Vydřenit Paříž

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 20. 11. 2015 | 13 komentářů
Lidi jsou příliš svobodní, mají moc práv a málo dohledu. Ale nemějte strach, všeho do času.
Vydřenit Paříž

Podle pondělních novin, vicepremiéra a šéfa ANO, šéfa ODS a mnoha dalších je Evropa ve válce. Pokud na to přistoupíme, pak můžeme slovo „válka“ stupňovat stejným způsobem, jakým Zeman stupňuje slovo holokaust, a o Evropě sedmdesátých a osmdesátých letech říct, že jí zmítala „superválka“. Jen si prohlédněte statistiky. Rukou teroristů tehdy běžně umíralo bezmála třikrát víc Evropanů než zatím letos. Po jedenáctém září Evropa zažila čtyři větší útoky, v letech mezi nimi se počet obětí blížil dříve nepředstavitelné nule. Nikdy ve známé historii jsme neměli tak mocné tajné služby, tak líné teroristy, tak málo nebožtíků.

Jenže na příznivých dlouhodobých trendech tiskovku nepostavíte: „Naše strana razantně podporuje utažení šroubů.“ – „Proč, pane předsedo?“ – „Protože žijeme ve stále větším bezpečí.“ – Z toho nebude otvírák zpráv, jen nová práce pro terapeuta se specializací na přepracování.

Co potřebujete, je dramatická výjimka z trendů – a takovou je nutno vydřenit.

Anketa

Jste připraveni vzdát se ve jménu bezpečnosti svobod?

Pevné ruce už se hlásí

Vicepremiér Andrej Babiš tak po pařížských útocích navrhuje „okamžité uzavření vnější schengenské hranice“, k čemuž se pozoruhodně odpichuje od připomínky, že ve Francii zabíjeli rodilí Francouzi. Chce Babiš evropským teroristům zabránit v tom, aby utíkali zabíjet mimo Evropu? Nevíme. Víme ale, že Schengenský prostor má námořní hranici delší než obvod Země a 7721kilometrovou hranici pozemní. Určitě by ji šlo uzavřít, problém je, že pak už by nešlo nic jiného, protože by na to nezbyli lidé a peníze.

Dál ministr financí volá po navýšení rozpočtu policie a armády. To druhé přitom jediný den před teroristickým útokem odmítal. Jen idiot nemění názory, ale jen Babiš je dokáže otočit rychleji, než řeknete „Kmotr – Masna Kroměříž“.

Předseda ODS Petr Fiala přispěchal s blogem, ve kterém navrhuje „preventivně omezovat práva podezřelých“, což je přesně věc, jakou chcete od představitele liberálně-konzervativní strany slyšet. Hned po tom, že vaše děti nejlépe vychová sovět.

Utahování šroubů není česká specialita. Francouzská ministryně životního prostředí navrhuje instalovat na železniční nádraží detektory kovů. A v zahraničním tisku se obviňuje Edward Snowden a jím údajně vyvolaný rozmach šifrování, jako by v Bataclanu zabíjelo právo na ochranu soukromí, a ne islamismus.

Než někoho pustíte sednout, chtějte vidět výpis z rejstříku trestů

Českou specialitou je zato masivní obrácení hněvu proti uprchlíkům a proti lidem, kteří jim pomáhají v improvizovaných balkánských táborech přežít. Pomohla tomu zpráva o tom, že vyšetřovatelé nalezli na těle sebevražedného útočníka ze Stade de France syrský pas nápadně vzorně zaevidovaný postupně v Řecku, Srbsku a Chorvatsku. Že by atentát spáchal člověk, který přišel s imigranty, je pořád jen jedna z několika možností. Babiš v tom má ale jasněji než tajné služby a například „reklamní guru“ Vladimír Kuchař prohlašuje, že „pomýlení čeští pseudoochránci lidských práv“ by měli cítit vinu za útoky.

