ANO zavírá svou kavárnu

| rubrika: Komentář | 13. 4. 2018 | 18 komentářů
Andrej Babiš se přestal snažit, aby bylo jeho hnutí legitimní v očích těch, kterým je blíž Robert Pelikán než Tomio Okamura.

Zapřisáhlí odpůrci Andreje Babiše hlásící se k liberální pravici nebo levici se mohli při pohledu na preference a výsledky jeho strany roky uklidňovat dvěma skutečnostmi. Za prvé, ANO mělo na vysokých postech několik individualit, které si svůj obraz o světě dělaly spíš z Economistu než ze Sputniku. Někteří otevřeně deklarovali, že je pro ně spolupráce s extremisty nepřijatelná, od dalších se takový postoj aspoň dal v rozhodujícím momentu čekat. Za druhé, přes všechny programové i personální ekly bylo ještě pořád misí strany Česko vyspělé, rozuměj s víc mikroskopy než ruchadly. Minulá koalice přidala něco málo učitelům a akademikům. V manifestu O čem sním, když náhodou spím Babiš sliboval, že české školství přebuduje podle finského vzoru. Kdyby jen módní programování – naše děti se na straně 141 učí dobývat Mars.

Obě dvě útěchy vzaly za své během pár dní.

Z čerstvého Finmagu

Finmag předplatné

Janek Rubeš, čistič. Když turista před cestou do Prahy dělá rešerše, na webu na něj musí narazit. A má šanci, že i v terénu. Třeba jak kleštěmi štípe zámek, kterým svou lásku stvrdili milenci z Koreje.

Turisti & love. Jirka Hovorka z Peníze.cz ví, kolik peněz se u nás točí v turistickém průmyslu. Kdo, kam. Co utratí. Odkud je. Překvapí počet turistů z Koreje. Asi nedělají rešerše.

Česko pro Čechy. Kašpárek provádí po našich městech, Anna Urbanová po poutních cestách. A tipy na cestování, které přežijou děti i rodiče.


Do smrti dobrý

Po Pavlu Teličkovi a Jiřím Zlatuškovi teď ohlásili čtyři dny od sebe konec v politice ministr spravedlnosti Robert Pelikán a pražská primátorka Adriana Krnáčová. Pelikán se pokoušel přiblížit západním standardům českou úpravu vymáhání dluhů a podporoval reformu systému sociálního bydlení. Potenciální koaliční partnery ANO z SPD označil za fašisty, při rozhodování o osudu ruského hackera ignoroval přání Miloše Zemana. Krnáčová sice odchází právem kritizovaná, ale když nic jiného, symbolické přetření nenávistného nápisu na Hate Free kavárně bylo sympatické a na poměry davové psychózy roku 2016 i odvážné.

Za pozornost stojí jejich důraz na to, že jde o odchody v dobrém a že rozhodně v žádném případě nebudou dělat ANO problémy, natož aby cvrnkli jen smítko špíny po Babišovi. Pelikán rezignuje na místo ve Sněmovně půl roku poté, co ho do ní vyneslo 14 699 preferenčních hlasů – pátý nejlepší výsledek z 24 pražských poslanců. Zatímco historie ODS, ČSSD, ale i mnoha marginálních stran je historií vzpour, rozkolů a štěpení, v ANO se nebouří. Až si člověk říká, že tam snad je podmínkou ke jmenování do vysokých pozic preventivní pořízení diskreditujících fotografií s vepřovou hlavou v Kostelci.

Anketa

Vydrží u Babiše Stropnický?

S KSČM a SPD si na Finsko hrát nejde

V kavárně ANO zůstávají poslední dva hosté, ministr zahraničí Martin Stropnický a brněnský primátor Petr Vokřál. Nezdá se, že by si z toho kdokoliv další ve straně dělal těžkou hlavu. Naopak to vypadá, že Babiš poprvé od založení svého politického projektu neusiluje o to, aby byl v očích pravdoláskařsky orientovaných občanů legitimní. Napovídá tomu způsob, jakým se ANO snaží sehnat peníze na levné jízdenky pro studenty a seniory. Vláda v demisi je chce seškrtat mimo jiné ministerstvu školství (400 milionů), technologické agentuře (216 milionů), grantové agentuře (150 milionů) nebo Akademii věd (100 milionů).

Tabulka z vládních materiálů vzbudila pozdvižení na Facebooku a Twitteru a nahnala pár dalších lidí na pondělní protibabišovské demonstrace. Upřímnosti je ale v politice málo a za každý její projev bychom měli být vděční. ANO předložilo důkaz, že už pro ní není prioritou přebudování školství podle finského vzoru ani lákání děti k vědě a výzkumu simulováním letů na Mars. Ambicím stíhaného Andreje Babiše na kontrolu vnitra už můžou posloužit jen SPD a KSČM a s takovými lamači kostí v zádech nedává smysl předstírat, že se čímkoliv chcete inspirovat ve Skandinávii. Co smysl dává, je vysát jim při spolupráci voliče tak, jak to ANO zvládlo s ČSSD. Zatímco komunisti a okamurovci o zúčtování se vším, co přesahuje horizont čtvrté cenové, jen kecají, Babiš na tom začal makat.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+14
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 4. 2018 21:31, czhunter

Kdyby si Babiš myslel, že vyhozením Pelikána nažene body, tak to udělal už dávno.
Kdyby si myslel, že ho spousta lidí nevolí kvůli sluníčkářům, jako je Pelikán, tak z něj neudělá ministra spravedlnosti. Dvakrát!

Protože ho tam ale Babiš instaloval, několik let držel a pak dokonce nainstaloval podruhé, tak je jasné, že se ho zbavit nechtěl.*

Naopak, je zřejmé, že to chtěl někdo jiný.

*(a nebo není Andrej tak úžasný a marketingově geniální, jak si všichni myslí, když si tam 3 roky drží člověka, co mu ubírá hlasy).

Reagovat

 

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Ramesse II. 13. 04. 2018 20:41)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 4. 2018 7:55, Viper

Vladimí=vůl

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (18 komentářů)

17. 4. 2018 | 22:23

jistě si myslíte, že výchova v rodině je pro formování osobnosti bezcenná - a že rodinné zázemí vám nepřinese kontakty pro budoucí uplatnění. good. no a já si to zase myslím naopak. všimněte si prosím, že na rozdíl od...více

15. 4. 2018 | 21:03 | Rada

Asi jste chtěl reagovat na jezevce a omylem jste reagoval na můj příspěvek.
Když už jsme ale u toho - není trochu mimo vytahovat co dělal otec pana Pelikána? To jako může Robert Pelikán za to, co dělal jeho otec? Kolik...
více

15. 4. 2018 | 21:02 | rk

A co tak nove volby a jako v hře "chodí pešek okolo" snížit počet křesel u koryta třeba o 25%, to by se panstvo rychle dohodlo. více

15. 4. 2018 | 18:47 | czhunter

Jen tak čistě cvičně, to máte z jakého zdroje, z diskuze na eMiminu (protože tam jsem stejnou citaci mnohokrát našel)?
Svazek 13228 byl na Dragutina Pelikána opravdu veden, ale byl zničen v roce 1981, takže jste ho číst...
více

15. 4. 2018 | 15:07 | jezevec

ale ale, hoši - sluníčkář pelikán? jehož vyhození si vymínila ksč? myslíte toho roberta pelikána, syna dragutina pelikána, agenta StB, krycí jméno drastík, číslo svazku 13228? ten že vadil komoušům - nebo superkomoušovi...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.