Počty lidí, kteří si přihlašují trvalý pobyt na ohlašovně obce, skokově rostou. Zatímco začátkem roku 2009 jich bylo „jen“ něco kolem sto šedesáti tisíc, letos v lednu už bylo číslo víc než dvojnásobné – „na úřadě“ bylo hlášeno téměř tři sta šedesát tisíc lidí. Každoročně úředních bezdomovců přibude zhruba čtyřicet tisíc. A podle všeho to nebude tím, že by se životní úroveň v zemi tak dramaticky zhoršovala.
Starostové říkají, že se v řadě případů jedná o vychytralce, kteří se topí v dluzích, a snaží se zamést stopy před exekutorem, policií a nepříjemnými obsílkami.
V konečném důsledku si většina z nich nepomůže – exekutor se totiž při zabavování majetku nemusí omezovat na dlužníkovo trvalé bydliště. Navíc platí fikce doručení – desátým dnem úložní lhůty se písemnost považuje za doručenou, i když si ji adresát nevyzvedl.
Dlužník, který si přihlásí trvalý pobyt na ohlašovně, ale exekutorovi přinejmenším zkomplikuje práci. A přeci jen zvýší šanci, že postihu unikne.
Falešní bezdomovci přidělávají obcím práci
„Je to jeden z velkých problémů, se kterým se potýká i město Aš. V současnosti máme hlášeno na adrese Kamenná 52 (adresa městského úřadu – pozn. red.) téměř sedm set lidí a nemůžeme proti tomu nic dělat. Protože tito občané nemají jinou doručovací adresu (alespoň my ji neznáme), jedná se v drtivé většině například o dlužníky za odpad, psy a tak dále,“ postěžoval si na sociální síti minulý týden starosta třináctitisícové Aše Dalibor Blažek.
Početnou skupinu úředních bezdomovců tvoří mladí lidé, které „vystěhovali“ rodiče – nechtějí totiž nést odpovědnost za jejich průšvihy a dluhy. Vedle nich se na úřady hlásí také nepoctiví podnikatelé.
Pro obce to znamená práci navíc. Musejí přebírat a ukládat poštu, která na úřad registrovaným lidem přichází. Navíc zbytečně platí poštovné, když je samy obesílají – třeba kvůli pokutám. V případě větších měst nebo pražských městských částí jde o pořádné stohy dopisů – jen na Praze 4 má „na úřadě“ registrovaný trvalý pobyt přes tři tisíce lidí.
Seberte jim pas i řidičák, navrhují starostové
Některým starostům dochází trpělivost. Přišli s poměrně radikálním řešením. „Svaz měst a obcí navrhuje, aby takoví lidé neměli živnosťák, neměli řidičák, neměli pas a podobně. Protože jestli jsou to opravdu bezdomovci, tak samozřejmě tyto věci nepotřebují,“ řekl deníku Právo primátor Kladna a šéf Svazu měst a obcí Dan Jiránek (ODS).
Řešení neblahé situace hledá v rámci chystaného zákona o evidenci obyvatel a rodných číslech také ministerstvo vnitra. Návrh by měl být hotov do března 2015, zatím však přesnější kontury známé nejsou.
Mělo by se registrování trvalého pobytu na úřadě úplně zakázat? Těžko. Je třeba myslet na lidi, kteří jsou ve skutečné tísni a jinou šanci zkrátka nemají. Kdyby úředníci dokázali účinněji rozlišovat, o jaký případ se jedná, mohli by „spisy“ lidí, kteří jsou opravdu bez domova, předávat sociálním pracovníkům, kteří by jim pomáhali bytovou situaci řešit. Celý systém by pak jistě fungoval efektivněji. A třeba by se podařilo i zabít víc much jednou ranou. Mají ale úředníci na takové důkladné posuzování a prověřování kapacitu? A je vůbec v reálu možné u každého zjišťovat, jestli má kde bydlet?
Pokud se vydáme cestou plošných represí – jako je odebírání pasu a řidičáku každému, kdo je registrován na úřadě, nebudou zbytečně (a bez provinění) ještě víc biti ti, kteří střechu nad hlavou vážně nemají?
- Napadá vás, jak problém falešných bezdomovců elegantně vyřešit, aniž by byla pošlapána práva těch, kteří jsou opravdu v tísni?
- Skončili jste někdy jako úřední bezdomovci? A vážně jste neměli střechu nad hlavou, nebo to byla jen šikovná klička?
- A co zkušenosti z druhé strany – narazili jste na věřitele nebo podnikatele, kterému jste zaplatili za služby a který se schovával za adresu obecního úřadu? Jak jste si s ním poradili?
Co si o tom myslíte vy? Na vaše názory, postřehy i zkušenosti se těšíme v diskusi. Jednoho z vás odměníme knížkou, tak nám na sebe určitě nechte mail.
Sdílejte článek, než ho smažem
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno