Dobro bez rizika. Pouliční sbírky: Na co se ptát, než darujete

| rubrika: Jak na to | 9. 12. 2015 | 20 komentářů
Někdo dává bez ohledu na roční období. V jiném se probouzí chuť obdarovat potřebné hlavně kolem Vánoc. A někdo nechce dávat vůbec – třeba proto, že se bojí podvodníků. Jak poznat seriózní pouliční charitu? Poradíme, na co se ptát, abyste neskočili na lep.

S pouličními sbírkami se roztrhnul pytel. Těm slušným kazí pověst podvodníci. Možná už kvůli falešným výběrčím před kasičkou automaticky kroutíte hlavou – nevíte komu věřit. Poradíme, jak seriózní veřejnou sbírku poznat.

1. Máte zapečetěno?

První věc, o kterou byste se měli zajímat: jak je zabezpečená pokladnička. Podle zákona má být očíslovaná a zapečetěná. Když zaostříte na pečeť, měli byste na ní najít razítko příslušného úřadu. Konání sbírky totiž musí povolit krajský úřad, v Praze magistrát. (Hlášena musí být třicet dní předem. Součástí oznámení je povinně mimo jiné délka trvání sbírky a její účel – k tomu se podrobněji dostaneme níž.)

2. Vaše doklady, prosím

Dobrovolníci, kteří příspěvky na ulici vybírají, vám na vyžádání musí ukázat průkaz se svými identifikačními údaji. A také osvědčení od příslušného krajského úřadu (v Praze magistrátu), které dokládá, že jde o povolenou a řádně nahlášenou veřejnou sbírku. Výběrčí by u sebe měl mít také plnou moc od pořadatele sbírky – včetně svých nacionálií a údajů o pořadateli.

3. Proč, jak a na co

Člověk, který na ulici vybírá peníze pro dobrou věc, by samozřejmě také měl být připravený trpělivě zodpovídat vaše otázky ohledně smyslu sbírky, jejího cíle a způsobu využití vybraných peněz. Nenechte se odbýt a ptejte se. Případně si řekněte o letáček s informacemi o pořádající organizaci a jejích aktivitách – obsahovat by měl i její internetovou adresu a telefonické kontakty.

4. Mrkněte do seznamu veřejných sbírek

Až dorazíte domů, můžete ještě pro klid v duši na internetu zabrouzdat na seznam veřejných sbírek, spravovaný Ministerstvem vnitra, a ověřit si, jestli je se sbírkou všechno v pořádku – tedy jestli je legální a jestli už třeba oficiálně dávno neskončila. Jestli máte internet v mobilu, je samozřejmě ideální proklepnout si sbírku už na místě. Hodit se může také databáze prověřených charitativních organizací, které aktuálně pořádají sbírku, na webu darujspravne.cz.

5. Něco nehraje? Volejte policii

Jestli výběrčí všechny náležitosti splňuje a máte chuť i možnost nějakou korunu na charitu přispět, není důvod váhat. Kdyby se ukázalo, že je se sbírkou něco v nepořádku, nebo je podvodná, máte dvě možnosti. Předně můžete mávnout rukou a jít domů. Nebo můžete jednat angažovaně – chytit za rukáv strážníka, je-li poblíž, nebo věc ohlásit městské či obecní policii na lince 156, případně státní policii na lince 158. Informovat můžete také krajský úřad nebo pražský magistrát.

Když se ukáže, že sbírka nesplňuje všechny zákonné požadavky, nebo je dokonce nelegální, hrozí pořadateli pokuta až do půl milionu korun. Kdyby se prokázalo, že úmyslně vybral v rámci nelegální sbírky víc než pět tisíc korun, půjde o trestný čin podvodu – a za ten už se taky odnímá svoboda.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+22
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 12. 2015 18:41, kodiak medvěd

Každou chvíli chce někdo přispět. Na opuštěné děti, na černoušky, na zvířátka. Černoušci jsou mi ukradení, zvířátka jakbysmet. A přispíváním na opuštěné děti nechť si kojí své svědomí bezdětní. Já se starám o své děti, peníze vložené do nich pokládám za mnohem lépe vynaložené a mám jejich využití pod dohledem. Kromě toho platím státu spoustu peněz na daních, především těch nepřímých, údajně spravedlivějších. Dožadovat se dobročinnosti při daňovém zatížení, které v této zemi máme, je nestoudnost.

Reagovat

 

+14
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 12. 2015 15:36, jezevec

ale to jste dost hloupej, tímto způsobem funguje jen malá část (byť bohužel těch mediálně nejprofláknutějších) neziskovek.
slušné nadace samozřejmě mají zajištěné financování vlastního provozu z vlastních nebo jiných zdrojů - a 100% darů které dostanou na činnost, věnují na činnost.

Reagovat

 

-7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 09. 12. 2015 12:20)

Další příspěvky v diskuzi (20 komentářů)

14. 12. 2015 | 10:15 | josef

uvedomme si, ze stat nemuze nikdy zaplatit lecbu vsech nemoci. Proste penez je malo a nemoci moc. Nesouvisi to ani s tim, ze nejsme bohata zeme. více

11. 12. 2015 | 10:33 | kodiak medvěd

Ti rodiče jsou především nešťastní. Nestoudní jsou ti, kteří svou ekonomickou a mediální moc použijí k vytvoření charitativní sbírky, kterou především zneužívají k vlastní reklamě a legitimizují tím postoj státu, nemísto...více

11. 12. 2015 | 10:10 | likvid

Díky za to úsilí. A teď prosím odpověď: Jsou takoví rodiče nestoudníci? více

11. 12. 2015 | 10:08 | kodiak medvěd

zapomněl jsem se podepsat více

11. 12. 2015 | 10:06

Pokud léčbu jejich dítěte nehradí zdravotní pojišťovna, je někde chyba. V první řadě to má hradit ona. Pokud to nehradí, je na státu, aby v takové situaci pomohl. Namísto nesmyslných projektů může poskytnout konkrétní pomoc....více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.