S reflexní fólií za topením taky ušetříte, ale…

Monika Šaríková | rubrika: Jak na to | 28. 8. 2018 | 3 komentáře
Světlo na jeden dotyk. Teplo v zimě, chlad v létě. Čerstvé potraviny na dosah ruky, čisté prádlo bez dřiny. Vaření bez štiplavého kouře. Na komfort, který přinesl vědeckotechnický pokrok, si lidstvo zvyklo rychle. Technologie se ale živí energií a ta není zadarmo. Není ale rozhodně potřeba platit za ni zbytečně mnoho.
S reflexní fólií za topením taky ušetříte, ale…

Na internetu najdete stovky praktických rad, jak snížit spotřebu energií, a tím i výdaje. Dočtete se, o kolik energie ušetříte s LED svítidly proti žárovkám, jací žrouti jsou staré spotřebiče, s jakým přístrojem ty největší žrouty identifikovat, jak vám můžou pomoct snížit spotřebu časovatelné vypínače. Někdy jsou to tipy na hi-tech zařízení, jindy nápady, ke kterým stačí základní znalosti z fyziky: třeba že reflexní fólie za radiátorem bude odrážet teplo do místnosti.

Šetřit a měnit

Jeden způsob snižování účtů za energie je tedy chytřejší, rozváženější a spořivější spotřeba. Někdy to ovšem lidé až přehánějí a jdou třeba až za hranice svého komfortu a pohodlí. Ideální je kombinovat spoření energiemi s druhým způsobem boje proti vysokým účtům. Tím je – hledání lepší ceny. Možná to zní až banálně, jenže fakt je, že za víc než deset let, co jde vybírat mezi různými dodavateli energií, o tom v řadě domácností ještě ani jednou nezauvažovali, případně se nedostali dál než k těm úvahám.

Doba se ale mění, z loňských statistik Operátora trhu (OTE) vyplývá, že Češi mění dodavatele častěji než dřív. Za první čtvrtletí roku 2017 dodavatele elektřiny změnilo 15 procent ze všech odběrných míst (cca 133 tisíc domácností). Oproti roku 2016 je to o 9 procent více a o 20 procent víc než v roce 2015. V případě plynu dodavatele ročně změní cca 7 procent českých domácností.

Ušetřete za energie

Ceny plynu a elektřiny rostou. Zajistěte si nejvýhodnější nabídku, dokud je čas.


Nevíte? Nevadí. Poradíme vám.

Pokud jste o změně dodavatele zatím jenom uvažovali, je jeden dobrý důvod, proč úvahy dotáhnout k činům právě teď. Chladná rána a mrazivé noci jsou sice ještě daleko, jenže změna dodavatele chvíli trvá – pokud je na něco náročná, pak na čas. Ne na čas, který do ní investujete vy, výpovědní lhůta ale obvykle trvá tři měsíce. Takže když se rozhodne pro změnu dneska, ještě čtvrtrok se starým dodavatelem a starými cenami je před vámi.

Díky liberalizaci si můžete dodavatele energií vybírat mezi desítkami společností. V Česku jich konkrétně máme víc než šedesát, konkurují si nejen cenami, ale také úrovní služeb. Při výběru tedy můžete zohledňovat nejen cenu, ale také to, co za ni nabídnou navíc. S jejich roztříděním a porovnáním vám pomůže online srovnání, pročítat všecky nabídky by asi bylo přece jen trochu (a zbytečně) složité.

Na dobu určitou, nebo neurčitou?

Administrativní náročnosti se přitom obávat nemusíte. Stačí novému dodavateli poskytnout plnou moc a on veškeré náležitosti spojené se změnou vyřídí za vás počínaje podáním písemné výpovědí a konče zahájením dodávek levnější energie do vaší domácnosti. Jediné, co tedy musíte udělat vy, je vybrat si správně.

Vidina nižších nákladů za energie zní lákavě. Než se k ní odhodláte, důkladně si prostudujte smlouvu se stávajícím dodavatelem energií. Unáhlená změna by vás totiž mohla přijít hodně draho. Změnit dodavatel kdykoliv mohou pouze ti spotřebitelé, kteří mají uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou.

Zjistíte-li, že jste se uvázali ke smlouvě na dobu určitou, budete si muset počkat na datum výročí podpisu smlouvy. V takovém případě si nastudujte, kdy a za jakých podmínek lze ukončit vztah s dodavatelem. Tou základní je podat výpověď ve správné lhůtě, aby nedošlo k nežádoucímu automatickému prodloužení smlouvy.

Vyzkoušejte naše porovnání cen elektřiny a plynu

A ušetřete!

I na Peníze.cz najdete srovnání cen elektřiny a plynu. 

  • Cenu, kterou vám najdeme, taky garantujeme.
  • Dodavatele řadíme podle úspory, kterou by proti stávajícímu dodavateli nabídli.
  • Nepotřebujeme vaše osobní údaje, ale pokud je máme, jsme schopni vyjednat ještě lepší cenu.
  • Porovnáváme jen prověřené a spolehlivé dodavatele.
  • Pomůžeme s přechodem mezi dodavateli.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Platba odešla bez vašeho vědomí. Pozor na podvod

23. 11. 2020 | Petr Kučera

Platba odešla bez vašeho vědomí. Pozor na podvod

Česká národní banka (ČNB) upozorňuje na podvodné telefonní hovory z bezplatné telefonní linky 800 205 205, při kterých jsou jménem ČNB od osob vyžadovány citlivé informace k platbám,... celý článek

Změny od pondělí: Takhle se zmírní omezení

23. 11. 2020 | Petr Kučera | 3 komentáře

Změny od pondělí: Takhle se zmírní omezení

Od pondělí 23. listopadu trochu zmírní některá koronavirová omezení. V protiepidemickém systému PES se posuneme z nejpřísnějšího pátého stupně do čtvrtého. Návrh ministra zdravotnictví... celý článek

Český rekord. Státovka se vydražila za 12 milionů

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 1 komentář

Český rekord. Státovka se vydražila za 12 milionů

Pětitisícová státovka z roku 1919 se prodala za víc než dvanáctinásobek své vyvolávací ceny. Aukční společnost Bankovky.com stanovila její startovací cenu na jeden milion, zájemce ji... celý článek

Prodejci pojištění dostanou na zkoušky ještě půl roku

20. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Prodejci pojištění dostanou na zkoušky ještě půl roku

Tisíce pojišťovacích zprostředkovatelů dostali delší čas na vykonání potřebných zkoušek. Poslanci dnes schválili návrh zákona, kterým se odkládá povinnost doplnit odbornou zkoušku z... celý článek

V oběhu je rekordní množství peněz, hlásí ČNB

20. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

V oběhu je rekordní množství peněz, hlásí ČNB

Lidé i firmy stále častěji platí kartou, přesto ještě nikdy nebylo v Česku tolik hotovosti jako teď.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.