Na pláži s Babišem. Jak se Česko chystalo na druhou vlnu

Pavel Jégl | rubrika: Komentář | 21. 9. 2020 | 9 komentářů
Vláda připravovala zemi na lepší korona-scénář než na ten nejhorší. Teď to můžeme zle odskákat.
Na pláži s Babišem. Jak se Česko chystalo na druhou vlnu

Zdroj: Petr Topič / Mafra / Profimedia

Nepřipadá vám to jako déjà vu? Uplynulo osm měsíců a koronavirus opět nastupuje. Vláda zase ujišťuje, že je všechno připraveno. Připraveno není skoro nic. Všechno se řeší ex post. A premiér tvrdí, jak má kabinet všechno pod kontrolou. Nemá.

Čas hodování

Bylo to na samotném začátku první vlny covidu v Evropě, když si epidemiolog Antoine Flahault v časopise pro lékařský výzkum The Lancet kladl otázku, jestli za první vlnou koronaviru nebude následovat vlna druhá, ještě větší.

Flahault ředitel Institutu globálního zdraví Ženevské univerzity, ve svém příspěvku počátkem března varoval, že koronavirus z Wu-chanu může být jako tsunami a během tsunami bývá nejvyšší a nejničivější až druhá hlavní vlna, která následuje po vlně první – „heraldické“.

Epidemiolog připomínal, že jako tsunami útočil už vir španělské chřipky, se kterou má koronavirus leccos společné, především vysokou nakažlivost. Upozornil, že začít žít po první vlně, jako by se nic nestalo, by bylo stejné bláznovství, jako vrátit se na pláž po první vlně tsunami.

Šlehy Pavla Jégla

Zdroj: Shutterstock

Zásilka roušek a respirátorů šedesátníkům a starším podporuje stereotyp, že většina lidí této kategorie je nesoběstačná, že to jsou tvorové, kteří se bez pomoci kabinetu neobejdou.

Čau senioři, vezeme vám roušky


Nemáme plán, jak nahradit propad rozpočtu po zrušení superhrubé mzdy, přiznala Alena Schillerová. Jak může tohle říct ministryně financí, finanční ředitelka firmy STÁT?

ANO, nemáme na to, přesto vám to dáme


Andrej Babiš urazil v politice dlouhou cestu od vyrovnaných byznysplánů až k polnímu kurátovi Katzovi.

Babišova pohádka o třech prioritách. Rozpočet jak špatný vtip


Metaforicky řečeno, Česko se na pláž vrátilo. Vrátila se na ni podstatná část populace, někteří epidemiologové i vláda.

Jeden příklad za všechny: Počátkem července se na Karlově mostě v Praze uskutečnilo rozloučení s covidem, hodování dvou tisíců lidí u více než půl kilometru dlouhého stolu. Bez rozestupů, roušek i dezinfekce se tam slavilo vítězství nad infekcí a návrat k normálu – v duchu hesla „co není zakázáno, je dovoleno“. K bizáru se lidé hrdě přihlásili hromadou selfíček.

To byli epidemiologičtí laici. Jenže neselhali také čeští experti? Jistě, spolehlivou metodu proti novému viru znát nemůžou, takže se ani nedokážou shodnout, tápou a chybují. Kdo z nich ale pozvedl hlas, aby varoval před „návratem na pláž“?

Rozhodují ovšem politici, potažmo premiér. A Andrej Babiš to prokázal poté, co ministr zdravotnictví 17. srpna po poradě s epidemiology oznámil, že kromě jiného budou lidé povinně nosit roušky v restauracích a školách. Babiš z Adama Vojtěcha udělal pitomce a rozhodnutí zrušil. Proti vůli většiny expertů.

A bude hůř

„Už to není jako za první vlny, kdy jsme udělali vše, co epidemiologové řekli. Při rozvolňování jsme si pak dovolili mít jiné názory, koukat na to víc z ekonomického pohledu. A tak je to i dneska,“ vysvětloval tehdy Babiš v iDnes.

