Rok před školou povinně do školky. Skončí to u povinných jeslí

Parlament zpracovává další novelu školského zákona. Ta mimo jiné zavádí povinnou roční předškolní docházku. Školky možná zvládnou dopřipravit pro školu nějaké zanedbané děti, na druhou stranu to znamená, že rodiče zas přijdou o kus odpovědnosti za výchovu. Výsledek? Víc dětí, které je třeba dopřipravit. Třeba v povinné předpředškolní třídě.
Rok před školou povinně do školky. Skončí to u povinných jeslí

Prvním čtením v Poslanecké sněmovně prošla novela školského zákona. Poslankyně Anna Putnová v rozpravě podotkla, že od roku 2009 by to byla novela devatenáctá. Nejsem si jistý, jestli se o pár novelizací nespletla, ale necháme přesné počty studentům k povinné maturitě z matiky. Protože patnáct nebo pětadvacet, na těch pár roků je to prostě příliš.

Novela, která se právě teď vaří, se zabývá přijímačkami, maturitami, ale také mateřinkami, tedy mateřskými školami a předškolním vzděláváním. Doufám, že mi odpustíte, že budu psát právě jen o předškolácích. Je to tak trochu moje téma, děcka jsou právě v tom věku. Než dorostou k přijímačkám nebo maturitě, školský zákon se stane terčem dalších a dalších novelizací – při tomhle tempu jich bude v řádu stovek, takže plánovat cokoli nemá smysl.  

Partner rubriky

Partnerem rubriky Co si o tom myslíte? je nakladatelství Grada.

Petra Růčková: Finanční analýza – 5. aktualizované vydáníMetody, ukazatele, využití v praxi.

Naučte se pracovat se základními účetními výkazy – rozvaha, výkaz zisku a ztráty a cash flow – při zpracovávání finanční analýzy. Osvojte si metody výborně využitelné v podnikatelské praxi. Součástí je komplexní příklad, upozorňující i na možná úskalí při interpretaci výsledků.

Právo na místo ve školce

Co je tedy v hrnci přichystáno za novinky? Absolutní právo na mateřskou školu. To je jedna z nich. Pro děcko starší tří let se prostě bude muset najít volné místo ve školce. Pro přesnost v takzvané spádové školce, podle místa trvalého bydliště. Nebude to samozřejmě od příštího roku (i když se počítá s účinností zákona od příštího prvního září) a nebude to najednou. Nejprve obce (protože ty mateřské školy zřizují a platí) budou muset zajistit místo pro všechny čtyřleté, o rok později pro všechny tříleté obyvatele. Bude to asi spojené s řadou praktických výzev, kromě jiného si obce tyhle peníze navíc budou muset buď ušetřit, nebo vybojovat na poslancích. 

Jisté problémy bude asi dělat i to, že seznamy potenciálních školkáčků se budou dělat na základě toho, kde jsou děti hlášené k trvalému pobytu – poměrně často je to místo dost odlišné od toho, kde člověk skutečně žije. Ale na tom už se přece pracuje, plány na povinná hlášení místa pobytu už jsou. Říká se tomu trochu jinak, aby to znělo snesitelněji, nic jiného než povinné hlášení to není.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Povinná předškolní docházka

Druhou novinkou je pak povinný rok předškolní docházky. Faktum je, že devadesát procent dětí rok před nástupem do školy mateřskou školu už navštěvuje. Jaký je důvod dostat tam i ty zbývající? Jistá část z nich prý nastupuje do školy fatálně nepřipravena. Bez hygienických návyků, bez sociálních návyků, zanedbaná. Rok ve školce by je měl naučit. Aby se učitelé a ostatní děti v prvé třídě mohli věnovat čtení, psaní a počtům.

Důležité upozornění. Povinnost není totální. Má být možné v příslušné spádové školce nahlásit, že budete dítě na školu připravovat individuálně, a pak se s ním zastavit pár měsíců po začátku školního roku na přezkoušení. Forma toho přezkoušení není v novele upřesněna, ale počítám, že v některé z těch dalších už bude jednotná přijímací zkouška na základní školy stanovena, CERMAT nachystá testy a dobře se napakuje na prodeji testů cvičných.

Za dobré slovo knížku

I minule jsme v rubrice Co si o tom myslíte? bavili o „našich mladých“. Znáte pojem mama hotel? To je když – když se rodičové i dospělému dítěti poskytují servis jako bydlení, jídlo a tak dál. Je prý mnoho takových, kterým se zpod máminy sukně nechce. Někteří ovšem říkají, že by šli, jen na to nemají. A že by bylo fajn, kdyby jim na to ostatní trochu přispěli.

