Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Falešní bezdomovci bydlí „na úřadě“. Zakázat, potrestat, nebo nechat být?

Trvalé bydliště „na úřadě“ má v Česku už víc než tři sta šedesát tisíc lidí. Zdaleka ne všichni jsou bezdomovci. Často jde o lidi prchající před exekutorem, poškozenými zákazníky nebo soudní obsílkou. Pro obce je to zátěž. A starostové zuří – někteří dokonce chtějí „úředním bezdomovcům“ sebrat řidičák, pas i živnosťák. Aby si pro příště rozmysleli, jestli opravdu nemají střechu nad hlavou. Co si o tom myslíte?

Počty lidí, kteří si přihlašují trvalý pobyt na ohlašovně obce, skokově rostou. Zatímco začátkem roku 2009 jich bylo „jen“ něco kolem sto šedesáti tisíc, letos v lednu už bylo číslo víc než dvojnásobné – „na úřadě“ bylo hlášeno téměř tři sta šedesát tisíc lidí. Každoročně úředních bezdomovců přibude zhruba čtyřicet tisíc. A podle všeho to nebude tím, že by se životní úroveň v zemi tak dramaticky zhoršovala.

Starostové říkají, že se v řadě případů jedná o vychytralce, kteří se topí v dluzích, a snaží se zamést stopy před exekutorem, policií a nepříjemnými obsílkami.

V konečném důsledku si většina z nich nepomůže – exekutor se totiž při zabavování majetku nemusí omezovat na dlužníkovo trvalé bydliště. Navíc platí fikce doručení – desátým dnem úložní lhůty se písemnost považuje za doručenou, i když si ji adresát nevyzvedl.

Dlužník, který si přihlásí trvalý pobyt na ohlašovně, ale exekutorovi přinejmenším zkomplikuje práci. A přeci jen zvýší šanci, že postihu unikne.

PROPOJENO! Schovává se? Nasadíme detektivy, říká exekutor Vrána

„Zákon říká, že můžeme zasahovat nejen na adrese trvalého bydliště, ale také na místech, kde lze předpokládat, že má dlužník uložený majetek. Pokud v tom bytě lidově řečeno „vegetí“, dá se předpokládat, že tam má majetek,“ vysvětloval v nedávném rozhovoru na Peníze.cz soudní exekutor Tomáš Vrána.

„Máme detektivní úsek, který se zabývá hledáním dlužníka z kanceláře. Když zjistí nějakou adresu, jede dvojice vykonavatelů do terénu. Už v tom okamžiku pořizují videozáznam, zjišťují, jestli tam dlužník bydlí – od poštovní doručovatelky, sousedů… Vždy je to kombinace dvou nebo tří zdrojů,“ doplňuje David Tala z Exekutorského úřadu Přerov.

Falešní bezdomovci přidělávají obcím práci

„Je to jeden z velkých problémů, se kterým se potýká i město Aš. V současnosti máme hlášeno na adrese Kamenná 52 (adresa městského úřadu – pozn. red.) téměř sedm set lidí a nemůžeme proti tomu nic dělat. Protože tito občané nemají jinou doručovací adresu (alespoň my ji neznáme), jedná se v drtivé většině například o dlužníky za odpad, psy a tak dále,“ postěžoval si na sociální síti minulý týden starosta třináctitisícové Aše Dalibor Blažek.

Za dobré slovo knížku

Posledně jsme v rubrice Co si o tom myslíte? psali o šokovaných hospodských, kteří se bouří, protože by měli začít stát informovat o tom, kolik na svých hostech vydělávají, a náležitě platit daně. Diskuse byla tentokrát opravdu rekordní a pořádně vyostřená, vždyť šlo přece o pivo. Celkem 137 komentářů během jednoho týdne jsme tu už dlouho neměli. Ale co bychom se tu rozepisovali, přesvědčte se sami:

V debatě, která se pod článkem rozjela, padlo mnoho vět, těch rozumných bylo ale opravdu málo, knížku jsme si proto schovali. Třeba pro váš dnešní komentář.

