Nikdy to není buď – anebo

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 21. 8. 2015 | 5 komentářů
Teplí versus tradiční rodiny, uprchlíci versus nemocné děti, ženy v šátku versus ženy emancipované: mohli bychom konečně přestat vytvářet falešná dilemata?
Nikdy to není buď – anebo

Léto, ve kterém je buď hnusně teplo, anebo hnusně mokro, svědčí myšlenkovému pleveli: falešným dilematům. To je „jeden z argumentačních klamů, který vyvolává dojem, že existují pouze dvě (tři, čtyři…) možnosti tam, kde je jich ve skutečnosti více“.

Takže pro připomenutí:

Peníze můžou být zároveň na uprchlíky i na „naše děti“, ať už se bavíme o chovancích Klokánků, anebo o marodech, na jejichž pomůcky se sbírají téměř bezcenná víčka. Jedna pomoc nevylučuje druhou, šetřit a brát se dá i jinde. Prezident-levičák by mohl volat po zvláštní dani pro firmy prodávající zbraně totalitním režimům, před kterými lidé utíkají. Prezident-pravičák třeba po omezení neefektivních dotačních programů. Prezident Zeman namísto toho postaví dva humanitární problémy proti sobě, protože místo myšlenek šíří už jen zášť.

Anketa

Sbíráte víčka?

Česko a Evropská unie můžou řešit migrační krizi jak tady, tak tam. Respektování práv a důstojnosti těch, kteří už dorazili do Evropy, se nijak nevylučuje s podporou uprchlických táborů ve státech severní Afriky a Blízkého východu. A naopak. Lidem v bárce u Lampedusy nepomůže zásilka mattonek do Jordánska, lidi v Jordánsku by ocenili podporu dřív, než se zkusí protlouct k Lampeduse.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Žena může nosit šátek a přitom být svobodná a emancipovaná. Třeba tahle. Podobné dilema: nezahalené Češky versus zahalené cizinky. Některé ženy v šátku jsou tu stejně doma jako vy.

Řekové si nikdy nevybírali mezi splacením dluhu a útěkem před ním. Po referendu koloval sítěmi obrázek, na kterém podržtaška oznamuje kapitánovi filmového Titaniku, že většina pasažérů hlasovala proti a ledovec se má jít vycpat. Čeští publicisté se pak předháněli, kdo tenhle vtip rozvaří na větší počet slov. Jenomže zvolení levicové, nicméně pořád prokapitalistické a prounijní Syrizy i zamítnutí navržených podmínek v referendu nebyly vzkazem „jděte se vycpat“. Byly zoufalým pokusem o vymanění se z falešného dilematu. Pokusem o hledání alternativ k úsporným opatřením, která nejenom že jsou vcelku pochopitelně „nepříjemná“ (nepříjemná ve smyslu „radši se zabiju“). Podle stále většího počtu ekonomů, včetně těch z Mezinárodního měnového fondu, jsou i kontraproduktivní: dusí ekonomiku, zvyšují nezaměstnanost a v důsledku oddalují svůj vlastní konec.

„Je pozdě, kde je Monika? Buď ji někdo znásilnil, nebo utekla z domova!“ Nejpravděpodobnější možnost – že se Monika zapovídala s kamarádkou – se nepřipouští.

Doleva, nebo s Klausem. Do Evropy, nebo do Ruska… Klasické případy falešného dilematu neboli falešné dichotomie čili černobílého klamu. Soupisku dalších argumentačních faulů podává Pavel Kohout:

Ne, společnost vlídnější ke gayům a lesbám nemusí být o to méně vlídná k heterákům. „V Česku počátkem 21. století nejsou fakticky ohroženi homosexuálové, nýbrž tradiční rodina,“ glosoval Josef Koukal na Novinkách pražskou Pride. „[R]eálná sociální politika mladé lidi k zakládání rodin demotivuje. Děti se stávají luxusem, řada funkčních párů předstírá před úřady, že spolu nežijí, protože je to daňově výhodnější.“ Ano, mladí žijou na psí knížku, pemprsky něco stojí, ale co s tím mají sakra co společného gayové a lesby? Tedy kromě toho, že by leckdo z nich ocenil možnost plnohodnotného sňatku a kdekdo teplý ty pleny kupuje pro vlastní děti…

Pan Koukal si proto přečte závěr analýzy Českého rozhlasu: „Úroveň porodnosti či sňatečnosti souvisí mnohem více s ekonomickou situací daného regionu než s právy homosexuálních párů. Stát, který chce podporovat rodiny s dětmi, dosáhne svého spíše daňovými úlevami, půjčkami či sociálními dávkami než odmítnutím oficiálních stejnopohlavních svazků.“

Všichni ostatní si pustí písničku Možnosti tu sou a zbystří pokaždé, když někdo bude dělat, že ty možnosti jsou jenom dvě. Vždycky je jich víc. Jenom ne tak výhodných pro toho, kdo dává na výběr.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 8. 2015 18:31, KM

Další všestranně korektní hlas do diskuze "Co je špatného na přistěhovalcích a teplouších". Není na nich špatného nic. Snad kromě takové drobnosti, že pokud se jim tato společnost bude přizpůsobovat a podřizovat, bude jimi vbrzku ovládnuta. A to bude znamenat smutný, ale zasloužený konec civilizace, která ve jménu korektnosti ztratila pud sebezáchovy.

+24
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem příspěvků.

A tohle už jste četli?

Z historického obludária

5. 8. 2015 | Michal Kašpárek | 7 komentářů

Z historického obludária

Jak by vypadaly diskuze v dobách, kdy ještě za všechno nemohl Kalousek.

Prolhané modly

8. 6. 2015 | Pavel Kohout

Prolhané modly

Politici jimi zdůvodňují, proč vládnou tak či onak, ratingové agentury je používají při hodnocení prospěchu států, ekonomové se jim klaní. Problém se zbožštěnými ekonomickými ukazateli... celý článek

Ze sociálních dávek se nejen chudne, ale taky hloupne

6. 10. 2014 | Lukáš Kovanda | 24 komentářů

Ze sociálních dávek se nejen chudne, ale taky hloupne

Vědecké studie poukazují na úzký vztah důchodů a sociálních dávek, životního stylu, demografických trendů a ekonomik „pečovatelských států“. Sociální stát měl být vrcholným společenským... celý článek

Česko hledá demagoga

25. 10. 2013 | Michal Kašpárek | 13 komentářů

Česko hledá demagoga

Přestože Demagog.cz přináší cenný druhý pohled a stovky plácnutí uvádí na pravou míru, nemůžete ho brát jako nezpochybnitelný zdroj informací, natož pramen statistik.

Blanické rytíře? Česko potřebuje hackery, podnikatele a nepřizpůsobivé!

19. 10. 2012 | Michal Kašpárek | 2 komentáře

Blanické rytíře? Česko potřebuje hackery, podnikatele a nepřizpůsobivé!

Možná bychom je mohli začít doceňovat dřív, než budou bezpečně pod zemí.

Partners Financial Services