Jednotná jízdenka na vlak dostala zelenou. Hrozí skryté zdražení

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 13. 9. 2019

Poslanci dnes schválili novelu zákona o dráhách, jejíž součástí je také zavedení systému jednotného tarifu jízdenek na železnici.

„Systém je založen na tom, že kdokoli z dopravců bude schopen prodat jednu jízdenku OneTicket a na základě skutečně použitého spoje se spravedlivě rozúčtují podíly na přepravách jednotlivým dopravcům,“ říká ministr dopravy Vladimír Kremlík.

„V současné době si musejí cestující v případě přestupů mezi spoji různých dopravců kupovat více jízdenek. Systém jednotného tarifu by měl cestování výrazně zjednodušit. Cestující si zkrátka zakoupí jednu jízdenku a bude moci jednoduše nasednout do toho vlaku, který pojede první, bez ohledu na dopravce,“ dodává Kremlík.

Jednotný tarif by byl povinný pro všechny dopravce, kteří jezdí na základě objednávek státu (zjednodušeně řečeno expresy a rychlíky) a krajů (spěšné a osobní vlaky). Na takové spoje získávají dopravci dotace. Povinné uznávání jednotné jízdenky ale nevylučuje, aby jednotliví dopravci dál nabízeli své vlastní jízdenky a slevy, které nebudou platit u konkurence.

Pro dopravce, kteří jezdí „na komerční riziko“, tedy bez nároku na dotace, nebude systém povinný. Můžou k němu ale přistoupit dobrovolně. V praxi jde hlavně o trasu mezi Prahou a Ostravou.

K výraznějšímu vstupu soukromých dopravců na dotované tratě dojde už od poloviny letošního prosince. Přestože stát připravuje systém jednotného tarifu už několik let, dokáže ho zřejmě spustit až po roce – tedy od prosince 2020. Do té doby se tedy přestupy naopak zkomplikují. Určitou kompenzací pro cestující může být, že díky vyšší konkurenci nabídnou dopravci lepší vozy.

Předání některých tratí jiným dopravcům než Českým drahám ale může přinést i skryté zdražení. Příkladem jsou časové jízdenky: Celoroční varianta IN100 teď u Českých drah přijde na 19 990 korun a kromě několika málo tratí (z celostátního pohledu spíše okrajových) s ní lze jezdit skoro po celé železniční síti v ČR. Celoroční varianta nové jednotné jízdenky má podle předběžného ceníku, o němž informoval web Zdopravy.cz, přijít na nejméně 22 500 korun. V porovnání s dneškem přitom takový cestující nezíská za vyšší cenu více služeb, protože rozsah sítě (a víceméně i spojů) zůstane stejný. Jenže když zůstane u síťové jízdenky Českých drah, mohl by ji využít v podstatně menším rozsahu než doteď, protože čím dál víc úseků ukrojí soukromníci.

Součástí schválené novely, kterou teď ještě projednají poslanci, je mimo jiné i přejmenování Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) na Správu železnic. Název téhle státní organizace byl totiž příliš dlouhé a lidé ho často komolili.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

26. 5. 2022 | Jana Divinová | 4 komentáře

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení.

Na úřad online. Bankovní identitu už použilo přes 1,1 milionu lidí

25. 5. 2022 | Olga Skalková | 2 komentáře

Na úřad online. Bankovní identitu už použilo přes 1,1 milionu lidí

Službu BankID, tedy digitální prokazování totožnosti přes bankovní identitu, využilo v Česku alespoň jednou 1,1 milionu lidí pro vstup na portály veřejné správy. Vedle toho ji přes... celý článek

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

25. 5. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

Pro někoho je výrazně pod 10 %, jiný si připlácí přes 30 %. Inflace postihuje každého výrazně jinak, ukazuje analýza. A nabízí kalkulačku na míru.

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.... celý článek

Marketing skupiny Partners povede Robert Chmelař

24. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Marketing skupiny Partners povede Robert Chmelař

Na nově zřízenou pozici Group Chief Marketing Officer přichází do finanční skupiny Partners Robert Chmelař. Bude mít na starosti marketingovou strategii celé skupiny včetně chystané... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.