Jednotná jízdenka na vlak dostala zelenou. Hrozí skryté zdražení

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 13. 9. 2019 18:00

Poslanci dnes schválili novelu zákona o dráhách, jejíž součástí je také zavedení systému jednotného tarifu jízdenek na železnici.

„Systém je založen na tom, že kdokoli z dopravců bude schopen prodat jednu jízdenku OneTicket a na základě skutečně použitého spoje se spravedlivě rozúčtují podíly na přepravách jednotlivým dopravcům,“ říká ministr dopravy Vladimír Kremlík.

„V současné době si musejí cestující v případě přestupů mezi spoji různých dopravců kupovat více jízdenek. Systém jednotného tarifu by měl cestování výrazně zjednodušit. Cestující si zkrátka zakoupí jednu jízdenku a bude moci jednoduše nasednout do toho vlaku, který pojede první, bez ohledu na dopravce,“ dodává Kremlík.

Jednotný tarif by byl povinný pro všechny dopravce, kteří jezdí na základě objednávek státu (zjednodušeně řečeno expresy a rychlíky) a krajů (spěšné a osobní vlaky). Na takové spoje získávají dopravci dotace. Povinné uznávání jednotné jízdenky ale nevylučuje, aby jednotliví dopravci dál nabízeli své vlastní jízdenky a slevy, které nebudou platit u konkurence.

Pro dopravce, kteří jezdí „na komerční riziko“, tedy bez nároku na dotace, nebude systém povinný. Můžou k němu ale přistoupit dobrovolně. V praxi jde hlavně o trasu mezi Prahou a Ostravou.

K výraznějšímu vstupu soukromých dopravců na dotované tratě dojde už od poloviny letošního prosince. Přestože stát připravuje systém jednotného tarifu už několik let, dokáže ho zřejmě spustit až po roce – tedy od prosince 2020. Do té doby se tedy přestupy naopak zkomplikují. Určitou kompenzací pro cestující může být, že díky vyšší konkurenci nabídnou dopravci lepší vozy.

Předání některých tratí jiným dopravcům než Českým drahám ale může přinést i skryté zdražení. Příkladem jsou časové jízdenky: Celoroční varianta IN100 teď u Českých drah přijde na 19 990 korun a kromě několika málo tratí (z celostátního pohledu spíše okrajových) s ní lze jezdit skoro po celé železniční síti v ČR. Celoroční varianta nové jednotné jízdenky má podle předběžného ceníku, o němž informoval web Zdopravy.cz, přijít na nejméně 22 500 korun. V porovnání s dneškem přitom takový cestující nezíská za vyšší cenu více služeb, protože rozsah sítě (a víceméně i spojů) zůstane stejný. Jenže když zůstane u síťové jízdenky Českých drah, mohl by ji využít v podstatně menším rozsahu než doteď, protože čím dál víc úseků ukrojí soukromníci.

Součástí schválené novely, kterou teď ještě projednají poslanci, je mimo jiné i přejmenování Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) na Správu železnic. Název téhle státní organizace byl totiž příliš dlouhé a lidé ho často komolili.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zahrádky restaurací se otevřou. Podmínky budou mírnější

14. 5. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Zahrádky restaurací se otevřou. Podmínky budou mírnější

Personál restaurací nebude muset kontrolovat, zda hosté splňují podmínky pro vstup na zahrádku. Zodpovědnost za jejich splnění bude na zákaznících. Vyplývá to z konečných podmínek pro... celý článek

Chráněný účet bez karty. Jedna z bank bude k dlužníkům přísnější

13. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Chráněný účet bez karty. Jedna z bank bude k dlužníkům přísnější

Nezabavitelné minimum má být díky chráněnému účtu opravdu nezabavitelné. Jenže v Air Bank k němu nedají platební kartu.

Lékař o očkování: Pochybovačů přibývá

13. 5. 2021 | Radim Zelený | 17 komentářů

Lékař o očkování: Pochybovačů přibývá

„Lidé zapomínají, kolika nemocí se dnes díky očkování nemusíme bát. Všichni by se měli povinně podívat na film Už zase skáču přes kaluže,“ říká Petr Žáček, pediatr a hlavní lékař Canadian... celý článek

Hello bank dohání konkurenci s Google Pay

12. 5. 2021 | Petr Kučera

Hello bank dohání konkurenci s Google Pay

Mobilní platby prostřednictvím Google Pay už umí i Hello bank. Její debetní nebo kreditní kartu si lze nahrát do telefonů se systémem Android 5.0 či novějším, který podporuje technologii... celý článek

Zahrádky restaurací mohou otevřít od 17. května. Nesmí tam každý

10. 5. 2021 | Petr Kučera | 59 komentářů

Zahrádky restaurací mohou otevřít od 17. května. Nesmí tam každý

Od pondělí 17. května se mohou otevřít restaurační zahrádky. Rozhodla o tom dnes vláda. Provozovatelé i hosté by však měli dodržet několik podmínek.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.