Máme jedinečnou možnost slyšet od ochránců tradičních hodnot, že by se měl kát ten, kdo nabídl bližnímu jídlo nebo teplé oblečení. Ale místo teologie opět statistiku: v přibližně milionu imigrantů, kteří letos přišli do Evropy, byl podle dostupných informací nula až jeden terorista. Kam tedy položíme laťku spoluviny, abychom byli konzistentní? Neměl by zpytovat svědomí plavčík, který s každou zachráněnou stovkou tonoucích vrátí souši několik násilníků? Začneme mluvit o „pomýlených pediatrech“, protože nějaký dětský lékař určitě pečoval o maličkého Ivana Roubala?

A je v mentálních silách hejtrů dobrovolníků uvědomit si, že podstatná část uprchlíků utíká do Evropy právě před násilím, takže je chucpe dělat z nich en bloc hordu teroristů?

Týden kognitivních disonancí

Volání po omezení svobod a práv občanů i cizinců plus obviňování údajných kolaborantů se čekat dalo, od jedenáctého září je to evergreen. Co překvapilo, byly strany, ze kterých tenhle týden přišel závan dýchatelného vzduchu.

„Strach a panika nesmí ovládnout ani naši mysl, ani naše srdce,“ vyzýval 17. listopadu premiér Bohuslav Sobotka před tím, než osobně ocenil české dobrovolníky. Znělo by to líp, kdyby o tom dokázal nejdřív přesvědčit vlastní stranické kolegy, ale nešť. Aspoň na jeden den přestal být úředníčkem a ukázal v sobě zárodek státníka. Fandíme.

Daniel Landa pak naservíroval svému facebookovému publiku, ve kterém najdete dřív siamská dvojčata než multikulturalistu, fotografii, na kterém se účastní shromáždění u hrobky afghánského válečného hrdiny: „Tito lidé kolem mne jsou muslimové. Tito lidé jsou mí úžasní přátelé. Tito lidé mi stojí za to riskovat. Pomáhají nám, jak jen mohou i s obranou a bezpečím našeho vlastního domova a já rád činím totéž. Spojují mne s nimi stejné lidské hodnoty a dlouholeté přátelství.“

Kdo by to byl ještě před pár lety řekl, že nám jako substituční léčba za Havla zbude kouzelník Žito.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 11. 2015 9:50, KM

Vy si to fakt umíte užít, pane Kašpárku. Jasně že každý takovýhle průšvih bude využitý k propagandě, utažení šroubů a hlavně k vytahání spousty peněz na spásné projekty, jejichž efekt bude považován za diskutabilní. Vidíme jen to, co je nám předloženo a dovoleno vidět. Těžko to objektivně hodnotit, ani já a nejspíš ani vy nejsme příslušníky tajných služeb a dost možná, že ani oni nevědí o moc víc. Ale proboha čemu se divíte? Vždyť ten bordel, který se tu vytvořil, k tomu zrovna vyzývá.
Není možná nutné ani reálné hermeticky uzavírat schengenské hranice. Ale dost mě šokuje, když se dozvídám, že ty hranice ve své většině existují jen na papíře a že je smí kdokoli beztrestně překračovat a ještě si nárokovat, aby tu zůstal a požíval našich práv. Ono by třeba stačilo, kdyby se ty hranice alespoň braly vážně, hlídaly se a jejich nedovolené překročení bylo trestným činem a důvodem k vyhoštění, nejlépe doživotnímu. Mluvím o schengenském prostoru, nikoli o ČR, kde odpůrci odpůrců rádi argumentují čtyřiceti azylanty za poslední rok, jakoby se nás netýkalo to, co se děje ve společně sdíleném evropském prostoru hned u souseda, od kterého nás nedělí ani nízký plůtek.
Je klidně možné, že z milionu letošních migrantů je teroristou jeden, nebo žádný. Asi si to myslí málokdo, včetně vás, ale možné to je. Mezi tisícovkami muslimských imigrantů, kteří přišli do Evropy po druhé světové válce, jich také jistě mnoho nebylo. Dnes se ofielně přiznává, že se k radikálnímu islámu v Evropě hlásí tisíce lidí. A to, co se oficielně přiznává, bývá jen tou pověstnou špičkou ledovce. Povětšinou jsou to děti a vnuci těch mírumilovných pracovitých lidí, kteří sem kdysi přišli s těmi nejlepšími úmysly. Řekněte mi alespoň jeden jediný důvod, proč by se neměly v budoucnu líhnout další tisíce radikálů z potomků současných imigrantů. Řekl bych, že kombinace sociálně slabého prostředí rezistentního vůči jazykové a kulturní asimilaci s islámem je vynikající živnou půdou pro radikální islamismus čili terorismus vůči jinověrcům. A z toho (zatím) milionu imigrantů vy ani paní Merkelová asimilované příslušníky střední třídy a nejlépe ateisty neuděláte, o to se s vámi klidně vsadím.
A oni ti politici už konečně něco udělat musí. Jinak jim hrozí, že je po příštích volbách vystřídají jiní sekáči a ti se jak známo nezakecají.

