky Československé.
Malířka Hašková vyhrála soutěž na výtvarný návrh první bankovky z této série. Kvůli snaze o „zajištění určité výtvarné a technické jednotnosti řady“ ji ČNB vyzvala, aby navrhla i druhou a třetí.
ČNB může vydávat pamětní bankovky teprve díky novele, kterou politici schválili v roce 2018. Až do té doby mohla razit pouze pamětní mince.
Pamětní bankovky jsou určeny pro sběratelské účely, nemají v běžném oběhu nahradit dosavadní stokorunu s motivem Karla IV. Teoreticky lze jimi normálně platit (stejně jako pamětními mincemi), ale obchodníci mají právo je odmítnout.
Stokoruny s Englišem chce ČNB vydat jenom 20 tisíc kusů. Prodávat se mají v numismatických obchodech. Hned na začátku bude jejich cena zřejmě výrazně vyšší než nominální hodnota. Stokorunu s Rašínem dnes její majitelé nabízejí zhruba od tří tisíc korun.
První pamětní bankovka v historii Česka byla s Rašínem, 2019. Tahle bude druhá, s Englišem...kouknete na levé oko...měl oční vadu, což se moc neví; @CNB_cz vydá v roce 2022, teď jsme schválili navrh pic.twitter.com/2ofGE7uGRN
— Aleš Michl (@MICHLiq_) October 7, 2020
Sdílejte článek, než ho smažem