Přesné kontury novely ještě hotové nejsou, Ministerstvo financí práci na ní teprve finišuje. Už teď je ale jasné, že opatření se dotknou všech zúčastněných: provozovatelů hazardních her i lidí, kteří v nich pokoušejí štěstí – a utápějí peníze.
Cílem změn je podle ministra Babiše „zajištění vysoké ochrany občanů před patologickým hráčstvím, omezení počtu heren, zkvalitnění státního dozoru a řádné zdanění všech forem hazardu“.
Zákon by měl nabýt účinnosti už v roce 2016, čeká ho ale dlouhá cesta, ještě nebyl ani předložen vládě.
Přinášíme přehled chystaných novinek. O tom, která se vám líbí a která ne, můžete hlasovat.
Vznikne registr hráčů
Z účasti na hazardních hrách budou vyloučeni lidé pobírající dávky v hmotné nouzi a lidé v osobním bankrotu. Zabrání jim v tom rejstřík hráčů. Výběrové řízení na „architekta“ systému je už v běhu. Má být propojený s některými dalšími elektronickými systémy státní správy a přijít má na desítky až stovky milionů korun. Na monitorovací systém budou muset být povinně napojeny všechny typy hracích zařízení i internetové hry. Před hrou se bude každý muset identifikovat – vloží občanku či průkazku. Tím se propojí se systémem, který mu hru buď umožní, nebo nepovolí.
Uvažuje se také o tom, že by registr blokoval hazardní hru neplatičům alimentů. Problém ale je, že nejsou nikde centrálně evidováni – není proto jasné, s jakými údaji by měl registr pracovat.
Určí se, kolik smíte měsíčně prosázet
Podle plánů ministerstva bude smět člověk od roku 2016 v automatech a internetových hrách prosázet maximálně tisícikorunu za hodinu a nanejvýš dvacet tisíc měsíčně. Živých her, jako jsou karty nebo třeba ruleta, by se limit týkat neměl. Smyslem opatření je prý brzdit patologické gamblery. K dosažení cíle by měl opět pomoct už zmiňovaný registr – jakmile dosáhnete limitu, už vás do hry nepustí.
Omezit se budete moct i sami
Nový zákon by měl počítat i s možností sebeomezujících opatření. Člověk, který o sobě ví, že má s hraním potíže, může sám požádat, aby byl do registru zanesen jako osoba, která hrát nesmí – automat ho pak ke hře nepustí. Nebo si bude moct sám nastavit přísnější limit měsíčně prosázené částky, než stanoví zákon.
Automaty zmizí z hospod, benzinek i od škol
Automaty a jiné „technické hry“ by měly úplně zmizet z hospod, restaurací, vlakových a autobusových nádraží nebo benzinek. Provozovat je nově bude možné jen v kasinech a hernách. Zákon by měl také přesně definovat, co to vlastně kasino a herna je. Automaty budou zakázané také v dalších oblastech – například v památkových rezervacích nebo okolí škol. Podle ministerstva je u nás totiž dnes hazardní hraní dostupné až příliš.
Malé město, málo heren. A víc pravomocí pro obce
Regulovat by se měl také maximální možný počet heren a hracích zařízení v obci – podle počtu obyvatel. Ministerstvo počítá také s tím, že dá obcím v regulaci hazardu víc kompetencí. Povolování hazardních her bude nově koncipováno jako dvoustupňové: ministerstvo udělí provozovateli základní povolení, ovšem povolení k umístění hry bude ve výhradní pravomoci dané obce. Obce také budou moct plošně vyloučit všechny druhy technických i živých hazardních her z celého svého území.
Legalizace (a zdanění) zahraničních on-line sázkových společností
Zákon chce řešit také současný – podle ministerstva neudržitelný – stav na internetovém trhu sázkových her. V Česku nemůžou legálně působit provozovatelé z ciziny, ale internet jim fakticky působení na tuzemském trhu umožňuje. Češi sázejí do zahraničí, což jim podle ministerstva některé zahraniční firmy usnadňují stránkami v češtině. Stát tak podle odhadů rezortu přichází ročně o víc než miliardu korun. Nově by podnikání zahraničních on-line sázkových společností v Česku mělo být legalizováno – a tudíž i regulováno a řádně daněno.