Diskuze se nám záhy zvrtla v hádku o to, jestli je lepší nájem než hypotéka a jak vlastně počítat, co se víc vyplatí. My bychom ale knížku chtěli poslat Ivaně, která hned v prvním příspěvku na svém vlastním příkladu ukazuje, že to jde i bez dotací. Jen se musí makat.

Škola nemá řešit problémy rodiny. Ať je řeší školka

Pokud novela v tomhle znění projde a začne příští rok platit, čeká nás (to je rodičovský plurál – mě osobně to samozřejmě nečeká) tohle přezkušování jako úplně první. Naše děcko totiž sice do školky chodí, ale ne do té, která se bere za plnohodnotnou předškolní výchovu. Necítím to jako ohrožení, počítám, že do té doby zvládneme i ty zatracené tkaničky. Ale přijde mi to takové... legrační. Ono se totiž zcela zaručeně přijde na to, že určité procento dětí přichází do povinného předškolního ročníku mateřinky fatálně nepřipraveno. Že zdržují ostatní a že učitelé se jim musí věnovat nad míru. I zavede se povinný předpředškolní ročník – a nakonec nám preventivně budou odvážet děti hned po porodu do celotýdenních jeslí, protože je tu riziko, že určitá část rodičů by jejich výchovu nezvládala. Děkuju pěkně.

Je to postavené na hlavu: škola nezvládá řešit problém, za který nemůže, problém v rodinách. Řešení? Hodíme to na školu mateřskou. Tím se ovšem problém nevyřeší, jen se odsune. A jen posílí pocit, že za výchovu vlastně nejsou až tak odpovědní rodiče.

Co si myslíte vy? Je povinný rok předškolní docházky dobrý nápad? Máte nějaké osobní zkušenosti s tím, že některý žák byl kvůli mizerné výchově v první třídě úplně nemožný? A myslíte, že by mu rok ve školce opravdu pomohl? Pište do diskuze, pro autora vynikajícího příspěvku máme nachystanou knížku. Buď chytrou od Grady, nebo slabikář, podle toho jak ten příspěvek vynikne.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+61
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

2. 11. 2015 13:01 | Manolo

At žije kolektivismus
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 10. 2015 23:38 | miki

Paní, to je divné. Každopádně nemáte pravdu, že doma děláte práci za učitele. O tom to přesně je, i ten článek, pod kterým debatujete.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 10. 2015 20:08 | KM

A co očekáváte? Že učitelka zastaví postup výuky celé třídě a bude se věnovat vašemu dítěti, které neumí česky? Česky jste ho měla naučit vy, ale stav, který popisujete, odpovídá tomu, že se dítě odmala češtinu vůbec neučilo. Může být, že vám vaše životní plány nevyšly tak, jak jste si malovala a že jste se vrátila zpátky do ČR, bohužel s dítětem, ze kterého jste se snažila vychovat Angličana a které se najednou ocitlo v jazykově neznámém prostředí. Do toho ale učitelkám a především spolužákům vašeho syna nic není a nemáte právo vyžadovat, aby se výuka přizpůsobovala vašemu jazykově nezpůsobilému potomkovi.
-6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 10. 2015 15:32 | josef

No koukam, ze ani maminka neumi moc cesky.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 10. 2015 8:39 | MN

