Prvním čtením v Poslanecké sněmovně prošla novela školského zákona. Poslankyně Anna Putnová v rozpravě podotkla, že od roku 2009 by to byla novela devatenáctá. Nejsem si jistý, jestli se o pár novelizací nespletla, ale necháme přesné počty studentům k povinné maturitě z matiky. Protože patnáct nebo pětadvacet, na těch pár roků je to prostě příliš.
Novela, která se právě teď vaří, se zabývá přijímačkami, maturitami, ale také mateřinkami, tedy mateřskými školami a předškolním vzděláváním. Doufám, že mi odpustíte, že budu psát právě jen o předškolácích. Je to tak trochu moje téma, děcka jsou právě v tom věku. Než dorostou k přijímačkám nebo maturitě, školský zákon se stane terčem dalších a dalších novelizací – při tomhle tempu jich bude v řádu stovek, takže plánovat cokoli nemá smysl.
Právo na místo ve školce
Co je tedy v hrnci přichystáno za novinky? Absolutní právo na mateřskou školu. To je jedna z nich. Pro děcko starší tří let se prostě bude muset najít volné místo ve školce. Pro přesnost v takzvané spádové školce, podle místa trvalého bydliště. Nebude to samozřejmě od příštího roku (i když se počítá s účinností zákona od příštího prvního září) a nebude to najednou. Nejprve obce (protože ty mateřské školy zřizují a platí) budou muset zajistit místo pro všechny čtyřleté, o rok později pro všechny tříleté obyvatele. Bude to asi spojené s řadou praktických výzev, kromě jiného si obce tyhle peníze navíc budou muset buď ušetřit, nebo vybojovat na poslancích.
Jisté problémy bude asi dělat i to, že seznamy potenciálních školkáčků se budou dělat na základě toho, kde jsou děti hlášené k trvalému pobytu – poměrně často je to místo dost odlišné od toho, kde člověk skutečně žije. Ale na tom už se přece pracuje, plány na povinná hlášení místa pobytu už jsou. Říká se tomu trochu jinak, aby to znělo snesitelněji, nic jiného než povinné hlášení to není.
Povinná předškolní docházka
Druhou novinkou je pak povinný rok předškolní docházky. Faktum je, že devadesát procent dětí rok před nástupem do školy mateřskou školu už navštěvuje. Jaký je důvod dostat tam i ty zbývající? Jistá část z nich prý nastupuje do školy fatálně nepřipravena. Bez hygienických návyků, bez sociálních návyků, zanedbaná. Rok ve školce by je měl naučit. Aby se učitelé a ostatní děti v prvé třídě mohli věnovat čtení, psaní a počtům.
Důležité upozornění. Povinnost není totální. Má být možné v příslušné spádové školce nahlásit, že budete dítě na školu připravovat individuálně, a pak se s ním zastavit pár měsíců po začátku školního roku na přezkoušení. Forma toho přezkoušení není v novele upřesněna, ale počítám, že v některé z těch dalších už bude jednotná přijímací zkouška na základní školy stanovena, CERMAT nachystá testy a dobře se napakuje na prodeji testů cvičných.
Škola nemá řešit problémy rodiny. Ať je řeší školka
Pokud novela v tomhle znění projde a začne příští rok platit, čeká nás (to je rodičovský plurál – mě osobně to samozřejmě nečeká) tohle přezkušování jako úplně první. Naše děcko totiž sice do školky chodí, ale ne do té, která se bere za plnohodnotnou předškolní výchovu. Necítím to jako ohrožení, počítám, že do té doby zvládneme i ty zatracené tkaničky. Ale přijde mi to takové... legrační. Ono se totiž zcela zaručeně přijde na to, že určité procento dětí přichází do povinného předškolního ročníku mateřinky fatálně nepřipraveno. Že zdržují ostatní a že učitelé se jim musí věnovat nad míru. I zavede se povinný předpředškolní ročník – a nakonec nám preventivně budou odvážet děti hned po porodu do celotýdenních jeslí, protože je tu riziko, že určitá část rodičů by jejich výchovu nezvládala. Děkuju pěkně.
Je to postavené na hlavu: škola nezvládá řešit problém, za který nemůže, problém v rodinách. Řešení? Hodíme to na školu mateřskou. Tím se ovšem problém nevyřeší, jen se odsune. A jen posílí pocit, že za výchovu vlastně nejsou až tak odpovědní rodiče.
Co si myslíte vy? Je povinný rok předškolní docházky dobrý nápad? Máte nějaké osobní zkušenosti s tím, že některý žák byl kvůli mizerné výchově v první třídě úplně nemožný? A myslíte, že by mu rok ve školce opravdu pomohl? Pište do diskuze, pro autora vynikajícího příspěvku máme nachystanou knížku. Buď chytrou od Grady, nebo slabikář, podle toho jak ten příspěvek vynikne.
Sdílejte článek, než ho smažem
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Diskuze
2. 11. 2015 13:01 | Manolo
30. 10. 2015 23:38 | miki
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 10. 2015 20:08 | KM
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 10. 2015 15:32 | josef
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 10. 2015 8:39 | MN
29. 10. 2015 21:08 | josef
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
29. 10. 2015 21:03 | Miroslava Vaculíková
29. 10. 2015 11:37 | KM
Výsledkem bude to, že školku budou muset navštěvovat i děti, které to nepotřebují a tito „předškoláci z povinnosti“ budou zabírat místo mladším dětem rodičů, kteří by dítě do školky rádi umístili a nedostatek míst ve školkách bude větší než nyní.
Asi by se mělo začít tím, že si stát ujasní, jakou funkci mají školky plnit. A pokud už něco uzákoní jako povinné, tak taky zajistí dostatek míst i pro ty, kteří své dítě do školky umístit chtějí nebo potřebují.
29. 10. 2015 10:41 | lajos
29. 10. 2015 9:14 | Jaroslava Coufalová
29. 10. 2015 7:02 | D
29. 10. 2015 5:57 | Tarzan
29. 10. 2015 5:48 | Fredy
Lepší by bylo jiné řešení. Razantně snížit daně a odvody, některé zrušit (třeba daň z příjmů) a naopak odstátnit (odobecnit) povinnost zřizování předškolských zařízení a nechat to na soukromé sféře. Vydat jen základní pokyny, ale obsah jako takový, ponechat na každém tom zařízení. Nebo-li umožňovat, aby si mohla, tato zařízení, navzájem konkurovat. Rodiče by se pak sami rozhodovali, do jakého zařízení své dítě umístí. Museli by jej platit ze svého. Ne jako dnes nějaký příspěvek, ale kompletní provoz. Nadaným dětem by bylo takto umožněno rozvíjet intelekt v raném věku, aniž by je zdržovalo školení o utírání zadků a pod.
Chápu zastánce kolektivizace a rovnostářství, již v mladém věku, že s tím by zásadně nesouhlasili.
29. 10. 2015 2:26 | Gabriel Pleska
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
29. 10. 2015 1:13 | jezevec
není tomu náhodou tak, že každá obecní školka, bez ohledu na to, že je zřízena a dofinancovávána obcí - je POVINNA přijmout úplně KOHOKOLIV kdo se tam přihlásí, pokud dítě splňuje kritéria podle §34 odst 4 školského zákona - zatímco bydliště nebo daňová alokace rodičů žadatele je podmínkou protizákonnou a diskriminační?
jako zastupitel malé obce mohu poskytnout bohatou dokumentaci.
Zobrazeno všech 15 komentářů