Mládkovo ministerstvo prosazovalo v Bruselu dražší roaming

Jan Úšela | rubrika: Aktuálně.cz | 5. 2. 2017 | 7 komentářů
České ministerstvo průmyslu a obchodu při jednání hájilo nadnárodní operátory a prosazovalo vyšší stropy, upozornil europoslanec Niedermayer. „Cenový strop, který byl nakonec dojednán, podle nás dostatečně nezohledňuje veškeré náklady operátorů na poskytování roamingových služeb,” vysvětluje mluvčí ministerstva. Úřad vedený Janem Mládkem (ČSSD) už dřív čelil kritice, že před ochranou spotřebitelů dává přednost zájmům mobilních operátorů.
Mládkovo ministerstvo prosazovalo v Bruselu dražší roaming

V noci na středu se v Bruselu slavilo. „Goodbye, roaming,” psala na svém Twitteru třeba finská europoslankyně Miapetra Kumpula-Natriová. Noční jednání evropských politiků rozhodlo o tom, že od 15. června skončí příplatky za telefonování v zahraničí. Každý Evropan tak bude po celé Evropské unii platit jen tolik, kolik dává svému operátorovi v domovské zemi.

Největší spory mezi zástupci národních vlád, Evropskou komisí a europoslanci se vedly o určení cenového stropu velkoobchodních cen za mobilní internet v cizině. Strop určí, kolik si mohou operátoři mezi sebou maximálně účtovat za to, když třeba český zákazník O2 vyjede do Španělska a pro surfování na internetu použije síť místního španělského operátora. Od těchto limitů se pak odvodí ceny pro koncové zákazníky.

České Ministerstvo průmyslu a obchodu při jednání hájilo nadnárodní operátory a prosazovalo vyšší stropy, upozornil europoslanec Luděk Niedermayer, který byl do Evropského parlamentu zvolen jako nestraník za TOP 09 a STAN.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Podle mých informací se jeho vyjednavači postavili na opačnou stranu a horovali za vyšší ceny. Dokonce se prý krátce před jednáním postavili do skupiny zemí, které po vyjednávající Maltě (jako předsednické zemi EU – pozn. red.) požadovaly, aby parlamentu neustupovali,” uvedl Niedermayer na svém facebookovém profilu. „Kdyby se přitom země jako naše postavily k situaci jinak, mohlo to dopadnout ještě lépe,” míní.

Podle Niedermayera se tak zástupci úřadu vedeného Janem Mládkem (ČSSD) postavili na stranu velkých nadnárodních operátorů, jimiž jsou v Česku Vodafone a T-Mobile.

„Vysoké velkoobchodní ceny za roaming by jen zvýhodnily nadnárodní operátory. Ti za zprostředkování roamingu platí vlastním lokálním pobočkám, takže si jen peníze přehazují uvnitř jedné korporace. Kdyby byl přitom cenový strop vyšší, tratili by na tom malí národní operátoři, již za roaming musí platit svým zahraničním konkurentům,” vysvětluje Niedermayer. Sám prý prosazoval, aby ceny byly nižší a více odpovídaly domácím cenám na „slušných trzích”.

Propojeno!

Šéf ČTÚ na Peníze.cz

Otevřený rozhovor s šéfem Českého telekomunikačního úřadu Jaromírem Novákem o tom, co Česku schází k tomu, aby se mohlo stát středoevropským lídrem v digitálních technologiích, o tom, že balíček s pěti sty megabajty dat je dnes výsměch, o absenci čtvrtého operátora a o prolobovaných legislativních úpravách, které tlačí spotřebitele do kouta.

Operátoři stavějí dálnice, ale pustí na ně jen škodovky stodvacítky

Nezohledňuje to náklady operátorů

Evropská komise chtěla velkoobchodní cenu za roamingová data zastropovat od června na 8,5 eura – tedy zhruba 230 korunách – za jeden GB. Rada EU (zástupci národních ministerstev) kolektivně prosazovala limit až 10 eur, tedy 270 korun. Naopak europoslanci, jejichž návrh nakonec zvítězil, chtěli stropy na 7,7 eura (208 korunách) za GB dat. Strop se bude každý rok snižovat, takže za čtyři roky dosáhne na pouhá tři eura (81 korun) za jeden gigabyte.

