Polovina lidí dostala k Vánocům obálku s penězi

pk | rubrika: Aktuality | 6. 1. 2020

Dárek v podobě hotovosti našlo před pár dny pod vánočním stromečkem 56 procent obyvatel Česka. Vyplývá to z průzkumu, který pro Air Bank udělala agentura Ipsos na reprezentativním vzorku 880 respondentů ve věku 16 až 60 let.

Peníze byly třetím nejčastějším dárkem po kosmetice (tu dostalo 73 procent lidí) a oblečení (72 procent).

Hotovost dosahovala v průměru 3300 korun, nejčastěji ale šlo o tisíc až dva tisíce. Přes pět tisíc korun obdrželo 16 % respondentů.

Dvě třetiny lidí v průzkumu uvedly, že peníze jsou pro ně dárek jako každý jiný, nebo dokonce lepší. Pětina respondentů není z peněz pod stromečkem vyloženě nadšená, ale v zásadě jim nevadí. Jen 12 procent respondentů uvedlo, že by se peníze pod stromeček dávat vůbec neměly.

Jenom 13 procent lidí přitom finanční dar samo nadělilo. To znamená, že když se někdo rozhodne dát k Vánocům hotovost, obdaruje tak zpravidla hned několik blízkých.

Mezi nejčastějšími dárci jsou rodiče a prarodiče, nejčastěji obdarovanými mladí do 20 let. Mezi partnery dávají peníze častěji muži.

Kam s ním

I zboží, které nemá žádné objektivní vady, můžete vrátit. Někdy to jde hodně snadno, jindy hůř. Poradíme.

Jak vrátit nevhodný dárek? Tady je návod

„Pro některé lidi je tento typ dárku tou nejjednodušší a také nejrychlejší variantou, jak vyřešit Ježíška. Nemusí vymýšlet, co konkrétně by dotyčnému udělalo radost, a navíc se tak vyhnou nutnosti dárek sami shánět,“ říká Petr Šmíd, vedoucí oddělení výzkumu Air Bank.

„Dárek v podobě hotovosti je pro některé dárce v podstatě jediným způsobem, jak se strefit do vkusu obdarovaného. To platí zejména v situaci, kdy je mezi dárcem a obdarovaným generační rozdíl,“ dodává.

Víc než pětina (21 procent) lidí v průzkumu uvedlo, že si obdržené peníze přidá ke svým stávajícím úsporám a koupí si hodnotnější dar. Třináct procent lidí utratí peníze v povánočních výprodejích a jedenáct procent si prý koupí dárek, který pod vánoční stromeček nedostalo. Pětina (20 procent) lidí peníze utratí za běžné spotřební nákupy – jednoduše si je vloží do peněženky a nepřikládá jim speciální význam. Zbývající pětina lidí zatím neví, co s finančním darem udělá, anebo peníze použije jiným způsobem.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

Vánoce, vánoční dárky

A tohle už jste četli?

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 4 komentáře

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

26. 1. 2023 | Veronika Hejná

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

Soudit se s nepoctivou firmou bude pro běžné spotřebitele jednodušší. Pomoct jim mají hromadné žaloby. Jejich výsledná podoba v českém právu ale má být slabší, než se dříve plánovalo. celý článek

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce po obchodních řetězcích vysvětlení, proč tak výrazně zdražily cukr. Vysoké přirážky jsou podle ministra nemorální. Řetězce vinu odmítají... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.