Ja napriklad v nasem systemu nechapu ani povinnou skolni dochazku. Napriklad muj syn, od prvni tridy ma problemy s cestinou, vyrustal v Anglii, otec je anglican a od 4 let, po prestehovani se do CR zacal navstevovat skolku a ted jiz skolu. Cestinu proste nechape, mluvi, rozumi, ale proste napr. nejake pady proste nechape. Delame vse co muzeme, chodi na doucovani, soukromou ucitelku platime, doma cte ceske knizky, pochopitelne s velkym donucenim, u ukolu s nim sedim, pomaham mu a donekonecna vysvetluji jedno a to same, podnet s prisudkem, pady, zenske, muzske rody, no uz 3 roky, i propadnout jsme ho nechali, protoze proste zacal driv, on je totiz jinak velmi inteligentni, tak at je s detmi sveho veku, no a navstevy ruznych expertu, kteri navrhuji individualni vyucovaci plany, hodne chvaly atd. mame taky za sebou. No ale kdyz prijde na skolu a zaostale a neschopne ucitelky, ktere jedou v zarytem bolsevickem stylu, kdy dite neni jedinec, ale soucasti kolektivu, tak je veskera snaha naprosto prd platna. Doporuceni psychologu chteji, ale zvysoka na nej kaslou. Pry deti v jeho veku jiz maji vsechno znat, vse umet a uz jen opakujou, takze diktaty stylu petiminutovek, kdy se muj syn proste zarazi, protoze to tak rychle nestiha, je proste neco, co se musi naucit. Navic ma preci maminku cesku, tak neni mozne, aby mu cestina nesla, kdyz jsou ve tride cinani, kteri doma mluvi jen cinsky a od minuleho roku dohnali vse. Takze syn nosi jednu petku za druhou, skola, ani ucitele to neresi, proste dokud se nenauci, tak to jinak nebude, a to zduraznuji, ze maji ve tride jen 13 zaku, no ja doma delam praci za ucitele, kdy s nim hodiny sedim a dohanime co ve skole proste nepochopil, jen protoze ucitelka je nervak a maze tabuli, jen co dopise. Proste bez drillu se to ty deti pry nenauci. A nepomohlo si ani promluvit. Takze fakt nechapu, k cemu je povinna skolni dochazka, kdyz dite ve skutecnosti ucim doma vsechno ja, protoze je proste individual a ne soucastkou nejake skupiny deti v jeho veku.
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 10. 2015 21:08 | josef

To se deje uz davno i bez tech, ktere mate na mysli.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 10. 2015 21:03 | Miroslava Vaculíková

Vždyť i docházka do základní školy je povinná a kdo tam chodí povinně a kdo jen když chce? Pokud bude mít i nadále možnost omluvit dítě z výuky rodič, pak jakékoliv opatření ohledně povinné docházky je marnost nad marnost. Rodiče, kteří chodí do práce, tak dítě do školky dovedou vždy, rodiče, kteří do práce nechodí, se ráno probudí, zjistí, že je venku plískanice, tak se nikam s dítětem trmácet nebudou a napíší mu omluvenku. A to jsou právě ti, kteří děti nepřipravují na školu nyní a kvůli nim mají být postiženi i ti, kteří sice dítě ve školce nemají, ale maximálně se věnují jejich rozvoji.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 10. 2015 11:37 | KM

Tímto opatřením se stát dosti zoufale pokouší řešit dvě věci najednou. Jistotu umístění dítěte do školky alespoň v posledním roce před školní docházkou, protože míst je málo a na mnoho dětí místo nezbývá a připravit na školní docházku děti dovednostně, jazykově a sociálně zaostalé.

Výsledkem bude to, že školku budou muset navštěvovat i děti, které to nepotřebují a tito „předškoláci z povinnosti“ budou zabírat místo mladším dětem rodičů, kteří by dítě do školky rádi umístili a nedostatek míst ve školkách bude větší než nyní.

Asi by se mělo začít tím, že si stát ujasní, jakou funkci mají školky plnit. A pokud už něco uzákoní jako povinné, tak taky zajistí dostatek míst i pro ty, kteří své dítě do školky umístit chtějí nebo potřebují.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 10. 2015 10:41 | lajos

na toto tema se jiz pred casem, krome jinych, vyjadril hezky Klaus ml.http://www.novinky.cz/komen tare/353023-komentar-povinna-s kolka-vaclav-klaus-ml.html
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 10. 2015 9:14 | Jaroslava Coufalová

Opravdu si budeme muset odvádět ze školky děcka zavšivená a obohacená o vulgární slovník?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 10. 2015 7:02 | D

To zase bude , vlk se nažral a koza zůstala celá. Děti z rodin, kvůli kterým je to zřizováno tam stejně chodit nebudou a nic je nedonutí. Ty nedonutí nikdo ani chodit do školy. Dítko, které má maminku doma, se tam ukáže jednou týdně, hlavně, že tam bude zapsáno. Učitelky si udělají čárku a budou rády, že tam mají papírově třicet dětí, ale ve skutečnosti dvacet.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 10. 2015 5:57 | Tarzan

http://pravyprostor.cz/musime-byt-poslusni/
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 10. 2015 5:48 | Fredy

Osobně zastávám názor, že co je povinné, stojí za starou bačkoru. je to vždy omezování osobní svobody. Tudíž, dle mého, není, povinná předškolní výchova, to správné řešení. Chápu, že mnohé dětí si neumí utřít zadek, zavázat tkaničky, zapnout knoflíky, vysmrkat se apod., ale od toho není výchovné zařízení. Je třeba si uvědomit, že, na druhé straně, je mnoho malých dětí, předškolního věku, kteří již umí číst, počítat a ovládat počítače a mobily. Ty rozdíly jsou mnohdy dost velké a snaha o jakousi euro-uniformitu (normované tvarování socialistického člověka) je spíše kontraproduktivní.

