Česká republiko, děláš ze mě anarchistu

Michal Kašpárek | rubrika: Sloupek | 16. 10. 2015 | 16 komentářů
Nikdy tu nikdo nevyhrál volby s heslem „Víc byrokratického sadismu!“ Tak proč v tom musíme žít?
Česká republiko, děláš ze mě anarchistu

Republiko, pamatuješ? Ještě před rokem jsme byli kamoši: když někdo vykřikoval, že je stát v lepším případě k ničemu, tak jsem se tě zastával. Obhajoval jsem regulaci automobilové dopravy anebo nápad povinně vypisovat alergeny. Čtenáři mi za to nadávali do etatistů, ale mě to neuráželo, vždyť to byla pravda a neviděl jsem na tom nic špatného.

A právě proto ti píšu. Poslední dobou podnikáš všechno pro to, abych tím etatistou přestal být. Děláš ze mě anarchistu.

Tak třeba tenhle zátah Policie ČR proti lidem, co uspořádali piknik v jednom z mála duchcovských parků, kde to nezakazuje už tak dost ostrá městská vyhláška. „To mi neříkejte, že je normální, abyste si grilovali, kde se vám zalíbí,“ ptá se jich na záznamu příslušník. Ten nesmrtelný druh, který se neomezuje na střežení práva a hlídá i to, aby se náhodou někde nedělo něco nenormálního: grilovačka v parku, žena v kalhotách, mladík s dlouhými vlasy. A já se tě musím na oplátku zeptat: tobě přijde normální tohle?

Když jsme u těch hrrr policistů: není v České Lípě na práci nic důležitějšího, než kontrolovat, jestli technické (!) konopí sbírají lidi, kteří na to mají bumážku? A když už, nedá se to dělat nějak asertivně, aby potom neskončil jeden člověk celý modrý a zbytek brigádníků se nebál přijít znovu na pole?

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Nebo ta půlroční podmínka pro dva chlapy, kteří nastříkali na ulici před Sněmovnou smytelným sprejem obrys člověka; na památku Ostraváka, který vyskočil z okna, když mu nepřišel doplatek na bydlení. Sprejeři vykonali čin bez oběti i beze škody, s pietním motivem – a tvým jménem dostali stejný trest jako za zlomení nohy level invalidní důchod, vydírání seniora nebo řízení v opilosti. Přijde ti to v cajku?

Pak ta záležitost s elektronickou evidencí tržeb. Daňové úniky jsem vždycky považoval za jistou formu krádeže: nic, čím bych se chlubil v hospodě. Jenže i tak mi ten plán přijde šílený: vždyť kvůli klasickým krádežím přece taky nezavádíš elektronickou evidenci všech věcí a jejich majitelů s likvidačními pokutami za špatně poslané formuláře. A pak: není ti trapné, že po občanech vyžaduješ naprostou otevřenost, a přitom když se někdo zeptá na specifikaci projektu EET tebe, kompletně začerníš 136 ze 192 stránek? Nechceš si dát facku?

O té EET

Lukšá Kovanda

Lukáš Kovanda, ekonom

Vláda začíná boj proti šedé ekonomice ze špatného konce. Místo aby se zabývala opatřeními, která dokážou opravdu snížit motivaci podnikatelů k „odchodu“ do šedé zóny, dává jim najevo, že jim nevěří a že je nebere za důvěryhodné partnery.

Simona Hornochová

Simona Hornochová, náměstkyně ministra financí, klíčová osoba projektu EET

„Opravdu chtějí lidé, kteří poctivě platí daně, neustále sponzorovat ty, co neodvedou ani korunu? Navíc, jestli někdo může podnikat jen za předpokladu, že obchází daně, tak je něco systémově špatně. Takové podnikání je pro společnost naprosto zbytečné.“

Aleš Michl

Aleš Michl, ekonom, poradce Andreje Babiše

„Všichni budou muset on-line reportovat svoje transakce. Klíč je v tom, aby žili v riziku, že si kdokoliv může jejich účtenku on-line zkontrolovat.“

Petr Mach

Petr Mach, ekonom, politik

„Zase se tu vytvoří drahý byrokratický systém, z mnoha nevinných osob se stanou potenciální zločinci. Je to jen další krok k policejnímu státu.“

Ondřej Lichnovský

Ondřej Lichnovský, právník se specializací na daňovou problematiku

Elektronická evidence tržeb je další regulace, která nejenomže přidělá poplatníkům práci a starosti, ale také zase o stupínek ztíží vstup do podnikání. Nejcitelněji bude postihovat zejména nejdrobnější živnostníky.

Nakonec, pardon, že je zase připomínám, jsou tu ti uprchlíci. Pořád. Ještě. Vážně je nutné držet v detenčácích rodiny, které spáchaly v nejhorším případě přestupek? Ve tvrdších podmínkách, než v jakých držíš kriminálníky? Musí za dětmi, které si prošly peklem, v noci lézt policisté se psy, budit je a přepočítávat je? Znám hodně lidí, kteří by si tyhle uprchlíky vzali k sobě domů. Tobě by tím ušetřili starosti, jim zachránili úspory i důstojnost. Proč to nejde? Stejně je za pár týdnů pustíš a budeš doufat, že zmizí.