Početnou skupinu úředních bezdomovců tvoří mladí lidé, které „vystěhovali“ rodiče – nechtějí totiž nést odpovědnost za jejich průšvihy a dluhy. Vedle nich se na úřady hlásí také nepoctiví podnikatelé.

Pro obce to znamená práci navíc. Musejí přebírat a ukládat poštu, která na úřad registrovaným lidem přichází. Navíc zbytečně platí poštovné, když je samy obesílají – třeba kvůli pokutám. V případě větších měst nebo pražských městských částí jde o pořádné stohy dopisů – jen na Praze 4 má „na úřadě“ registrovaný trvalý pobyt přes tři tisíce lidí.

Seberte jim pas i řidičák, navrhují starostové

Některým starostům dochází trpělivost. Přišli s poměrně radikálním řešením. „Svaz měst a obcí navrhuje, aby takoví lidé neměli živnosťák, neměli řidičák, neměli pas a podobně. Protože jestli jsou to opravdu bezdomovci, tak samozřejmě tyto věci nepotřebují,“ řekl deníku Právo primátor Kladna a šéf Svazu měst a obcí Dan Jiránek (ODS).

Řešení neblahé situace hledá v rámci chystaného zákona o evidenci obyvatel a rodných číslech také ministerstvo vnitra. Návrh by měl být hotov do března 2015, zatím však přesnější kontury známé nejsou.

Jaká jsou pravidla. A jak se fixluje

Pokud na úřadě doložíte, že vám zaniklo užívací právo k nemovitosti, na původní adrese nebydlíte a dále objekt nevyužíváte (a nenahlásíte adresu novou), obecní úřad změní údaj o vašem trvalém pobytu na adresu ohlašovny - tedy obecního úřadu.

V praxi to často funguje tak, že vlastník nemovitosti podá po dohodě s člověkem, který chce mít trvalé bydliště na úřadě, návrh na zrušení místa jeho trvalého pobytu (i když dotyčný na adrese dál bydlí). Další využívanou kličkou je fiktivní ukončení trvalého pobytu na území České republiky - jeden den ukončíte trvalý pobyt s tím, že se stěhujete do ciziny. Druhý den se vrátíte a oznámíte, že se nemáte kam přihlásit - a necháte se zaevidovat „na úřadě“.

Mělo by se registrování trvalého pobytu na úřadě úplně zakázat? Těžko. Je třeba myslet na lidi, kteří jsou ve skutečné tísni a jinou šanci zkrátka nemají. Kdyby úředníci dokázali účinněji rozlišovat, o jaký případ se jedná, mohli by „spisy“ lidí, kteří jsou opravdu bez domova, předávat sociálním pracovníkům, kteří by jim pomáhali bytovou situaci řešit. Celý systém by pak jistě fungoval efektivněji. A třeba by se podařilo i zabít víc much jednou ranou. Mají ale úředníci na takové důkladné posuzování a prověřování kapacitu? A je vůbec v reálu možné u každého zjišťovat, jestli má kde bydlet?

Partner rubriky

Partnerem rubriky Co si o tom myslíte? je nakladatelství Grada. Z jeho nabídky by vás mohlo zaujmout třeba...

Petr Syrový, Tomáš Tyl. Osobní finance, řízení financí pro každého. Druhé, aktualizované vydání

Zorientujte se ve vlastních financích! Co je důležité při finančním plánování a na co je potřeba dát si pozor? Přečtěte si, jak nedělat hloupé začátečnické chyby a nepřipravovat se o peníze. Kniha poslouží každému, kdo chce lépe rozumět vlastním financím. Hodí se také jako učebnice financí pro studenty i finanční poradce.  

Pokud se vydáme cestou plošných represí – jako je odebírání pasu a řidičáku každému, kdo je registrován na úřadě, nebudou zbytečně (a bez provinění) ještě víc biti ti, kteří střechu nad hlavou vážně nemají?

  • Napadá vás, jak problém falešných bezdomovců elegantně vyřešit, aniž by byla pošlapána práva těch, kteří jsou opravdu v tísni?
  • Skončili jste někdy jako úřední bezdomovci? A vážně jste neměli střechu nad hlavou, nebo to byla jen šikovná klička?
  • A co zkušenosti z druhé strany – narazili jste na věřitele nebo podnikatele, kterému jste zaplatili za služby a který se schovával za adresu obecního úřadu? Jak jste si s ním poradili?

