Využijte změnu dodavatele energií ke své úspoře

Radim Zelený | rubrika: FINMARKET | 18. 6. 2018
Každý rok se očekává, že porostou ceny elektřiny a plynu pro zákazníky některých dodavatelů energií. Možná je ten správný čas na změnu? Jak změnit dodavatele elektřiny v takové situaci? Zde je několik užitečných tipů.
Využijte změnu dodavatele energií ke své úspoře

Zdroj: Shutterstock

Kromě největších dodavatelů energií jako jsou ČEZ, Innogy či E.ON máme na výběr i alternativní dodavatele, kteří nejsou současně distributory. Jedná se o model podobný modelu z telekomunikačního trhu, kde kromě hlavních celulárních sítí existuje mnoho tzv. virtuálních operátorů, kteří nemají vlastní síť, ale jsou schopni nabídnout konkurenční podmínky díky lepšímu přizpůsobení nabídky potřebám klienta nebo dobré nákupní strategii na energetické burze.

Ceny elektřiny a plynu

V loňském roce byla průměrná cena kwh 4,58 Kč a ani v průběhu letošního roku se nevyhneme zdražování a cena kwh se zvýšila na 4,76 Kč. Cena elektřiny se skládá ze státem regulované a neregulované složky. Do regulované složky jsou zahrnuty nejrůznější poplatky související s provozem elektrické soustavy.

Cena plynu se skládá ze dvou částí. Jednou z částí je regulovaná složka, kterou určuje Energetický regulační úřad a vyhlašuje ji na následující rok vždy v listopadu. V České republice si můžete vybrat ze tří distributorů plynu a opět celé řady alternativních dodavatelů. V regulované složce jsou započítány náklady na přepravu, distribuci a činnost operátora trhu. Druhou složkou je tržní cena. Ta se liší v závislosti na konkrétním dodavateli.

Změna dodavatele energií vám ušetří peníze

V případě, že se vám zdá, že doplácíte na elektřinu či plyn až moc z domácího rozpočtu, je vhodné využít online kalkulačku a provést srovnání cen elektřiny nebo plynu. Pomůže vám k tomu vaše poslední vyúčtování, kde zadáte konkrétní údaje. Okamžitě vidíte, u kterého dodavatele ušetříte a zpravidla si můžete rovnou sjednat novou smlouvu.

Aby byla zajištěna kontinuita dodávek elektřiny, mělo by se uzavření nové smlouvy o prodeji energie uzavřít až po skončení platnosti stávající smlouvy. Ukončení smlouvy s dodavatelem se provádí písemným prohlášením. Výpovědní lhůta je obvykle tři měsíce. Jde obvykle o komplexní dohodu, která se vztahuje současně na prodej a distribuci energie. Novému dodavateli energií je potřeba doručit vyplněnou smlouvu. Vždy je potřeba řádně ukončit závazky vůči původnímu dodavateli energií a uhradit poslední vyúčtování, které obdržíte.

Radim Zelený

Studoval žurnalistiku v Praze. Pro Peníze.cz a Finmag píše články o korporacích, ale i malých a středních firmách. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Skutečné slevy při Black Friday. Podívejte se, kdo nejvíc čaroval

28. 11. 2022 | Jakub Balada

Skutečné slevy při Black Friday. Podívejte se, kdo nejvíc čaroval

Díky Hlídači shopů si můžete ověřit, jaká je skutečná sleva a jestli ji obchodníci uměle nezvyšují. Jakub Balada z datového startupu Apify popisuje, co hlídač zjistil během letošního... celý článek

Odměny pro znalce a soudní tlumočníky se zvýší

25. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

Odměny pro znalce a soudní tlumočníky se zvýší

Od 1. ledna 2023 se zvýší sazby odměn za výkon znalecké a tlumočnické či překladatelské činnosti. Informovalo o tom ministerstvo spravedlnosti. Novelu vyhlášek už odeslalo k publikaci... celý článek

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

25. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Definitivní zrušení této povinnosti dnes potvrdili... celý článek

Dlužníkům už zůstává dost. Nezabavitelná částka poroste méně, plánuje ministr

24. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Dlužníkům už zůstává dost. Nezabavitelná částka poroste méně, plánuje ministr

Ministerstvo spravedlnosti chce, aby částka, která zůstává dlužníkům v exekuci nebo v oddlužení, rostla od roku 2023 méně než podle současných pravidel. Návrh na nový výpočet nezabavitelného... celý článek

Pošta znovu zdražuje: dopisy, poukázky i datové zprávy

24. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Pošta znovu zdražuje: dopisy, poukázky i datové zprávy

Zhodnocení o 21 procent – kdo z vás to má? Známky na dopis jste ještě v říjnu mohli koupit za 19 korun, od února to bude 23 korun.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.