Republiko, proč jsi najednou taková sketa? Nebo jsi taková byla i dřív a já to neviděl? Neříkej mi, že jo, protože potom by měli pravdu Svobodní a to by byl trapas.

Ale vážně: jaký to dává smysl? Poradíš mi? Platí mě jako sloupkaře za to, že věci vysvětluju, jenže tohle vysvětlit neumím.

Proč se to musí dít? Tihle všichni tví noví nepřátelé přece nijak neohrožují tvoje politické zřízení ani ekonomický systém. V Duchcově se opékaly špekáčky, nezakládal sovět. Sprejeři před Sněmovnou upozorňovali na problém s výplatou jedné dávky, nechtěli nahradit manželství trhu a dotací dýcháním prány a přijímáním fotonové energie skrze korunní čakru.

Kdo to z tebe udělal? Očividně v tom nemá prsty jedna konkrétní strana ani jedna konkrétní ideologie, vůči které by se dalo vymezit. Prostupuje to politikou od vlády až po obecní zastupitelstva. Přitom nikdo nevyhrál volby s heslem „Víc byrokratického sadismu!“ Krom několika nahodilých výjimek je tvoje saďourské chování svorně ukradené politikům nalevo i napravo, konzervám i liberálům. Proto mě tak štveš ty celá.

Poslední zbytky citu, které k tobě chovám, mě nutí tě varovat: tím vším jdeš sama proti sobě. Vyrábíš anarchisty z lidí, kteří v tebe upřímně věřili. Sám jsem před rokem stál bez větších pochyb na tvojí straně. Teď ale nemůžu dostat z hlavy rap Potmě:

„Polib mi prdel s jakýmsi státem, až dneska večer usneš, oplotím tě drátem.“

Pomůžeš mi a udělala bys prosím konečně po dlouhé době aspoň jednou něco opravdu hezkého? Rád bych tě zas bránil vlastním tělem. Ale teď bych si při tom připadal jak trouba.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+75
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 10. 2015 12:38, Hunter

Lepší mít názor a být za hňupa, než je nemít a tupě papouškovat "babišoviny", jak to dělá 90 % populace.

Jde o to, že kdo slepě následuje stádo, nikdy nebude "za hňupa", protože většina nikdy nepřizná, že byla zcela mimo mísu, i když byla.
Při nejhorším můžete vždycky říct "ale voni to přece říkali taky!", což z vás udělá jen o trošku menšího blba, než jakým jste.*

*To je myšleno obecně, ne na Vás osobně.

Zobrazit celé vlákno

+21
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 10. 2015 13:11, Velkovýkrmna Darmožroutů

Co pořád máte s tou zástěrkou EET? Copak nevíte, že má zakrýt? Vy evidentně nejste plátcem DPH...

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Očima expertů: Musí být daňové přiznání (a daně vůbec) složité?

10. 4. 2015 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Očima expertů: Musí být daňové přiznání (a daně vůbec) složité?

Dalo by se zjednodušit přiznání k dani z příjmů? Jsou na tom jinde líp? A přineslo by jednodušší daňové přiznání vyšší výběr daní? Zeptali jsme se Lukáše Kovandy, Petra Macha, Aleše... celý článek

Byrokracie na pranýři: Pokuta za písničku na přání zůstane. Co zmizelo?

15. 5. 2014 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Byrokracie na pranýři: Pokuta za písničku na přání zůstane. Co zmizelo?

Na pranýř s byrokratickým nesmyslem! Když se zdá, že se zákonodárcem nehne ani pár volů, natož aby sám přišel k zdravému rozumu, zbývá poslední řešení: veřejná potupa. Hlasování o největší... celý článek

Plýtvání. Miliardami i talenty

14. 4. 2014 | Pavel Kohout | 8 komentářů

Plýtvání. Miliardami i talenty

Náš stát funguje na úrovni subsaharské Afriky. Nezbývá mu než vsadit na rozvoj talentů.

Mikuláš Šveda: Funguje to, zdaň to, hejbe se to, reguluj to, přestane se to hejbat, dotuj to!

20. 7. 2013 | Martin Vlnas | 7 komentářů

Mikuláš Šveda: Funguje to, zdaň to, hejbe se to, reguluj to, přestane se to hejbat, dotuj to!

„Říkám jenom věci, které si opravdu myslím. Jsem v situaci, kdy si to můžu dovolit!“ Tahle věta odstartovala můj rozhovor s majitelem eXchange, „směnárny pro Čechy“, Mikulášem Švedou.... celý článek

Michal Kašpárek: Městské radosti. Za pětku až pětistovku

4. 3. 2011 | Michal Kašpárek | 4 komentáře

Michal Kašpárek: Městské radosti. Za pětku až pětistovku

Obyvatelé a návštěvníci měst nenápadně přicházejí o možnost užívat si parků a náměstí tak svévolně jako dosud. Disciplína musí bejt, kluci a holky pitomý.

Partners Financial Services