I chodníky jsou modré a oranžové. Víc, než si myslíte

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 14. 11. 2014 | 3 komentáře
Města stojí před otázkami, na které neexistuje jedna objektivní správná odpověď. Zastupitelé a radní se budou chtě nechtě rozhodovat podle ideologie. Bylo by fajn přestat před ní utíkat do líbivých řečí o opravách výmolů.
I chodníky jsou modré a oranžové. Víc, než si myslíte

Podoba některých nově jmenovaných městských rad oživuje bonmot, kterým se před čtyřmi lety uvedla nečekaná brněnská koalice ČSSD a ODS: „Chodníky nejsou oranžové, modré ani rudé. Důležité je, jestli budou opravené, nebo neopravené.“ Oranžovo-modré spojení bylo letos několikrát překonané: Slanému bude vládnout široká koalice čítající zároveň svobodné a komunistu, Duchcov povedou socialisté s fašisty, po celé zemi se korporativistické ANO spojuje s občanskými kandidátkami.

Když už si někdo vzpomene na ideologii, pak proto, aby měl klacek na nepohodlné. Pražská trojkoalice lidovců, STAN a zelených se teď hádá, jestli v radě snese Matěje Stropnického. Stropnický je sice opravdu levičák, jak zní obžaloba, ale překvapivé je na tom jenom to, že to někoho z lidovců a STAN překvapuje.

Investoři, privatizace, gay pride, AirBnB: ideologie na každém zasedání

Komunální politici můžou možná dělat větší kompromisy než poslanci, ale nesmějí se při tom tvářit, že všichni chtějí to samé. Když se přidržíme klišé s chodníky, někdo přece bude chtít dřív opravit chodník do romského ghetta a někdo do průmyslové zóny, někdo bude chtít na dlažbu vydělat vysokou daní z nemovitosti a někdo pořádkovými pokutami.

Abychom nezůstali jen u myšlenkových experimentů: každé volební období přináší několik momentů, kdy prostě musíte mít jasno, kde na politickém kompase jste.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Zastupitelům, kteří by ze všeho nejvíc chtěli klid na opravování výmolů, nejvíc motají hlavu příchody zahraničních investorů. Jít do vyjednávání sebevědomě a klást si podmínky, nebo líbat jemnostpánům ruce za „nová“ pracovní místa? Chtít po majitelích logistických center, aby si připlatili za nápor na silnicích, nebo stavět nájezdy ke skladům z veřejných rozpočtů? Ujasnit si vztah k firmám nebo životnímu prostředí dopředu je dobré už jen kvůli tomu, že taková jednání švihají rychle. Brněnské tempo „kafčo příští tejden, dál uvidíme“ zabilo jednání s Amazonem dřív, než z něj mohlo vypadnout cokoliv smysluplného.

Ještě větší, protože dennodenní téma je privatizace městského majetku a outsourcování městem poskytovaných služeb. Na takové otázky neexistuje správná „odborná“ odpověď. Město může být za a) velký bytný a šofér v jedné osobě, který se bude starat o to, aby v něm úplně každý bez ohledu na výkony žil v přijatelném komfortu, bydlel a cestoval za dostupné peníze. Za b) může být jedním velkým trhem, který semele jakoukoliv neefektivitu, se vším leskem i špínou, co z toho vyplývá. Oba pohledy jsou legitimní, jenže si mezi nimi musíte vybrat: jinak za vás může vládnout hrací kostka.

Bude taky radost sledovat, jak se bude pražská koalice zelených a lidovců dohadovat na podpoře gay pride, nebo jak se prvoplánovitá protikorupční hnutí postaví k tak nejednoznačnému tématu, jako je regulace služeb Uber a AirBnB. Což zní jako sci-fi, ale v amerických a evropských městech už demonstrují krachující taxikáři a hoteliéři.

Anketa

Už se ve vaší obci vládne?

Plnou parou každý jinam

Města sice nemají ministerstva financí ani armády, ale i to, o čem radní rozhodují, může udělat obrovský rozdíl. Život lidí v totálně deregulovaném a zprivatizovaném Sandy Springs v Georgii se liší od života v sociálně a ekologicky orientované Bogotě v každém ohledu. V Česku by si patrně starostové obou padli do náruče v duhové koalici, protože dotace na zimní stadion se sama nevyčerpá.

Neobhajuju tím dogmatiky, kteří mají na všechno připravenou odpověď dopředu, a realita je proto nemusí zajímat. Jen koaličním kočkopsům připomínám, že součet dvou stejných vektorů s opačným směrem je nulový. Přesně o tu nulu se některá města za příští čtyři roky posunou. Vysoká cena za opravené chodníky.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Ne komunisti. Plutokrati jsou nebezpeční

7. 11. 2014 | Michal Kašpárek | 11 komentářů

Ne komunisti. Plutokrati jsou nebezpeční

Pětadvacáté výročí revoluce je dobrá příležitost přestat se připravovat na minulou válku a přepnout na tu, kterou právě prohráváme.

14 asistentů pro europoslance! Ne Mach, to Lidovky jsou pokrytecké

24. 10. 2014 | Michal Kašpárek | 12 komentářů

14 asistentů pro europoslance! Ne Mach, to Lidovky jsou pokrytecké

Euroskeptický europoslanec je v bezvýchodné situaci. Když asistenty platí z unijních peněz, je pokrytec. Kdyby měl soukromé sponzory, byl by zkorumpovaný. A bez asistentů zase nemůže... celý článek

Stát jako firmu, město jako klub

3. 10. 2014 | Michal Kašpárek | 9 komentářů

Stát jako firmu, město jako klub

Přichází čas vytáhnout nejhorší hadry, dva dny se nemýt a pak obsadit lavičky a zídky. Na důkaz toho, že i když jste ostuda, ulice jsou pořád ještě i vaše.

Su pragocentrista

19. 9. 2014 | Michal Kašpárek | 9 komentářů

Su pragocentrista

Moraváci můžou Hudečkovi hrozit Věstonickou venuší, ale jiný recept na národní úspěch, než je úspěšná Praha, nemají.

Střízlivě o Amazonu

21. 2. 2014 | Michal Kašpárek | 19 komentářů

Střízlivě o Amazonu

České obce správně šetří své nejlákavější pozemky a přilehlé silnice pro takové firmy, které obohatí region.

Partners Financial Services