Lepší by bylo jiné řešení. Razantně snížit daně a odvody, některé zrušit (třeba daň z příjmů) a naopak odstátnit (odobecnit) povinnost zřizování předškolských zařízení a nechat to na soukromé sféře. Vydat jen základní pokyny, ale obsah jako takový, ponechat na každém tom zařízení. Nebo-li umožňovat, aby si mohla, tato zařízení, navzájem konkurovat. Rodiče by se pak sami rozhodovali, do jakého zařízení své dítě umístí. Museli by jej platit ze svého. Ne jako dnes nějaký příspěvek, ale kompletní provoz. Nadaným dětem by bylo takto umožněno rozvíjet intelekt v raném věku, aniž by je zdržovalo školení o utírání zadků a pod.

Chápu zastánce kolektivizace a rovnostářství, již v mladém věku, že s tím by zásadně nesouhlasili.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 10. 2015 2:26 | Gabriel Pleska

Je to něco jiného, nového: http://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=121803 – paragraf 34a
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 10. 2015 1:13 | jezevec

víte určitě, že existuje něco jako "spádová školka"? nebyla náhodou spádovost škol a školek zrušena novelou školského zákona cca kolem roku 2006? není tomu náhodou tak, že svůj školský obvod, a tedy i spádovost - si určuje (k obrovské radosti menších obcí, kterým po bolševikovi žádné školky nezbyly, a na stavbu vlastních nemají peníze a nejsou dotace) zřizovatel školky, a že byť jen zohledňování trvalého bydliště jako kritéria bylo shledáno jako protiústavní a protizákonné a několik lidí za to bylo potrestáno?
není tomu náhodou tak, že každá obecní školka, bez ohledu na to, že je zřízena a dofinancovávána obcí - je POVINNA přijmout úplně KOHOKOLIV kdo se tam přihlásí, pokud dítě splňuje kritéria podle §34 odst 4 školského zákona - zatímco bydliště nebo daňová alokace rodičů žadatele je podmínkou protizákonnou a diskriminační?
jako zastupitel malé obce mohu poskytnout bohatou dokumentaci.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazeno všech 15 komentářů

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

A tohle už jste četli?

Nově pro rodiny: Kratší rodičovská, volno pro otce, pečovatelská dovolená a další

24. 9. 2015 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Nově pro rodiny: Kratší rodičovská, volno pro otce, pečovatelská dovolená a další

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo balíček změn pro rodiny: rodičovská dovolená na půl roku, otcovské volno po narození dítěte, „mikrojesle“ a zcela nová pečovatelská dovolená... celý článek

Babička s dědou na rodičovskou? Zdravý rozum říká ano

18. 6. 2015 | Petra Dlouhá | 13 komentářů

Babička s dědou na rodičovskou? Zdravý rozum říká ano

Některé nápady, jak pomoci mladým rodinám, jsou pochybné, třeba loňský plán posílat na část rodičovské povinně i otce. Teď tu máme (konečně!) taky nápad rozumný, takový který místo... celý článek

Daňové novinky od roku 2015. Jak se vám líbí?

24. 7. 2014 | Petra Dlouhá | 23 komentářů

Daňové novinky od roku 2015. Jak se vám líbí?

Vláda nachystala balíček daňových změn. Účinný má být od roku 2015. Poslanci ho nechali projít prvním čtením, definitivně se o něm rozhodne na podzim. Vzhledem k vládní převaze ve Sněmovně... celý článek

Naši nejdražší. Mateřská školka. První investice do vzdělání

20. 2. 2013 | Jitka Šorfová

Naši nejdražší. Mateřská školka. První investice do vzdělání

V březnu proběhnou zápisy do mateřských škol. Mnoho rodičů bude očekávat rozhodnutí o přijetí či nepřijetí s napětím, jaké zažívá hráč nad stolem s ruletou. Rodiče, kterým končí rodičovská... celý článek

Naši nejdražší: Líbejte babičkám ruce, chůva stojí majlant!

11. 12. 2012 | Jitka Šorfová | 7 komentářů

Naši nejdražší: Líbejte babičkám ruce, chůva stojí majlant!

Pro rodiny s malými dětmi může být babička či dědeček, kterým můžou v případě potřeby svěřit ratolesti na hlídání, artikl k nezaplacení. Doslova. Jak a za kolik můžete sehnat hlídání... celý článek

Partners Financial Services