Co si o tom myslíte vy? Na vaše názory, postřehy i zkušenosti se těšíme v diskusi. Jednoho z vás odměníme knížkou, tak nám na sebe určitě nechte mail. 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+25
Ano
Ne

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Diskuze

19. 1. 2016 1:02 | Martina

Milý úředníci, stěžujte si a berte živnostenské listy a řidičské průkazy našim vládním úředníkům, díky kterým máme ty zákony, co máme. Nikomu nedlužím ani korunu, pracuji a to hodně a nájem si platím řádně a včas. Bohužel, do pronájmu Vám nikdo trvalé bydliště NEDÁ! Takže začněte u zákonů, než budete urážet slušné lidi!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+32
Líbí
Nelíbí

21. 12. 2015 12:45 | Miroslava

Dobrý den, ráda bych se zeptala, když chci změnit své trvalé bydliště na obecní. Co k tomu potřebuji za doklady? A je to vůbec možné? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

19. 7. 2015 14:16 | R

Neutekl jsem od nemocné matky mého dítěte.15 let o jedné mzdě,domu o dvou nových majitelích,co přišlo se svobodou,kdo by neupadl do dluhů.Na úřad jsem se sám nepřihlásil.Všichni nejsou predátoři.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (HELENA VONDRÁČKOVÁ 02. 11. 2014 12:23)

19. 7. 2015 14:10 | R

Dlouhodobě,10-15 let vyživovat lidi,žít u majitelů,snášet ignoranci nových boháčů,další a další,kdo by se z toho .....
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Tomáš Michera 21. 04. 2015 15:39)

8. 7. 2015 13:53 | Barbora poustková

zdravím všechny, já osobně mám teď problém, jsem stále hlášená u ex a chce abych se co nejdřív odhlásila, tak jsem šla na úřad a co myslíte? vyprdli se na mě... takže nevím co mám jako dělat, rodina mi v tom moc taky nepomůže, takže jestli se odhlásím od ex tak nemám trvalko. A úřady to nezajímá.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

21. 4. 2015 15:39 | Tomáš Michera

Milý státe..když už jsi vytvořil takový zákon o přihlašování bydliště na obecních úřadech, tak se starej.. Ano je tam spousta lidí, kteří se schovávají před exekutory..ale valná většina je tam přihlášená, protože jinou možnost prostě nemají.. Milí uředníci, vymysleli jste paskvil...tak ted nenadávejte na lidi, že mají trvalé bydliště na magistrátu.. Ano, je pravda, že člověku stačí k nahlášení trvalého pobytu platná nájemní smlouva a majitel bytu vám to nemůže zakázat..jedná se stejně jen o evidenční údaj. Drtivá většina majitelů bytů se ale zuby nehty brání nechat zapsat trvalý pobyt nájemci.. Hlavními důvody jsou exekutoři, dále povinnost platit daně z najmu a take neznalost zakonů.. Ano, ze zákona mám právo si přihlásit trvalý pobyt, ale drtivá většina nájemních smluv je na dobu určitou.. A poku si tam přihlásíte trvalý pobyt bez souhlasu vlastníka...majitel bytu vám prostě smlouvu neprodlouží.. Opravdu nemám čas, penize ani nervy si každý rok shánět nové bydlení.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+17
Líbí
Nelíbí

13. 4. 2015 14:42 | petr

Trochu problém, pokud se stěhujete od přítelkyně, který si nepřeje u v bytě, aby jste i nadále byly prihlaseni k trvalému pobytu a přestěhujete se do podnájmu, kde si to majitel bytu nepřeje také. Pak milý úřade dobře porad.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

19. 3. 2015 3:07 | SK

Hovada - Nevím jaky bych pošlapala prava lidem v tísni, když bych chtěla jen adresu a trvalák na úřadě. Rodiče, ( kde mám trvalé bydliště ) mě před lety vyhodily a v podnájmu mi ho nikdo nedá...( a na vlastni némam finance) a vzhledem k tomu, že s nimi nechci nic mit a nechci aby mi tam chodila korespondence, tak bych trvalak na urade uvitala - sebrat zivnostak - proc , neschovavam se, daně a vse poctive platim. Podle tohodle zákonu je jasne, ze uz dochází napady jak lidi buzerovat - ale to v jakých jsou lidé situacích za to můžou dost i ti, kteří tyhle kraviny vymslej
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+18
Líbí
Nelíbí

