Němcová už je i na minci. Vychází pamětní dvousetkoruna

| rubrika: Aktuality | 29. 1. 2020 10:00

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou dvousetkorunu u příležitosti 200. výročí narození spisovatelky Boženy Němcové.

V prodeji je ode dneška v síti smluvních partnerů, tedy především v numismatických obchodech. Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou – ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a daň z přidané hodnoty.

Rubová strana. Zdroj: ČNB

Stříbrná mince je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Vydává se ve dvojím provedení – v běžném v počtu 5600 mincí a ve špičkovém (proof) v počtu 11 100 kusů.

„Mince s pozdním portrétem Boženy Němcové je dílem zesnulého špičkového medailéra Jiřího Harcuby, který odkázal své umělecké práce České národní bance,“ říká mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

Lícová strana. Zdroj: ČNB

„Harcubův návrh mince s portrétem spisovatelky v levém profilu vznikl v roce 1994 k 175. výročí jejího narození. Tato mince nakonec nebyla vydána a bankovní rada České národní banky se rozhodla využít návrh letos, kdy na 4. února připadá 200. výročí narození Boženy Němcové,“ upřesňuje mluvčí.

Tvorbu tohoto mistra českého medailérství a sklářství, autora poslední československé pětikoruny i současné české pětikoruny a mnoha mincí pamětních, připomíná ČNB i ve své brněnské expozici Lidé a peníze.

První letošní pamětní mincí byla stříbrná dvousetkoruna připomínající 500. výročí zahájení ražby jáchymovských tolarů. Jako další v pořadí bude 26. února vydána stříbrná pamětní mince v nominální hodnotě 500 Kč připomínající 100. výročí schválení československé ústavy a vzniku Ústavního soudu Československé republiky.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.