Pošta není mrtvá. Pobočky rušit nebudeme, slíbil Hamáček

| rubrika: Aktuality | 24. 9. 2019 10:40 | 1 komentář

Zástupci měst mohou být podle ministra vnitra klidní, Česká pošta se nechystá rušit své pobočky. Jan Hamáček (ČSSD), do jehož resortu pošta spadá, to řekl na schůzce s předsedou Sdružení měst a obcí ČR Františkem Luklem.

Oba se shodli, že Česká pošta je strategický státní podnik, který garantuje přenos důležitých informací, zásilek, zboží nebo finančních prostředků po celém území České republiky.

„Starosty z menších obcí znejistila premiérova slova o tom, že Česká pošta je mrtvá a měla by se transformovat na akciovou společnost, takže se obávají omezení služeb a rušení poboček České pošty,” uvedl František Lukl. „Pošta bývá poslední institucí, která na vesnici zbyla a má pro zdravý život důležitý význam,” dodal Lukl.

„Uklidnil jsem pana předsedu Lukla, pobočky České pošty se rušit nebudou. Je to spojovací bod mezi státem a občanem, který musí být dál dostupný i na venkově,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček. Odmítl, že Česká pošta je mrtvá, naopak se podle něj po letech podařilo vyřešit financování služeb, jež si u České pošty objedná zákonem stát.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Vláda nedávno v parlamentu prosadila Hamáčkův návrh zákona, podle kterého bude moci Česká pošta požadovat od státu roční kompenzaci čistých nákladů za své služby až ve výši 1,5 miliardy korun místo dosavadní půlmiliardy.

Poštu každopádně čekají zásadní změny, její hospodaření se totiž propadlo do výrazné ztráty, loni to byla miliarda v minusu. Plán generálního ředitele pošty Romana Knapa, který v těchto dnech schvaluje dozorčí rada, má zkvalitnit služby a stabilizovat podnik personálně. Pošta bude podle plánu stát na poštovních, finančních a komerčních službách rozdělených do tří divizí.

Pošta má dnes zhruba 3200 poboček. Jejich počet se měnit nemá, fungování některých z nich ale ano. Zhruba 420 poboček má být nově zaměřených na expresní vydávání zásilek, 1300 poboček nabídne samoobslužnost. Počítá se také se zhruba 1500 partnerskými poštami, z toho 600 samoobslužnými, kde si zákazníci vyřídí své poštovní a finanční záležitosti bez nutnosti být fyzicky obslouženi personálem.

Pošta má také v rámci restrukturalizace během šesti let snížit počet pracovních míst o 7000 ze současných 30 tisíc. Tisíce zaměstnanců mají nahradit moderní technologie. Celé to má poštu vrátit do mírného zisku v řádu desítek milionů korun.

Premiér Andrej Babiš (ANO) je ale k těmto plánům skeptický. V srpnu uvedl, že „stará“ Česká pošta je mrtvá a že by vedení pošty nemělo klamat veřejnost nereálnými sliby. „Nejlepší by bylo vytvořit akciovou společnost holdingového typu za účelem, aby veškerá činnost České pošty byla transparentní,“ uvedl premiér.

Už jste to četli? Pošta ztratila sběratelskou zásilku, škodu platit nechtěla. Ale musí, rozhodl úřad

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.