Korupce nemůže za vaše posraný životy

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 10. 10. 2014 | 12 komentářů
Kdo vidí úplatky i za špatně označeným pítkem, těžko může s chladnou hlavou rozhodovat o fungování hlavního města. Korupce je problém — ale zdaleka ne jediný.
Korupce nemůže za vaše posraný životy

„Šlo to někam na Kypr nějakému kmotrovi, kolik let dozadu. Nevím, kdo jako podepsal tuto idiotskou smlouvu, ale určitě to nešlo do dopravního podniku, a určitě se z toho nic nestavělo, ale šlo to nějakému Rittigovi alebo komu.“ Nemluví k vám Joža z hospody, ale dlouholetá ředitelka Transparency International a možná nová primátorka hlavního města Adriana Krnáčová.

Její předvolební video Praha je plná korupčních památek je esencí politického kýče, do kterého v Česku zdegeneroval boj s korupcí. První poznávací znamení takového kýče je, že nevíte kdo, nevíte komu, nevíte kolik, ale i tak prostě víte, že se uplácí.

Další svatá trojice

Zdroj: YouTube ANO

Druhým poznávacím znamením je zneužívání korupce jako nejpravděpodobnějšího vysvětlení všeho, co je špatně. A tak hned druhá údajná korupční památka, kterou Krnáčová v doprovodu Elišky Kaplicky obdivuje, je pítko před stanicí metra Malostranská. Chybí na něm upozornění, že se voda z něj dá pít: vždyť si prý turisté můžou za šedesát korun koupit matonku, zamýšlejí se kandidátky ANO. Že za to může korupce, sice neříkají výslovně, pítko ale je v klipu mezi památkami pražského úplatkaření. Představa borců z Kyselky nebo majitelů okolních restaurací podsouvajících obálky kvůli něčemu tak malichernému, jako je štítek na pítku, je přitom absurdní. Spíš je to pítko všem jedno, bohužel včetně úřadu, který ho sem umístil.

Anketa

Už jste někdy upláceli?

Prostě to zařídíme. Ale co přesně?

Korupce je problém, ačkoliv občas někdo „nekorektně“ přesvědčuje o opaku. Jenomže zároveň není jediným důvodem, proč politici a úředníci dělají nesprávná, nehospodárná, nemorální a nespravedlivá rozhodnutí. Parafrází jedné pěkné antirastistické kampaně: korupce nemůže za vaše posraný životy.

Těsně před komunálními volbami je to důležité připomenout, protože spolu se zaváděním „pořádku v ulicích“ je boj s korupcí v podstatě jediným programovým obsahem řady nových, ale i starých stran a hnutí. To je ale málo, protože pokud vás frustruje, že Praha pořád není Barcelona, Brno malá Vídeň a Ostrava Leeds nebo aspoň Lodž, nemůže za to primárně to, že by radní brali úplatky. Problém je v tom, že vládnou špatně. A že to po nich občané měst přímo vyžadují.

Kolem Blanky se možná kradlo, ale kdyby několik stovek tisíc Pražanů nenapadlo vystěhovat se z města do satelitů a přitom pořád trvat na svém právu dostat se do kanclu za půl hodiny a suchou nohou, nemusela se největší podzemní dálnice evropských měst stavět vůbec. Vize pražské olympiády možná lechtala kmotry v podbřišku, ale v národním týmu se v těch šťastných letech před krizí viděl kdekdo. Pavel Bém měl se svými megalomanskými projekty ještě před osmi lety podporu 54 procent voličů, největší v nejenom pražské historii.

Na českých magistrátech a radnicích pořád kvetou myšlenky, které se po špatných zkušenostech snaží jinde vyplít: dělení měst na oddělené funkční zóny, podbízení se velkým investorům na úkor místních firem, bipolární přístup k automobilové dopravě (všude! nikam! stovkou! krokem!), nechuť plánovat dál než na jedno funkční období, podezřívavost k využívání ulic k čemukoliv jinému než dopravě a tak dál. Úplatky v tom můžou být průvodní jev, ale nebývají příčina. Příčinou je zabedněnost. Po které je, bohužel, pořád slušná voličská poptávka.

Pokud se do městských rad dostanou čistí, ale prázdní, jako je Krnáčová, nedá se doufat ve zlepšení. Kdyby ANO prosadilo zveřejňování smluv aspoň na radnicích, když už na celostátní úrovni se svými voliči v tomhle ohledu zametlo, bylo by to milé – ale to je práce na jedno zasedání zastupitelstva. Co další čtyři roky? Jak se sociálním bydlením? Dopravní politikou? Povolováním obchodních center? Nepochybuji o tom, že ANO všechno prostě zařídí, ale hodilo by se vědět, co přesně chtějí zařizovat. A na to je nejen Krnáčová skoupá.

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+63
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 10. 2014 9:13, Občan X

"První poznávací znamení takového kýče je, že nevíte kdo, nevíte komu, nevíte kolik, ale i tak prostě víte, že se uplácí."

Jenže, milý kašpárku, ona se korupce a zlodějina vůbec tak projevuje. Vidím, co se do systému vkládá a vidím, co z něj vychází. Pokud je v tom nápadný nepoměr, i blba napadne, že se v systému krade. Nevím kdo, komu, kolik, ale vím, že se to samo nevypařilo.

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 10. 2014 5:42, Tarzan

Korupce ne ale daně a nucené práce.

-7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

ano, korupce, praha, předvolební kampaň

A tohle už jste četli?

Očima expertů: Odměna za hlášení korupce. Podpora bonzáctví, nebo poctivosti?

15. 8. 2014 | Ondřej Tůma | 6 komentářů

Očima expertů: Odměna za hlášení korupce. Podpora bonzáctví, nebo poctivosti?

Měl by stát finančně odměňovat oznamovatele korupce, machinací při veřejných zakázkách a podvodů v souvislosti s čerpáním peněz z evropských fondů? Co si o tom myslí šéf české Transparency... celý článek

Jak škodí korupce a daňové úniky ekonomice? Méně, než si myslíte

18. 2. 2013 | Petr Hampl | 21 komentářů

Jak škodí korupce a daňové úniky ekonomice? Méně, než si myslíte

Podrobnější rozbor ukazuje, že nepoctivost při zadávání státních zakázek neškodí bohatství národů až tolik, někdy dokonce naopak. Totéž platí o některých daňových únicích.

Jiří Fiala: Věřím, že Rath byl jen začátek

17. 11. 2012 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Jiří Fiala: Věřím, že Rath byl jen začátek

Jak se dá také bojovat proti korupci, ukazuje občanské sdružení Naši politici, které vytváří podrobnou databázi s medailonky stovek českých politiků. Pokud vás zajímá, v kterých firmách... celý článek

Petr Šourek: Rath je příliš snadný terč!

6. 10. 2012 | Ondřej Tůma

Petr Šourek: Rath je příliš snadný terč!

„Skoro ve všech kauzách můžeme najít podepisovače a rozhodovače. Jestliže se pokaždé najde někdo, kdo bude za nějakou lákavou funkci nebo bakšiš dobrovolně dělat podepisovače, tak se... celý článek

David Ondráčka: Kdo nemá „protikorupční aktivitu“, jako by nebyl

3. 12. 2011 | Ondřej Tůma | 4 komentáře

David Ondráčka: Kdo nemá „protikorupční aktivitu“, jako by nebyl

V exkluzivním rozhovoru s šéfem české pobočky Transparency International se dozvíte, kvůli čemu u nás pracují kontrolní orgány špatně, jak probíhala spolupráce s Radkem Johnem a proč... celý článek

Partners Financial Services