Neutíkají zbytečně? Otestujte si, jak jste na tom s penězi na dovolené

| rubrika: Kvíz | 1. 7. 2019 | 1 komentář
Máte při cestách po Evropě dobrý přehled, nebo vám hrozí zbytečné komplikace? Vyzkoušejte si náš kvíz.

Jasně, peníze navíc z vás dovolená zbytečně vytáhne tak jako tak. Zvlášť když jedete s dětmi. Ale když máte dobrý přehled, můžete si jich všichni víc užít. Pojďme na to. 

Na dovolené v cizině čeká spousta atraktivních nabídek. Třeba bankomat nebo terminál v obchodě už umí poznat, že vaše karta patří k účtu v českých korunách. A nabídne vám, že platbu v eurech nebo kunách hned převede na koruny. Jde o DCC – dynamickou konverzi měny. Co vy na to?

Jedete autem z Česka na jih. Vyplatí se natankovat v Rakousku plnou nádrž benzinu, nebo raději počkat do Chorvatska či Itálie?

V dubnu jste v práci dostali mimořádnou odměnu a přilepšili si tak k vaší běžné mzdě. Kdy se vám vyplatí vzít si pak dovolenou?

V letech 2013 až 2019 uvedla Evropská centrální banka do oběhu nové série bankovek měny euro. V čem se mimo jiné liší od první série?

Do kdy můžete v obchodech běžně platit bankovkami z té první série?

Jaké hlavní motivy najdeme na bankovkách měny euro – kromě mapy Evropy?

Co najdeme na minci s hodnotou jedno euro (kromě číselného označení)? Vyberte nejpřesnější odpověď zahrnující obě strany mince.

Vyšší dovolenou rychlost na dálnicích (pro osobní auta) než v Česku mají...

V jakých zemích si musíte pro jízdu na dálnici předem koupit dálniční známku, ať už v papírové, nebo elektronické podobě? Tedy kde nemůžete jezdit po dálnicích zadarmo nebo čekat na to, až dojedete k mýtné bráně (a pak zaplatíte buď podle ujeté vzdálenosti, nebo za konkrétní zpoplatněné úseky)?

Kde (z níže uvedených zemí) má českých 1000 korun největší hodnotu? Analytici UniCredit Bank letos v únoru spočítali, že český turista si toho letos za ekvivalent české tisícikoruny nejvíce koupí...

Naopak ve Francii či Rakousku si letos v únoru český turista za ekvivalent české tisícikoruny pořídil nákup, za který by doma dal...

Ve smlouvě o cestovním pojištění se objevují „výluky“. Co to je?

Podívejme se na častou výluku třeba u pojištění zavazadel. I když si ho sjednáte, nevztahuje se obvykle (podle podmínek konkrétní pojišťovny) na:

Euro je oficiální měnou také v některých malých státech, které sice nejsou členy Evropské unie, ale sousedí s nimi. Označte stát, který však euro jako oficiální měnu NEPOUŽÍVÁ.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.