Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kolik stojí nové doklady

| rubrika: Jak na to | 16. 11. 2007 | 13 komentářů
Kolik stojí nové doklady
Kdo ztratil občanku, řidičák či pas, zaplatí za nový doklad poplatek. Výměna občanek se týká i těch, kteří na ní nemají strojově čitelné údaje. Ti však za nový průkaz nic platit nebudou.

Ztratit občanku či pas něco stojí. Kromě času, který musí člověk věnovat běhání po úřadech, protože elektronicky o nový doklad totožnosti požádat zatím nemůže, je třeba zaplatit i patřičné poplatky. Platí to jak u občanských a řidičských průkazů, tak cestovních pasů.

Obecně platí, že při ztrátě nebo odcizení osobního dokladu, je třeba vše nahlásit Policii ČR. Policie vystaví v případě ztráty či krádeže občanského průkazu tzv. potvrzení o občanském průkazu, které pak slouží k prokazování totožnosti. A to i při žádosti o novou občanku.

Cesta k novému občanskému průkazu
V případě ztráty nebo poškození dokladu vyjde vydání nového občanského průkazu na 100 korun. Stovku stojí i vydání první občanky po dosažení patnáctého roku věku. Pokud se nová občanka vydává kvůli změně povinných údajů, třeba trvalé bydliště či jméno, poplatek se neplatí. To je i případ výměny starého občanského průkazu za nový typ se strojově čitelnými údaji. Na ni by si měli dát pozor všichni, kdo mají občanku vydanou do roku 1998. Ti musí o nový doklad totožnosti požádat nejpozději do konce letošního listopadu.

Kdy je třeba vyměnit starou občanku
Občanským průkazům bez strojově čitelných údajů končí platnost nejpozději 31. prosince 2008. Lhůty, v nichž jsou občané povinni provést jejich výměnu, jsou stanoveny podle doby vydání občanských průkazů:
  • občanské průkazy vydané do 31. prosince 1998 - skončí platnost nejpozději dne 31. prosince 2007,
  • občanské průkazy vydané do 31. prosince 2003 - skončí platnost nejpozději dne 31. prosince 2008.

Občané jsou povinni ve všech případech požádat o vydání nového občanského průkazu nejpozději do 30. listopadu (tj. 1 měsíc před skončením platnosti občanského průkazu) daného roku.

Od druhé poloviny roku 2000 jsou vydávány občanské průkazy se strojově čitelnými údaji. Tyto občanské průkazy nepodléhají výměně. Platí po dobu v nich uvedenou.
Zdroj: www.portal.gov.cz
Žádost o vydání občanského průkazu je nutno podat na nejbližší obecní úřad obce s rozšířenou působností, nejlépe podle trvalého pobytu. V Praze se žádá na úřadech městských částí Praha 1 až 22, a ve větších městech (Brno, Ostrava a Plzeň) na magistrátu. Lze využít i kterýkoliv matriční úřad v ČR. Novou občanku dostane žadatel do třiceti dnů od podání žádosti. Může si přitom zvolit místo, kde si nový doklad vyzvedne.

Řidičský průkaz za 50 i za 500 korun
Vydání nového řidičského průkazu stojí 50 korun. Výměna řidičáku, a to nejen kvůli ztrátě, ale i kvůli poškození či odcizení, přijde buď na 50, nebo na 500 korun. Záleží na tom, jak rychle nový průkaz potřebujete. Nižší poplatek se platí za vydání do dvaceti dnů. Pět set korun stojí vydání řidičáku do pěti dnů.

Žádost o vydání nového dokladu se podává u příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností, podle místa trvalého pobytu žadatele. V Praze se žádá na Magistrátu hlavního města Prahy.

Cestovní pas z domova i z ciziny
Vydání cestovního pasu vyjde žadatele na 600 Kč. Pokud se jedná o dítě ve věku od 5 do 15 let, je poplatek stanoven na 100 korun.

O pas se žádá na obecním úřadě podle místa trvalého bydliště. V Praze jde o úřady městských částí, v Brně, Ostravě a Plzni na magistrátu. Lze využít i kterýkoliv matriční úřad v ČR.

Nový cestovní doklad lze získat i v zahraničí. Tam je možné na zastupitelském úřadě požádat o nový cestovní pas i vyřešit situaci, kdy pas ztratíte, nebo vám ho někdo ukradne. V takovém případě zastupitelský úřad vystaví tzv. cestovní průkaz, jehož platnost je časově omezená a který slouží k cestě domů.

Za vydání cestovního pasu v zahraničí zaplatí děti do 15 let 250 korun, občané starší 15 let 750 Kč. Za vydání cestovního průkazu se platí bez ohledu na věk 400 korun. Poplatek se platí v měně státu, ve které se zastupitelský úřad nachází. Nicméně úřad je povinen přijmout i platbu v korunách.

Ztratili jste někdy doklady, nebo vám je ukradli?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+41
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 4. 2013 17:36, Tomas

http://hobbybydleni.cz/17/zmena-trvaleho-bydliste-strucny-postup-jak-vse-zaridit/ tady máte popsanou změnu TB, myslím že velice dobře!:)

Reagovat

 

+92
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 5. 2013 23:06, Frantisek Vydra

Tak to teda nechápu??? je tu někdo kdo otom něco ví? sestra jsi dělala novou Občanku v Pelhrimově 15.5.Nahlasila ztratu a zaplatila 100kč za novou + 1000kč pokuta?!!??. a ted mi někdo teda vysvětle te jak je možný že za to že jí stratila platila pokutu 1000kč. To už dnes člověk nemuže nic ztratit a pokud ano tak za to ma platit takoví prachy????

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

28. 1. 2017 | 2:35

1000 Kč pokuta ... no hruza? Ten kdo to vymyslel je urcite bez chyby a v zivote nic neztratil.Je lepší nahlásit krádež,pak nic neplatíte. více

4. 12. 2016 | 9:49 | Regina

Dobrej chtela bych se zeptat jeli by mi udelali na deti, rychlo opcanki prptoze, musim snima get dojet 14.12. Kdybych si me, hala udelat ty normalni tak, to nestiham prosim oradu dekuji více

26. 8. 2014 | 15:53 | eva dytrychova

Kdo vydava prukaz ostrahy a kolik stoji více

1. 1. 2014 | 3:05

Ano, 100 Kč. více

11. 9. 2013 | 20:00 | livia tippanova

prosim vas kolik se plati za rychlou občanku a za zhoteni fotek na občansky prukaz více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK