Na dovolenou do ciziny autem. Kolik za dálnice a co do auta?

Monika Veselíková | rubrika: Jak na to | 13. 6. 2018 | 2 komentáře
Letní prázdniny se nezadržitelně blíží a kdekdo se chystá vyrazit na zahraniční dovolenou autem. Poradíme, na kolik letos přijde dálniční známka, na jaké předpisy dát pozor a co patří do povinné výbavy.
Na dovolenou do ciziny autem. Kolik za dálnice a co do auta?

Zdroj: Shutterstock

Chorvatsko, Itálie a Slovensko. Tři země, do kterých jsme loni cestovali nejvíc. Podle Českého statistického úřadu, který data každoročně zpracovává, je tato trojice zemí nejčastějším cílem dovolených pravidelně od roku 2011. Na prázdniny se pak Češi nejčastěji přepravují autem: pokud jde o delší cesty, na vlastní vůz loni vsadilo sedmačtyřicet procent lidí, třicet sedm procent dalo přednost letecké dopravě.

Právě pro dovolenkáře-motoristy jsme připravili následující přehled. Vedle cen dálničních známek a mýtného jsme si posvítili například na povinnou výbavu, jejíž rozsah se v jednotlivých zemích často liší. Rozdílné jsou samozřejmě také některé dopravní předpisy: v několika evropských zemích například platí zákaz kouření v osobních automobilech, pokud člověk cestuje s dětmi mladšími osmnácti let. Omezení si naposledy odsouhlasili v Rakousku, kde vás cigaretka v přítomnosti dětí přijde na sto eur.

Bum!

Dlouhé hodiny za volantem a stovky kilometrů na tachometru udělají svoje. Pokud se vám v zahraničí stane nehoda, je dobré vědět, jak postupovat.

Nehoda v zahraničí: Co dělat a jak získat od pojišťovny peníze

Nezapomeňte na zelenou kartu

Vedle studování dopravních předpisů si před odjezdem nezapomeňte zkontrolovat, jestli v autě máte zelenou kartu. I v cizině totiž platí, že každý majitel auta musí mít sjednané povinné ručení a právě zelená karta slouží jako mezinárodní potvrzení o uzavřené pojistce.

Kdo má vedle povinného ručení i havarijní pojištění, měl by pro jistotu mrknout do pojistné smlouvy a zkontrolovat územní platnost pojištění. Některé havarijní pojistky totiž platí jen v rámci Česka. Řešením je domluvit se s pojišťovnou na rozšíření pojistného krytí a zvýšení pojistných limitů. Další alternativou je krátkodobé havarijní pojištění, které aktuálně nabízí například Česká pojišťovna Kooperativa, UNIQA nebo Česká podnikatelská pojišťovna. Krátkodobé havarijní pojištění lze většinou sjednat minimálně na měsíc, někde dělá minimální doba pojištění 14 dní.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Přehled: dálniční poplatky, povinná výbava, pokuty

Při výběru informací padl důraz především na ty, které se týkají placených úseků silnic, odlišností v povinné výbavě a dalších věcí, které prostě člověka samy od sebe nenapadnou.

Rakousko
Německo
Maďarsko
Slovinsko

Dálniční známky a mýtné

Koho v létě čeká cesta přes rakouské dálnice, neobejde se bez dálniční známky. Desetidenní známka přijde na devět euro (přibližně 230 korun), za dvouměsíční známku dáte 26,20 eura (zhruba 673 korun). Vedle dálnic jsou v Rakousku zpoplatněné i některé další úseky jako tunely a mosty, kde se přímo na místě vybírá mýtné. Vybrat si můžete mezi klasickou známkou (koupíte na benzinových pumpách) nebo digitální známkou, kterou pořídíte online. Pokud vsadíte na digitální známku, dejte pozor: digitální známky platí až po 18 dnech od data zakoupení.

Povinná výbava

Při cestách po Rakousku se neobejdete bez výstražného trojúhelníku, lékárničky (v obalu odolném proti nečistotám) a žluté, červené nebo oranžové reflexní vesty (pro řidiče je povinná, pro ostatní pasažéry doporučená).

Hasicí přístroj povinný není.

Povolené množství alkoholu

V Rakousku řidičům odpustí maximálně 0,5 promile alkoholu v krvi. Kdo nadýchá od půl do 0,8 promile, vyvázne s pokutou, která začíná na částce 300 eur. Hladinka nad 0,8 promile může mít za následek pozastavení řidičského průkazu.

Pro řidiče, kteří mají řidičský průkaz méně než dva roky, platí přísnější limit: maximálně 0,1 promile.

Pokuty

Na místě může rakouská policie udělit pokutu až 90 eur. Když přestupek stojí víc, policista vás vyzve k zaplacení zálohy a zbývající částku byste měli uhradit do dvou týdnů. Za jízdu na červenou si v Rakousku účtují pokuty kolem 70 eur, nezapnuté pásy přijdou na 35 eur. Jízda bez dálniční známky se trestá částkou 120 euro, cigareta v autě za přítomnosti dětí pokutou ve výši jednoho sta eur.

Pozor dejte také na palubní kamery, které jsou v Rakousku zakázané.

Chorvatsko
Slovensko
Itálie
Francie

Dálniční známky a mýtné

I Chorvatské dálnice jsou zpoplatněné, namísto dálničních známek se zde ale vybírá mýtné. Platí se vždy při průjezdu mýtnou bránou na základě délky použitého úseku dálnice a hmotnosti vozidla. Chorvatskou dálniční síť spravují dvě organizace: HAC a ARZ. Obě společnosti tradičně zvyšují cenu mýtného o deset procent v letní sezóně: od července do konce září. Naopak dobrou zprávou je zrušení poplatku za průjezd tunelem Sveti Ilja, který spojuje vnitrozemí s Makarskou riviérou.

Povinná výbava

Výstražný trojúhelník (vozidla s přívěsem musí mít dva), lékárnička a reflexní vesta pro řidiče automobilu. Na rozdíl od dalších evropských zemí je v Chorvatsku povinný také hasicí přístroj, součástí výbavy by mělo být i tažné lano a náhradní pneumatika.

Povolené množství alkoholu

Obecně lze chorvatské silnice brázdit s hladinkou 0,5 promile. Pro některé skupiny řidičů ovšem platí nulová tolerance: konkrétně jde o řidiče mladší 21 let nebo řidiče vozidel nad 3,5 tuny. Pokuta za jízdu pod vlivem v rozmezí od půl do jednoho promile může dělat tisíc až tři tisíce chorvatských kun.

Pokuty

Chorvatská policie může uložit pokutu na místě. Kdo nebude chtít platit okamžitě, dostane složenku, kterou je potřeba uhradit na poště nebo v bance nejpozději do osmi dní. Pokuta za jízdu na červenou zde začíná na 270 kunách, používání mobilu za jízdy nebo nezapnuté bezpečností pásy přijdou na 500 kun.

Zdroj informací: Ústřední automotoklub – ÚAMK ČR a BESIP

 

Kurzy měn na Peníze.cz

Směna je život!

Chcete vyměnit peníze nebo nakoupit v zahraničním obchodě? Jedete do ciziny a nevíte, kolik místních peněz dostanete za svoje koruny? Máte zainvestováno v cizí měně a zajímá vás kurz eura, kurz dolaru nebo třeba kurz švýcarského franku? Máme čerstvý kurzovní lístek, který každý den zveřejňuje Česká národní banka, i kurzovní lístky českých bank.

Nejhledanější kurzy měn

Euro24,355+0,00 Kč
Americký dolar22,601-0,02 Kč
Britská libra28,423+0,02 Kč
Švýcarský frank25,809+0,03 Kč
Turecká lira0,7800,00 Kč

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Roční dálniční známka zdraží. Stát omezí předprodej

7. 12. 2023 | Petr Kučera

Roční dálniční známka zdraží. Stát omezí předprodej

Od března 2024 v Česku výrazně zdraží roční dálniční známka. Desetidenní a měsíční známky naopak zlevní. Současně začne platit jednodenní.

Policie rozbila dva gangy bazarových podvodníků

6. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Policie rozbila dva gangy bazarových podvodníků

Čeští a ukrajinští policisté rozkryli dva gangy takzvaných bazarových podvodníků. Při operacích s krycími názvy RIP a Victory zadrželi na Ukrajině několik desítek lidí, nyní už obviněných. celý článek

Občanka v mobilu už v lednu. Ale nečekejte, že ji úřady hned uznají

6. 12. 2023 | Gabriel Pleska

Občanka v mobilu už v lednu. Ale nečekejte, že ji úřady hned uznají

Zákon, který umožní používat osobní doklady nahrané v mobilu, už čeká jen na schválení senátem a prezidentem. I když ale klasický občanský průkaz nemáte rádi, od žluté nádoby na tříděný... celý článek

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

Jak si koupit dálniční známku během několika minut?

5. 12. 2023 | PR text

Jak si koupit dálniční známku během několika minut?

Rok 2021 s sebou přinesl podstatné změny pro všechny provozovatele vozidel. Jednou z těch nejpodstatnějších byl konec typických nalepovacích dálničních známek. Jak a kde pořídíte modernější... celý článek

Partners Financial Services