Ekonomický pohled? Copak roušky jsou kdovíjakou brzdou ekonomiky? Kdepak, byla v tom Babišova populistická kalkulace. Premiér to přiznal později v hlášení Čau lidi: „Před létem u nás byla jasná společenská situace, že jsme všichni chtěli rozvolnit a těšili jsme se.“

Vláda slíbila, že tvrdá plošná opatření nahradí chytrou karanténou – to znamená testovat, dohledávat kontakty nakažených, izolovat je a držet tak virus pod pokličkou.

Hochu, saj
Zdroj: Shutterstock

Anketa

Jak ve škole. Jak se vláda připravila na druhou vlnu?

Jenže počty pacientů s koronavirem v nemocnicích rychle narůstají. Hygienické stanice se pohybují na hranici možností, stát nestíhá testovat a trasování kontaktů pozitivně nakažených není tak rychlé, aby dokázalo spolehlivě hasit ohniska.

Epidemiolog Roman Prymula přitom prorokuje, že denní přírůstky nakažených budou několikanásobně vyšší než teď. Podle jeho odhadu můžeme brzy dospět až k číslu 8000. 

Nasnadě je otázka, proč nebyl přes léto vyškolen dostatek lidí pro trasování a proč vláda nevyužila soukromých call center? A především – proč se kabinet připravoval na lepší scénář než na ten nejhorší?

Vždyť před covidovou tsunami (s hlavní druhou vlnou) nevaroval pouze epidemiolog Flahault. Na základě dat z první vlny a poznatků o viru k ní ve své projekci dospěl například i Institut pro zdravotnickou metriku Washingtonské univerzity v Seattlu. Najdete ji v lékařském magazínu HealthData.

Víme, že nic nevíme

Ekonom a člen NERVu (Národní ekonomické rady vlády) Miroslav Zámečník ve svém příspěvku do ankety Očima expertů upozornil na zprávu institutu CERGE-EI, publikovanou v červnu, která veškerá nutná opatření shrnuje. Dokument nazvaný Investice proti koroně nám ušetří koruny zmiňuje mezi prioritami proticovidového plánování záložní kapacity pro testování a trasování.

Rouško
Zdroj: Shutterstock

„Politika dělaná na základě marketingových průzkumů a aktuálních nálad voličů má nezanedbatelné náklady. Viru jsou ale aktuální nálady společnosti jedno. Nechcete roušky? Fajn, bude se šířit rychleji. Budou nakažení chodit mezi lidi, protože je hygiena nenechala doma? Fajn, to se viru taky líbí. (...) Vir má ale tu ‚výhodu‘, že se důsledky populismu odkryjí ve velmi krátké době, dokonce v tom samém volebním období. A na to politici nejsou zvyklí.“

Filip Pertold v anketě Očima expertů

Očima expertů: Jak na druhou vlnu

 

Na straně 6 se o tom píše: „Investice do záložních testovacích a trasovacích kapacit by nás stály diametrálně méně než případné znovuzavedení plošných zákazů, které by vedly k ekonomické ztrátě dalších stovek miliard korun. A to nepočítáme ztráty na zdraví a životech a ztrátu ekonomické a politické důvěry.“

Vládě přitom finance chybět nemůžou. Babiš a ministři žonglují se stovkami miliard. Rozhazují je plnými hrstmi. Kolik peněz ale vláda vložila do testování a chytré karantény, která má zajistit, abychom znovu nemuseli hibernovat ekonomiku? O tom na webu ministerstva financí žádná data nenajdete.

Data chybí také virologům. Jeden z nich, Pavel Plevka z výzkumného institutu CEITEC, k tomu řekl: „My nevíme, jak dobře trasování funguje. A ani není jasné, jestli to vůbec někdo v Česku ví. Přitom by bylo dobré vědět, kolik procent potvrzených nových infekcí je z lidí, kteří jsou už v karanténě. Kdyby trasování fungovalo tak, že by všichni nově potvrzení byli v tu dobu už v karanténě, tak se virus podaří zastavit.“

Sumarizováno

Z nejhoršího jsme se přes léto nedostali a vláda nástup druhé vlny nezvládá. Když při té první reagovala překotně a chaoticky, dalo se to omluvit. S novým virem tehdy nebyla žádná zkušenost.

Dnes jsme ale o osm měsíců dál a chaosu neubylo. K tomu přibylo populismu. A v této disciplíně je vláda Andreje Babiše vskutku neporazitelná.

Pavel Jégl

Autor článku Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval... Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+94
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 9. 2020 19:04, Zdenál

Jaké experty měl v době koronaviru ulhaný slovák? Veškerým problémem pandemie v Česku je to, že to řeší politická nemehla. Která navíc dávají příklady, že "chudoba" musí ctít jejich neustálá rozhodnutí a vrchnost může na všechno kašlat. Viz žranice na Hradě. Že o viru věděl Zeman od kamaráda, šéfa čínských tajných služeb už v listopadu, je zcela bez diskuse. Zavedená živnost soudruha Prymuly ukazuje jaký bude zájem lampasáka na zvládnutí pandemie.

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 9. 2020 9:55, Karel

Vážený pane redaktore nahledněte do archívu a pročtěte si články a komentáře z dubna ,každý druhý den kritika vlády za pomalé rušení omezení,okolo rozvolnění postupuje rychleji. Tlaky různých oborovych svazů potřebujeme co nejrychlejší návrat turistiky k normálu. Výzva jedenácti (p.Pirk,Kolář, Höschla,Zima atd.).A mohl bych pokračovat co vše se vyčítalo vládě a jejím expertům. Když vláda ustoupila a vše se zdálo normální ,tlak i za asistence medii na zvyšování kapacit na různé akce stále sílil. A lidé se začali chovat jako utržení. Za současnou situaci nese zodpovědnost každý z nás,neb vrátit se z dovči a nenechat si ještě týden kdyby náhodou přijel se mnou virus,popíjení v baru z jedné sklenice(nejen covid,žloutenka, chladiče,herpes). Sahněte si do svědomí "Používal jste vždy desinfekci,myl si ruce a dodržoval 2m distanc?Obvinit vládu je jednoduché a populistické. Když nebudeme používat hlavu a chovat se rozumně, neochraní nás žádné snesitelné opatření.

-14
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Půjčil i těm, kdo nemohli splácet. Profi Credit dostal pokutu od ČNB

23. 4. 2024 | Petr Kučera

Půjčil i těm, kdo nemohli splácet. Profi Credit dostal pokutu od ČNB

Česká národní banka dala pokutu čtyři miliony korun společnosti Profi Credit Czech, poskytovateli spotřebitelských úvěrů pod názvy Pojištěná půjčka a Razdva půjčka.

Billa spouští aplikaci pro e-shop. Rozšiřuje i rozvoz

23. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Billa spouští aplikaci pro e-shop. Rozšiřuje i rozvoz

Obchodní řetězec Billa dnes představil novou mobilní aplikaci, přes kterou si mohou zákazníci nakoupit na e-shopu.

E-shopy, na které jsou úřady krátké. Balando a spol. dál klamou zákazníky

23. 4. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

E-shopy, na které jsou úřady krátké. Balando a spol. dál klamou zákazníky

Jmenují se podobně jako známé značky – třeba Balando, Joot nebo Bonky. Tváří se jako zavedený e-shop, ale přitom jen zprostředkují doručení z Číny. Chlubí se falešným oceněním od zákazníků.... celý článek

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

19. 4. 2024 | Petr Kučera

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

ČSOB, Raiffeisenbank a mBank o víkendu dočasně vypnou své elektronické bankovnictví. Klienti by si proto dopředu měli nastavit limity na platebních kartách, pokud například plánují... celý článek

Jídlo před koncem spotřeby za polovic. Řetězce rozšiřují výhodné balíčky

19. 4. 2024 | Pavla Adamcová

Jídlo před koncem spotřeby za polovic. Řetězce rozšiřují výhodné balíčky

Zákazníci Penny Marketu si ode dneška mohou přímo na prodejnách řetězce zakoupit balíčky zboží s blížící se dobou spotřeby za poloviční cenu. Dosud to bylo možné jen přes mobilní aplikaci. celý článek

Partners Financial Services