+32
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 11. 2015 13:23, Tomáš

Premiér Sobotka stejně jako prez.Zeman se řečeno sportovní hantýrkou vyautovali a časem skončí. Prez.Francie p. Hollandovi to trvalo od útoku na Charlie Hebdo do masakru 13.11.2015 v sálu Bataclanu,aby prozřel a ztvrdl. Vzniklo tak spojenectví Francie s Ruskem,když USA s prez.Obamou jsou nyní kulhajícím káčátkem.Ještě zůstávají v EU starý o-el J.C.Junker a kancl. Německa pí Merkelová se svojí protestanskou naivitou,kterou má pastorova dcera.EU se bude muset tvrdě bránit a budou zajatecké tábory na vymývání mozků pro islamisty a další neméně tvrdá opatření.Tak dlouho se chodilo se džbánem pro vodu ,až se ucho utrhlo.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Když lysohlávky zrály. Takhle my tu debatujeme

23. 10. 2015 | Michal Kašpárek | 5 komentářů

Když lysohlávky zrály. Takhle my tu debatujeme

V senátu vystupují hoaxeři, v televizi kyberšmejd varuje před kyberšmejdy a pak se v ní řeší, jestli kouření vůbec škodí zdraví. To by nemělo být přijatelné ani v sezoně psychotropních... celý článek

Babiš se rochní ve výmyslech

2. 10. 2015 | Michal Kašpárek | 41 komentářů

Babiš se rochní ve výmyslech

Vicepremiér lže o německých dávkách pro uprchlíky nebo o počtu Turků v Berlíně. Navrhuje nerealistické opevnění hranic a na štít si ve válce proti imigraci dává bezdomovce, které ještě... celý článek

Očima zaměstnavatelů: Tak si je vemte do podniku!

18. 9. 2015 | Gabriel Pleska | 21 komentářů

Očima zaměstnavatelů: Tak si je vemte do podniku!

Potravinářská firma Hamé se přihlásila, že by byla ochotná dát práci i ubytování azylantům. Co na to další zaměstnavatelé?

Z historického obludária

5. 8. 2015 | Michal Kašpárek | 7 komentářů

Z historického obludária

Jak by vypadaly diskuze v dobách, kdy ještě za všechno nemohl Kalousek.

Očima expertů: Kam emigrovat z Česka?

24. 7. 2015 | Ondřej Tůma | 30 komentářů

Očima expertů: Kam emigrovat z Česka?

Kam byste se vydali, kdybyste museli emigrovat z Česka? A co by se muselo stát, abyste o takovém kroku začali přemýšlet? Zeptali jsme se ekonoma Pavla Kohouta, sociologa Jana Kellera,... celý článek

Partners Financial Services