Tuzemské ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci pro Aktuálně.cz nepopřelo, že vyšší cenové stropy data skutečně prosazovalo. „Konečná pozice Česka byla taková, že jsme byli ochotni v letošním roce podpořit cenový strop ve výši 8,5 eura za GB. Ten by se za čtyři roky následně snížil na úroveň čtyř eur,” potvrzuje mluvčí ministerstva František Kotrba.

„Cenový strop, který byl nakonec dojednán, podle nás dostatečně nezohledňuje veškeré náklady operátorů na poskytování roamingových služeb,” říká Kotrba. Podle něj teď hrozí, že evropští operátoři – včetně těch českých – budou nuceni nabízet roaming svým koncovým zákazníkům pod náklady, a budou tak na změně neúnosně tratit peníze.

„Ztráty z mezinárodního provozu operátoři zpravidla promítají do domácích cen, čemuž jsme chtěli zabránit,“ dodává mluvčí. Později také zdůraznil, že ministerstvo chtělo naopak chránit české spotřebitele, kteří služby operátorů využívají doma, protože je nutné dlouhodobě tlačit na domácí ceny, specificky v případě českého trhu. „Pokud tedy pro cca pět procent českých zákazníků, kteří se za rok podívají za hranice, zlevníme cenu dat, doplatí na to zbývajících 95 procent, kteří nikam necestují,“ uvádí Kotrba.

Kotrba upřesňuje, že zmiňovaného jednání se zástupci ministerstva přímo neúčastnili. „Trojstranných jednání mezi Radou EU, Evropským parlamentem a Evropskou komisí se ostatně zástupci států neúčastní nikdy. Členské země vždy zastupuje stát, který Radě EU aktuálně předsedá a kterému ostatní státy dávají k takovým jednáním svůj mandát,” vysvětluje.

„Netvrdím, že na trojstranném jednání Češi byli. Tam skutečně země zastupuje jen předsednický stát, jímž je nyní Malta,” reaguje Niedermayer. „Podle mých informací ovšem před tímto jednáním několik zemí včetně Česka tlačilo na to, aby Malťané za celou Radu prosazovali vyšší ceny,“ dodává.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 2. 2017 12:14, Hunter

To je dobře, že se také někdo bije za ty chudáky operátory, kteří zejména na českém trhu živoří o chlebu a o vodě.

+16
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Lidl prodlouží otevírací dobu. Kde si nakoupíte déle?

31. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Lidl prodlouží otevírací dobu. Kde si nakoupíte déle?

Od 1. června prodlouží obchodní řetězec Lidl otevírací dobu u více než 250 z celkem 316 prodejen. Zdůvodňuje to tím, že zájem o nakupování v pozdějších denních až nočních hodinách roste.  celý článek

Kdo doplatí na zrušení kolků? Ten, kdo žije v hotovosti

31. 5. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Kdo doplatí na zrušení kolků? Ten, kdo žije v hotovosti

Kolkové známky, kterými se dají hradit správní poplatky, mají skončit. Je to sice obstarožní, velmi nedigitální nástroj, ale dobře s ním můžou úřadům platit i lidi, co nechtějí používat... celý článek

Co ještě dokáže vaše karta? Blíží se další inovace

30. 5. 2023 | Olga Skalková

Co ještě dokáže vaše karta? Blíží se další inovace

V placení mobilem v kamenných obchodech jsou Češi jedničkou v Evropě. Teď se Visa chce zaměřit na platby v e-shopech. Velkým tématem v bankách je i přechod na virtuální karty. „Řekl... celý článek

Za koruny dostanete víc než loni. O kolik si Češi polepšili v cizině

30. 5. 2023 | Lukáš Raška | 2 komentáře

Za koruny dostanete víc než loni. O kolik si Češi polepšili v cizině

Nebýt inflace, je to dobrá zpráva před dovolenou. Česká koruna meziročně posílila. V zemích, kam Češi nejčastěji vyrážejí na dovolenou, za ni dostanete víc než před rokem. Kurzy porovnal... celý článek

Spotřebitelská soutěž, nebo hazard? Fortuna prohrála soud

29. 5. 2023 | František Nonnemann, Petr Kučera

Spotřebitelská soutěž, nebo hazard? Fortuna prohrála soud

Není cashback jako cashback, rozhodl Nejvyšší správní soud. A potvrdil pokutu 100 tisíc korun za nepovolenou hazardní hru.

Partners Financial Services