Zdanění hazardu: různé podle typu hry
Diskutuje se také o vyšším zdanění hazardu. Podle dosavadního průběhu debat to vypadá, že by mohlo být odstupňované podle typu hry. Dosud u nás platí univerzální dvacetiprocentní sazba daně bez ohledu na typ sázek, loterií či her. Nově by se mohla platit nižší daň ze sportovního a kurzovního sázení, nejvyšší daně by naopak měly být uvaleny na příjmy z herních automatů. Což je model, za který lobbují i sázkové kanceláře. Ministerstvo na jejich přání slyší. S jistou výhradou – nižší zdanění pro sázkové kanceláře v jeho pojetí patrně nebude znamenat nižší než dosavadních dvacet procent, nýbrž nižší relativně – například oproti zdanění kasin a automatů. Žádné přesné cifry ještě ale dojednány nejsou.
Jak se navrhované změny v oblasti regulace hazardu zamlouvají vám? Takové Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů hodnotí plány Ministerstva financí jako jednostranný diktát, který prý dokonce může být protiústavní. Aby ne, když jim chce ministerstvo sáhnout na peníze. Že je třeba hazard účinněji regulovat, nám připadá bez diskuze. Otázkou je, jestli si regulátoři neberou trochu velké sousto – zejména plán vybudovat funkční registr hráčů, který každého zájemce o hru ve vteřině proklepne a případně automat zablokuje, je hodně ambiciózní. A nedejbože, jestli se kvůli tomu začnou vydávat nové průkazky. Jak dopadla poslední průkazka pro příjemce dávek, sKarta, máme ještě všichni v živé paměti. Zatraceně těžko také bude ministerstvo tlačit návrh Sněmovnou; hráčů, kteří budou mocně lobbovat proti, se jistě najde dost.
Co myslíte, projde zákon? Pomůže něčemu? Vsadíte si na to?
Na vaše názory a postřehy k plánované misi proti bujícímu hazardu se těšíme v diskuzi. Jednoho z vás jako obvykle odměníme knížkou, tak nám na sebe určitě nechte mail.
Sdílejte článek, než ho smažem
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Diskuze
20. 3. 2022 16:07 | Jurra
11. 7. 2015 0:05 | Klára
9. 1. 2015 0:05
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
20. 11. 2014 20:02 | Zdenka Adámková
20. 11. 2014 17:20 | kombajn v kombiné
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
20. 11. 2014 16:18 | Michal
20. 11. 2014 12:39 | Armani
20. 11. 2014 11:19 | onli
20. 11. 2014 11:16 | Jan
2. Ač nehraji, jsem rozhodně proti. F.Kavka v praxi. Takový diktát a postupné zbavování svéprávnosti je nepřípustné. Co si soudruh Stát vymyslí dále? Demonstrovat jen s povolením registru? Jít do kina na horor pouze s potvrzením? Na úřad, jen když je můj úředník v dobré náladě? Milovat se jen při úředně ověřeném svolení obou stran a svědka? :-)) ... Proboha, jsme svobodní a svéprávní.
3. Ať se úředníci přestanou maskovat starostí o duševní zdraví. Kde jsou čísla kolik je závislých hráčů? Porovnejme to s kuřáky a alkoholiky, co asi vyjde? Co asi způsobuje více škody ? Půjdeme tedy na skleničku jen přes registr? Kuřák si zapálí jen s povolením úředníka?
4. Jde tu o unikající peníze, to ano. Ale tam musí fungovat zdravé mechanismy a standardní nástroje, nač vymýšlet na záplatu další záplatu s ještě více dírami?
20. 11. 2014 10:49 | juřa
20. 11. 2014 10:24 | Vohralík
Hazard je jen špička ledovce, který kouká z vody, když useknete to co je vidět ... nepomůžete si! Riziko tu je dál a brzy, velice brzy ho uvidíte na hladině :-) NA TO JE ZÁKON napsaný přírodou.
20. 11. 2014 10:22 | jezevěc
20. 11. 2014 9:40 | Martin
20. 11. 2014 7:04 | Balů
Zobrazeno všech 14 komentářů