2. 3. 2015 22:02 | Effka

clanek vubec nebere do uvahy lidi, co ziji v zahranici. z duvodu neuzivani nemovitosti v Praze (jsem prihlasena u babicky jako spolunajemce) musim trvalou adresu zrusit a nezbyde mi, nez se prihlasit na urad. mne to nevadi, oficialne bydlim i pracuji v Anglii, ale jak je vidno, i presto toto "bydliste" bude nejen urednikum stale podezrele.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

3. 2. 2015 2:36 | Petr

mimochodem když jsem chtěl přihlásit přítelkyni tak mi město bránilo a blokovalo to přes 1/2 roku tj. bránilo my normálnímu životu. Tímto chci poděkovat části Brno - Komárov, kde zdaleka nejsem jediný kdo byl takto ODEJIT!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr 03. 02. 2015 02:34)

3. 2. 2015 2:34 | Petr

Dobrý den,
tak tohle je hloupost, z jednoho bytu psaného na otce mě stát soudně vyhodil byť jsem neměl kam jít, nakonec jsme si puseli půjčit od rodičů přítelkyně, ale ti mě tam odmítli dát neboť jsem neměl peníze, to mě jako chcete postihovat za to že mě nějaký magor řekl, že mám kam jít když je to lež? To je už směšné. Mám dluhy a platím je, jenže se nemám kam přihlásit a nevím, proč by jsem to ani dělal. Tím spíš, že mé bezdomovectví zavinilo právě a jedině město, které by mě s rodinou klidně zničilo život za papírové pozdní nahlášení mojí osoby a kupy lží advokáta města.
takže milí starostové, když už kradete byty a za kdejakou záminku ohrožujete mladé rodiny a vyhazujete je na ulic , tak alespoň pak nedělejte obličeje, kde se vzali bezdomovci a jestli s vámi nějací pak dělají psí kusy, potom si to za své jednání a podvody zasloužíte, ono se dobrovolně na ulici zase tak moc lidí nedá neboť vás pak už nic nechrání, takže jsou tu hlouposti, které nesouvisí s životem. Oni i ti tzv "vychytrálci" by vůbec tuto situaci neřešili, kdyby na tom nebyli zle.
Takže rada starostům : nevyhazujte byty, aby jste se pak mohli nechat uplácet za jejich prodej a získávat tak přilepšení ke své mzdě či byty pro známé a bezdomovců bude míň i těch jak vy tvrdíte falešných...díky
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

2. 2. 2015 16:56 | robin hood.

Kdyby ke mě přišel exekutor kvůli mému potomku a začal tam rabovat asi by jsme skončili svou životní pouť oba.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

2. 1. 2015 9:25 | Martina Antalová

Nelíbí se mi že vám exekutor vlítne do bytu kvůli dítěti které natříská dluhy jen proto že má u rodičů bydliště.Tak se potom nikdo nemůže divit že rodiče své děti raději odhlásí.Vždyť je to nespravedlivé řešení a poškozování nevinných.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+17
Líbí
Nelíbí

6. 11. 2014 9:58 | Karel

Mám také adresu na úřadě... I z důvodu exekucí, abych ochránil mé rodiče (již s nimi nežiji) před jejich nájezdy... ALE v okamžiku přihlášení na úřad jsem si zřídil DATOVOU SCHRÄNKU na fyzickou osobu ZDARMA kam mi veškeré dopisy od soudů,exekutorů, atd. chodí... nevyhýbám se ničemu...
a navíc, získat adresu na úřadě není problém... je to daleko jednodušší než píšete... stačí čestné prohlášení majitele bytu nebo domu, že se tam nezdržujete, nemáte osobní věci + 1 svědek a je to za hodinku vyřízená věc...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

