Využijte změnu dodavatele energií ke své úspoře

Radim Zelený | rubrika: FINMARKET | 18. 6. 2018
Každý rok se očekává, že porostou ceny elektřiny a plynu pro zákazníky některých dodavatelů energií. Možná je ten správný čas na změnu? Jak změnit dodavatele elektřiny v takové situaci? Zde je několik užitečných tipů.
Využijte změnu dodavatele energií ke své úspoře

Zdroj: Shutterstock

Kromě největších dodavatelů energií jako jsou ČEZ, Innogy či E.ON máme na výběr i alternativní dodavatele, kteří nejsou současně distributory. Jedná se o model podobný modelu z telekomunikačního trhu, kde kromě hlavních celulárních sítí existuje mnoho tzv. virtuálních operátorů, kteří nemají vlastní síť, ale jsou schopni nabídnout konkurenční podmínky díky lepšímu přizpůsobení nabídky potřebám klienta nebo dobré nákupní strategii na energetické burze.

Ceny elektřiny a plynu

V loňském roce byla průměrná cena kwh 4,58 Kč a ani v průběhu letošního roku se nevyhneme zdražování a cena kwh se zvýšila na 4,76 Kč. Cena elektřiny se skládá ze státem regulované a neregulované složky. Do regulované složky jsou zahrnuty nejrůznější poplatky související s provozem elektrické soustavy.

Cena plynu se skládá ze dvou částí. Jednou z částí je regulovaná složka, kterou určuje Energetický regulační úřad a vyhlašuje ji na následující rok vždy v listopadu. V České republice si můžete vybrat ze tří distributorů plynu a opět celé řady alternativních dodavatelů. V regulované složce jsou započítány náklady na přepravu, distribuci a činnost operátora trhu. Druhou složkou je tržní cena. Ta se liší v závislosti na konkrétním dodavateli.

Změna dodavatele energií vám ušetří peníze

V případě, že se vám zdá, že doplácíte na elektřinu či plyn až moc z domácího rozpočtu, je vhodné využít online kalkulačku a provést srovnání cen elektřiny nebo plynu. Pomůže vám k tomu vaše poslední vyúčtování, kde zadáte konkrétní údaje. Okamžitě vidíte, u kterého dodavatele ušetříte a zpravidla si můžete rovnou sjednat novou smlouvu.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Aby byla zajištěna kontinuita dodávek elektřiny, mělo by se uzavření nové smlouvy o prodeji energie uzavřít až po skončení platnosti stávající smlouvy. Ukončení smlouvy s dodavatelem se provádí písemným prohlášením. Výpovědní lhůta je obvykle tři měsíce. Jde obvykle o komplexní dohodu, která se vztahuje současně na prodej a distribuci energie. Novému dodavateli energií je potřeba doručit vyplněnou smlouvu. Vždy je potřeba řádně ukončit závazky vůči původnímu dodavateli energií a uhradit poslední vyúčtování, které obdržíte.

Radim Zelený

Studoval žurnalistiku v Praze. Pro Peníze.cz a Finmag píše články o korporacích, ale i malých a středních firmách. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Víc než desetina lidí si půjčuje rizikově, zjistil průzkum

30. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Víc než desetina lidí si půjčuje rizikově, zjistil průzkum

Více než desetina lidí (11 procent) v Česku se zadlužuje výrazně problematicky. Oproti loňsku se situace mírně zhoršila, a to o jeden procentní bod. Ukázal to Index rizikového zadlužování České... celý článek

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Nedlužíte státu? Vylepšená aplikace ukazuje zajímavá čísla

30. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Nedlužíte státu? Vylepšená aplikace ukazuje zajímavá čísla

Češi dluží státu na pokutách za dopravní přestupky, daních, ale i sociálním nebo zdravotním pojištění desítky miliard korun. Jejich vymáhání je pro ně ale často nesrozumitelné. Proto... celý článek

Partners Financial Services