Roaming skončil. Poplatky za volání po Evropské unii ještě ne

Luboš Palata | rubrika: Komentář | 26. 6. 2017
Zrušení veškerých roamingových poplatků za volání po Evropské unii (a také Norsku a Islandu) je oslavováno jako velké vítězství Bruselu nad lobby mobilních operátorů. Jenže je to úspěch jen poloviční, do Německa se z Česka pořád volá jako do zahraničí.
Roaming skončil. Poplatky za volání po Evropské unii ještě ne

Je to vlastně taková polopravda. Nebo pololež. Od 15. června vstoupilo je účinné úplné zrušení roamingových poplatků za volání po Evropské unii. Unijní politici ho oslavují jako jeden z největších konkrétních úspěchů Bruselu ve snaze ulehčit život všem Evropanům. „Smyslem Evropské unie je spojovat lidi a usnadňovat jim život. Konec roamingových poplatků je skutečným evropským úspěchem,“ uvedli ve společném prohlášení tři nejvyšší šéfové Unie – předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, Joseph Muscat, premiér Malty, která nyní předsedá Radě Evropské unie, a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Bruselský David

Pocit zadostiučinění měla i bývalá lucemburská eurokomisařka, dnes europoslankyně Viviane Redingová, která kdysi souboj s operátory zahajovala. „Začali jsme s tím už před deseti lety. Postupovali jsme krůček po krůčku ke zrušení roamingu. Pokládali jsme za zcela nelogické, že v moderní Evropě musíte při překročení hranic platit něco navíc. Tak to totiž bylo. Když jste vyjeli z domovské země, museli jste platit poplatky navíc, abyste mohli komunikovat se světem," popsala to pro Český rozhlas Redingová, O svém boji s mobilními operátory, ale také členskými státy Evropské unie, které operátory mnohdy podporovaly div ne do poslední kapky krve, napsala knihu Boj Davida s Goliášem. Trochu paradoxně tím nepatrným Davidem byl Brusel a evropské instituce.

Anketa

Máte ze zrušení roamingu radost?

Nakonec ale zvítězil názor, že roamingové poplatky jsou v Evropské unii, kde díky Schengenu prakticky neexistují mezistátní hranice, absurdní. „Skončí stav, kdy většina Evropanů při cestování do zahraničí kvůli vysokým poplatkům netelefonuje či nevyužívá sociální sítě, neposílá e-maily a nepoužívá internet. A každý čtvrtý Evropan raději vypíná svůj telefon zcela,“ zdůvodňoval nutnost rušení poplatků člen hospodářského výboru Evropského parlamentu, europoslanec Luděk Niedermayer..

Jedna bitva skončila, druhá začíná, další čekají 

Jenže něco málo přece jen mobilní operátoři uhráli. Jde o takzvané telefonování do zahraničí. Tedy z Česka (a českého čísla) například do Německa nebo na Slovensko. To se stále – Unie sem, Unie tam – tvrdě zpoplatňuje jako volání do zahraničí, zhruba stejně, jako bylo zpoplatněno roamingové volání před začátkem rušení poplatků.

„Ano, je to absurdní, ale mobilní operátoři si to v rámci kompromisních dohod o zrušení roamingu vyhádali. Ale to neznamená, že my jsme se s tím smířili; a hned od teď začínáme pracovat na tom, aby i toto ‚volání do zahraničí‘ přestalo být zpoplatňováno,“ uvádí europoslankyně Dita Charanzová z ANO, která je v rámci celoevropské liberální frakce za tuto agendu odpovědná.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Otázka ale je, kdy se to podaří. O zrušení roamingu se Evropský parlament a Evropská komise snažily přes deset let, europarlament dokonce ještě o několik let déle. Důvod vcelku otevřeně vysvětluje Redingová, která boji za likvidaci roamingu zasvětila část života, odpor podle ní nekladly jen telefonní společnosti, „byly to také členské státy, které podporovaly ty firmy. Byly pro ně velmi důležité, protože často měly na určitém území státu monopol. Členské státy také často měly v těch společnostech majetkovou účast. Provázanost vedení telefonních společností s oborovými ministerstvy byla veliká," říká bývalá eurokomisařka.

Největší tlak vyvíjely na Evropskou komisi státy, do kterých jezdí nejvíc Evropanů na dovolenou, a které proto mají z roamingu ty největší zisky. Mobilní operátoři zase před národními vládami i Bruselem vystupovali s prohlášeními, že bez poplatků za roamingové hovory zkrachují.

Ostatně případ dnes už bývalého českého ministra hospodářství Ivana Mládka, který v únoru tohoto roku lobboval za mobilní operátory a prohlásil, že „roaming je jen pro elity“ mluví za všechno. Zrušením roamingu vyhrála Unie s mobilním telefonních byznysem jen jednu bitvu, mnoho dalších ji ale čeká. A to nejen v datové oblasti. Už vás třeba napadlo, že je trochu na hlavu, že v Unii sice nemusíte už zastavovat na hranici, ale pořád si v každé unijní zemi musíte kupovat jinou dálniční známku?

Autor je redaktor MF Dnes

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Jednodenní dálniční známku zavede i Slovensko. Bude levnější než u nás

11. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ

Jednodenní dálniční známku zavede i Slovensko. Bude levnější než u nás

Slovensko od srpna zavede jednodenní dálniční známku, která bude stát 5,40 eura (136 korun). Její cenu stanovila vláda, která schválila prováděcí vyhlášku k zákonu o dálniční známce.  celý článek

Nový žebříček nejlepších letišť. Odkud se cestuje hladce?

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Nový žebříček nejlepších letišť. Odkud se cestuje hladce?

Dovolenková sezóna je tu a s ní i aktuální žebříček nejlepších letišť z celkem 69 zemí. Sestavuje ho společnost AirHelp, která se zaměřuje na vymáhání náhrad za zpožděné lety. Kdo se... celý článek

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

10. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

Meziroční inflace v červnu zpomalila na dvě procenta, přitom v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta. Nová čísla zveřejnil Český statistický úřad.

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

9. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

Senátoři budou zítra hlasovat o novele insolvenčního zákona, která zásadně mění způsob oddlužení. Více jsme o novele psali zde: Oddlužení se zkrátí. Změny v osobním bankrotu schválili... celý článek

Pětina Čechů nerozumí procentům, ukázal průzkum

9. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Pětina Čechů nerozumí procentům, ukázal průzkum

Česká bankovní asociace (ČBA) si nechává pravidelně kolem poloviny roku vyhodnocovat finanční gramotnost v zemi. Index finanční gramotnosti, jak průzkumu říkají, má vždy stejnou strukturu... celý článek

Partners Financial Services