3. 11. 2014 17:45 | Makik28

Všichni mají více či méně pravdu a negativní zkušenosti z jedné či druhé strany je oprávněně štvou. Evidentně je něco špatně a dovolím si tvrdit, že na vině je samotný nefunkční systém. Prvopočátek všeho pak je v tom, že tento stát nefunguje a v zemi velmi upadá morálka a normální je neplatit, za služby, za zboží ani daně. Pokud by se lidé chovali normálně, své závazky by platili, nemuseli by se vůbec řešit exekutoři. Pokud je normální neplatit a kdo nedluží není in, potýkat se s exekutory a úřady je na denním pořádku, je to od základů špatně. Stejně tak špatně ale je, že když už někdo dluží a nemusí to být vždy jen jeho vinou, nebo do toho spadl opravdu svou hloupostí, člověk není neomylný, exekutoři si mohou dělat co chtějí a stávají se z nich mafiáni, postrach lidí. Ti, co v tom umějí chodit si s nimi nějak poradí a odnesou to zase ti, co se snaží jednat poctivě a své dluhy splatit. A dostáváme se zase na začátek. Kdyby tento stát fungoval normálně, bylo zde vymahatelné právo, soudy netrvaly několik let, kdy během té doby rostou případné úroky a náklady na dluh, mnoho takových případů by vůbec nebylo. Kdybychom neplatili jedny z nejvyšších daní v Evropě při jedněch z nejnižších reálných příjmů, tolik dlužníků by nebylo. Kdyby si stát uměl exekutorské úřady srovnat do latě a dám jim jasná pravidla spravedlivá k dlužníkům i věřitelům, nebylo by tolik problémů. Kdyby tohle všechno stát napravil, nebylo by tolik dlužníků, kteří by se neschovávali za bydliště na úřadech. Majitelé nemovitostí by se nemuseli bát o svůj majetek a bylo by normální, aby tam, kde člověk bydlí a platí nájem, měl také trvalé bydliště, nikdo by to nikomu nezakazoval. Prostě podle selského rozumu, kde zrovna bydlím, tam jsem hlášen a tam platím poplatky. Jenže když nefunguje systém, který nutí lidi vše obcházet, když stát není schopen stanovit pravidla a ty stanovená sám dodržovat, resp. si jejich dodržování vynutit, nefunguje nic... Brát doklady a řidičák není řešení, za bordel který zde panuje trestat ty, co jsou na tom nejhůř k ničemu nepovede. Stát musí konečně začít fungovat, stanovit jasná pravidla, vynutit jejich dodržování, aby se obnovila důvěra mezi lidmi, kteří se pak nebudou snažit vyzrát nad ostatními a podrazit druhé pro svůj prospěch. Protože o ničem jiném než o slušnosti to není. Dluhy, neplacení, exekuce, nemít kde bydlet, soudní obsílky, bydlet na úřadě... bavíme se tu o věcech, které by se normálního člověka v této společnosti vůbec neměly týkat, ale zasahuje to čím dál více lidí. Pak je něco opravdu špatně. Bylo by také dobré se zaměřit na to, jak se rozšířilo poskytování půjček, kdy jsme doslova bombardováni nabídkami na různé úvěry a půjčky, je to tak snadné, půjčte si a kupte si... A pak se velmi snadno stává, že se člověk dostane do začarovaného kruhu dluhů. Většina lidí bohužel není schopna si spočítat, na co mají a na co už ne, co pro ně bude znamenat spácení a co když jim vypadnou příjmy. Půjčku by si nebrali, kdyby jim nebylo vnucováno, jak je to snadné a za pár sotvek měsíčně. A přesně na takové je nabídka všech těch společností zaměřena. Stojí za nimi právníci a exekutoři, pro které je to také kšeft a tak všem půjčíme a když nezaplatí, tak jim všechno vezmeme, hlavně že vyděláme. Že tady budeme mít armádu bezdomovců? No a co? Státu je to jedno a my si nahrabem. Ještě dodám, že máme na firmě několik zákazníků s trvalým bydlištěm na úřadě, u všech je neustálý problém s placením, takže se jednoznačně jedná o lidi, kteří jsou v problémech a snaží se nějak protlouct.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit všech 51 komentářů

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK