CO SI O TOM MYSLÍTE: Máme mít v Česku další jadernou elektrárnu?

V parlamentu se připravuje plán, jak zařídit stavbu dalších jaderných reaktorů. Argumentuje se především budoucím nedostatkem elektřiny. Co si o jaderné energetice myslíte? Napište své názory a přečtěte si zkušenosti ostatních čtenářů.

Česku bude za třináct let chybět až čtvrtina spotřebovávané elektřiny. Uhlí, pokud se nezvýší těžba v severních Čechách, už nebude na dostatečnou výboru elektřiny stačit. Obnovitelné zdroje jsou teprve v plenkách a počítat s jejich masivním nasazením se nedá. Takto varují někteří čeští i evropští experti a dodávají, že jedinou schůdnou cestou je rozvoj jaderné energetiky.

Vládní ODS i opoziční ČSSD tvrdí, že stavba dalších reaktorů je dobrý nápad. A proč ne.  Při výrobě elektřiny štěpením uranu se nevypouští škodlivé plyny. Vlastní výroba elektřiny je ve srovnání s uhelnými zdroji levná a levná podle řady propočtů i zůstane. Cena takto vygenerované energie není výrazně závislá na ceně paliva. Cena uranu sice za posledních pár let vyskočila ze sedmi na 135 dolarů za libru, ale v elektrárně se ho spotřebuje tak málo, že se takový skok v ceně elektřiny příliš neprojeví. Jediný problém představuje vyhořelé palivo. Jeho likvidace je úkol pro příští generace. Jenže stojí předávání radioaktivního dědictví za to? Ve srovnání s alternativním dědictvím v podobě nedostatku a vysokých cen elektřiny, zničené krajiny po vytěženém uhlí, rozpuštěných ledovcích či závislosti na dodávkách ruského plynu, se zdá, že ano.

Jste pro stavbu dalších jaderných reaktorů? Bydlíte v okolí jedné z českých jaderných elektráren? Jak se vám tam žije? Je jaderná energetika správným řešením pro zajištění energetické soběstačnosti?

PODĚLTE SE O NÁZOR S OSTATNÍMI ČTENÁŘI.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 67 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 10. 2007 13:19, Larus

to kolemjdoucí:
A to všechno bylo jenom kvůli tomu, že jsem v prvním příspěvku napsal, že mým SNEM je ... a hned se na mě vrhne deset chytrolínů, co vědí nejlíp, jak jsem to myslel a jak to má být... Příště víc myslete a líp čtěte, než něco napíšete.

+62
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 10. 2007 2:36, HonzaH

Já osobně jsem pro jádro, protože není nic lepšího. Až se o tom bude rozhodovat, tak se nás ptát stejně nikdo nebude, takže taky plkáme o ničem. Jsem ale zásadně proti zdrojům, k jejichž výrobě se spotřebuje víc energie, než za celou svou životnost vyrobí. K tomu je nutno přičít ještě poškození životního prostředí zbytečnými stavbami. Zelení mi lezou na nervy, protože by nejraději zapřáhli celé lidstvo do sběru sobích prdů do tlakových flašek, aby zabránili poškozování ozonové vrstvy v polárních krajích a využívali je k alternativnímu vytápění.

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (67 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.