S reflexní fólií za topením taky ušetříte, ale…

Monika Šaríková | rubrika: Jak na to | 28. 8. 2018 | 3 komentáře
Světlo na jeden dotyk. Teplo v zimě, chlad v létě. Čerstvé potraviny na dosah ruky, čisté prádlo bez dřiny. Vaření bez štiplavého kouře. Na komfort, který přinesl vědeckotechnický pokrok, si lidstvo zvyklo rychle. Technologie se ale živí energií a ta není zadarmo. Není ale rozhodně potřeba platit za ni zbytečně mnoho.
S reflexní fólií za topením taky ušetříte, ale…

Na internetu najdete stovky praktických rad, jak snížit spotřebu energií, a tím i výdaje. Dočtete se, o kolik energie ušetříte s LED svítidly proti žárovkám, jací žrouti jsou staré spotřebiče, s jakým přístrojem ty největší žrouty identifikovat, jak vám můžou pomoct snížit spotřebu časovatelné vypínače. Někdy jsou to tipy na hi-tech zařízení, jindy nápady, ke kterým stačí základní znalosti z fyziky: třeba že reflexní fólie za radiátorem bude odrážet teplo do místnosti.

Šetřit a měnit

Jeden způsob snižování účtů za energie je tedy chytřejší, rozváženější a spořivější spotřeba. Někdy to ovšem lidé až přehánějí a jdou třeba až za hranice svého komfortu a pohodlí. Ideální je kombinovat spoření energiemi s druhým způsobem boje proti vysokým účtům. Tím je – hledání lepší ceny. Možná to zní až banálně, jenže fakt je, že za víc než deset let, co jde vybírat mezi různými dodavateli energií, o tom v řadě domácností ještě ani jednou nezauvažovali, případně se nedostali dál než k těm úvahám.

Doba se ale mění, z loňských statistik Operátora trhu (OTE) vyplývá, že Češi mění dodavatele častěji než dřív. Za první čtvrtletí roku 2017 dodavatele elektřiny změnilo 15 procent ze všech odběrných míst (cca 133 tisíc domácností). Oproti roku 2016 je to o 9 procent více a o 20 procent víc než v roce 2015. V případě plynu dodavatele ročně změní cca 7 procent českých domácností.

Ušetřete za energie

Ceny plynu a elektřiny rostou. Zajistěte si nejvýhodnější nabídku, dokud je čas.


Nevíte? Nevadí. Poradíme vám.

Pokud jste o změně dodavatele zatím jenom uvažovali, je jeden dobrý důvod, proč úvahy dotáhnout k činům právě teď. Chladná rána a mrazivé noci jsou sice ještě daleko, jenže změna dodavatele chvíli trvá – pokud je na něco náročná, pak na čas. Ne na čas, který do ní investujete vy, výpovědní lhůta ale obvykle trvá tři měsíce. Takže když se rozhodne pro změnu dneska, ještě čtvrtrok se starým dodavatelem a starými cenami je před vámi.

Díky liberalizaci si můžete dodavatele energií vybírat mezi desítkami společností. V Česku jich konkrétně máme víc než šedesát, konkurují si nejen cenami, ale také úrovní služeb. Při výběru tedy můžete zohledňovat nejen cenu, ale také to, co za ni nabídnou navíc. S jejich roztříděním a porovnáním vám pomůže online srovnání, pročítat všecky nabídky by asi bylo přece jen trochu (a zbytečně) složité.

Na dobu určitou, nebo neurčitou?

Administrativní náročnosti se přitom obávat nemusíte. Stačí novému dodavateli poskytnout plnou moc a on veškeré náležitosti spojené se změnou vyřídí za vás počínaje podáním písemné výpovědí a konče zahájením dodávek levnější energie do vaší domácnosti. Jediné, co tedy musíte udělat vy, je vybrat si správně.

Vidina nižších nákladů za energie zní lákavě. Než se k ní odhodláte, důkladně si prostudujte smlouvu se stávajícím dodavatelem energií. Unáhlená změna by vás totiž mohla přijít hodně draho. Změnit dodavatel kdykoliv mohou pouze ti spotřebitelé, kteří mají uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou.

Zjistíte-li, že jste se uvázali ke smlouvě na dobu určitou, budete si muset počkat na datum výročí podpisu smlouvy. V takovém případě si nastudujte, kdy a za jakých podmínek lze ukončit vztah s dodavatelem. Tou základní je podat výpověď ve správné lhůtě, aby nedošlo k nežádoucímu automatickému prodloužení smlouvy.

Vyzkoušejte naše porovnání cen elektřiny a plynu

A ušetřete!

I na Peníze.cz najdete srovnání cen elektřiny a plynu. 

  • Cenu, kterou vám najdeme, taky garantujeme.
  • Dodavatele řadíme podle úspory, kterou by proti stávajícímu dodavateli nabídli.
  • Nepotřebujeme vaše osobní údaje, ale pokud je máme, jsme schopni vyjednat ještě lepší cenu.
  • Porovnáváme jen prověřené a spolehlivé dodavatele.
  • Pomůžeme s přechodem mezi dodavateli.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

18. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

Milostivé léto, díky němuž se lidé mohou snáze zbavit některých exekucí, nejspíš čeká ještě jedno opakování od začátku září do konce listopadu. Návrh na pokračování dnes schválila vláda... celý článek

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

18. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

Zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun definitivně prošlo, když ho dnes schválili senátoři. Například u osobních aut jde o úsporu v řádech... celý článek

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

18. 5. 2022 | Jana Divinová | 9 komentářů

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

Chorvatsko definitivně schválilo přijetí eura. Vyřešilo i komplikaci s podobou eurové mince.

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

18. 5. 2022 | Petr Kučera

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

Zaměstnanec, který nemá účtenku za nákup benzinu nebo nafty, dostane od poloviny května vyšší paušál. Ten dosavadní už byl výrazně nižší než skutečné ceny.

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

11. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 13 komentářů

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

Přes SMS a MMS zprávy se v Česku nyní šíří nebezpečný software s názvem Flubot, který cílí na uživatele chytrých telefonů s operačním systémem Android. Upozornila na to Asociace provozovatelů... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.