Rusák je cigoš lepších lidí

Michal Kašpárek | rubrika: Sloupek | 9. 5. 2014 | 10 komentářů
Jakmile jde o Rusy, paušalizace a kolektivní vina nesmrdí ani liberálně ekologickým politikům.
Rusák je cigoš lepších lidí

„Nic mě nezabolí tolik jako ten pocit úlevy, když jdu po ulici, zaslechnu v zádech kroky, začnu se bát, ohlédnu se – a uvidím bělocha.“ V roce 1993 se takhle vyznal aktivista Jesse Jackson. Dokonce i černocha a celoživotního bojovníka za práva Afroameričanů trápily hluboko vštípené předsudky vůči černochům. Jiné předsudky pronásledují mě a nějaké asi každého, kdo není svatý. Problém je, když zášť přestane být soukromou třináctou komnatou a princip kolektivní viny se stane politickým nástrojem.

Občas to přichází z nečekaných stran. Kdyby komunistka Marta Semelová chtěla od českých hranic vracet bez výjimky všechny Američany, byl by z toho poplach a výsměch zároveň. Podobně asi, kdyby se Tomáš Vandas dožadoval „zastavení vstupu německého byznysu a kapitálu do ČR.“ Drsné by bylo, kdyby chtěl Tomio Okamura zmrazit konta občanům arabských zemí „s cílem prověřit legálnost těchto vkladů.“ Jenže nikdo z tradičních českých šupsnimidojednohopytlistů nic takového nenavrhl. Martin Bursík, Michael Kocáb, Luboš Dobrovský a Jaromír Štětina ano. Pro Rusy — přesněji pro občany Ruské federace.

Když nedosáhnem na velký, pojďme dobít malý

Otevřený dopis premiérovi je sice pár týdnů starý, ale má o něm smysl psát i se zpožděním: médii probublal bez většího bugru a aktuální výročí konce války připomíná taky začátek nejmasivnějšího uplatňování kolektivní viny v moderní české historii. Dobrá příležitost pro kontemplaci nad tímhle principem – o nic jiného přece nejde.

Právě pětačtyřicátý pěkně ukázal, že se kolektivní odsouzení vždycky nejhůř dotkne slabých, chudých a bezmocných. Ani dnešním petentům nedochází, nebo je jim v horším případě jedno, že by navrhovaná opatření silněji než na Putinovy podržtašky dopadla na demokraty před Putinem utíkající. Pro nás jste špioni všichni, na vízum i azyl zapomeňte.

Stejně tak nás, signatáře dopisu nezajímá, že má spousta ruských občanů v Česku zcela legální byznys a ve svých obchodech nebo restauracích platí české zaměstnance a české dodavatele. K penězům na svých kontech by se dostali až po prokazování, že jim tam nesype rubly Federální služba bezpečnosti. Čert ví, jak by se to zkoumalo: agenti nejsou lamy, aby jim na účet chodil trvalý příkaz centrály nadepsaný пятая колонна.

Anketa

Zavést zvláštní režim vůči občanům Ruska?

LES víc hnědý než zelený

Zkrátka: jakmile jde o Rusy, z řetězu se v českém veřejném prostoru snadno a bez ostudy utrhnou i lidé jinak citliví na paušalizace. Čertím se nad tím několik týdnů a několikrát jsem zaslechl týž strašný argument: nevadí nám Rusové, vadí nám Rusáci. Leonid Brežněv byl sice původem Ukrajinec, ale naštěstí můžeme říct, že to byl Rusák. Stalin byl Gruzínec, ale taky Rusák. Salónní variace na lidový motiv „slušní cikáni mi nevadí, vadí mi ci-go-ši.“

Mohl bych se rozepsat o tom, že jsou Rusové taky jenom lidi, ale nebudu si hrát na amorka. Klidně Rusy nebo Rusáky nenáviďte. Sami si kazíte život.

Zkuste ale přijmout myšlenku, že i když je Rusko rozpínavé, nepřítelem nejsou Rusové. Nepřítelem je ta rozpínavost, vyživená postfašistickou ideologií, kultem těla a kultem pořádku, šovinistickým nacionalismem, mačismem, samodurskou mentalitou, neonacistickým skinheadstvím a tak dál. Nic z toho není ruský vynález ani ruská specialita, jen si 46 milionů ze 110 milionů ruských voličů vybralo prezidenta, který to zosobňuje. Další se třesou do funkcí třeba v Maďarsku nebo na Slovensku.

Je snadné (a líbivé) Rusy obracet na hranicích. Daleko těžší je zastavit tuhle rozlitou myšlenkovou stoku. A zůstat sami imunní vůči svodům primitivního šovinismu, který dělá ze zášti program. To se bohužel očividně nemusí podařit ani lidem z LESa, strany, jejíž název začíná nálepkou „liberální“. Strach z Putina je pomalu nutí myslet jako Putin sám.

Dlouho jsem měl za to, že občanská a lidská práva nemají nikde za našimi hranicemi takové nepřátele jako přímo tady v KSČM, DSSS a Úsvitu. Platí to pořád. A právě proto by mě podobně jako Jesseho Jacksona mrzelo, kdybych jednou musel pocítit úlevu, že těm právům dýchá v temné uličce za krk „jen“ Okamura, a ne Bursík.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+57
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 5. 2014 9:16, MoB

Já třeba píšu zásadně o Putinově Rusku, ne o Rusku jako takovém. A Rusáci... ono je to těžké. Chápu, že exodus z Ruska v "době Putinové" bude asi silnější a že odcházet budou spíš jeho odpůrci. Nicméně stejně tak se dá očekávat, že mezi těmi lidmi bude plno ruských agentů. A vzhledem k dezinformační promořenosti občanů RF bude těžké odlišit jedny od druhých. Takže zvýšenou úroveň opatrnosti považuji za samozřejmou.

Stejně tak považuji za samozřejmé, že se omezí ekonomická aktivita ruských firem. Např. prodej LBBW do ruských rukou čeká na schválení nějakých orgánů (EU, ČR). Dostanou to? Nevím, ale já z LBBW stahuji hypotéku. Nebo Sberbank... chcete financovat Putina? Hurá do Sberbank. (Rád bych se spoléhal na morálku v lidech, že stejně jako by si nedali prachy do Hitlerbank, tak nebudou chtít ani do Sberbank, ale upřímně, ten vnitřní kompas má hodně lidí pochroumaný.) Třeba stát - státní správa, samospráva - by se takovým ruským subjektům měly vyhýbat, protože to může být security incident, jak se říká (nejen) v komerční sféře.

K agentům - je známo, viz výroční zprávy BIS, že ruští agenti se zrovna u nás rojí měrou vrchovatou. Takže když budou chtít politici být opravdu užiteční, měli by tyto zprávy přestat ignorovat a zkusit se podle nich zařídit. A to nejlépe na úrovni exekutivy, protože krasožvásty ve Sněmovně opravdu nikoho nedojmou.

BTW, jednoduší lidé budou vždy uvažovat jednoduše. Tomu se vyhnout nelze, a je fuk jestli je to komunista (kde je těch jednoduchých celkem dost) nebo liberál (kde jsou samozřejmě také). Holt přesvědčení a IQ není zcela v korelaci :)

+9
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 5. 2015 0:01, bibliofil

D!'il Kašpárek debilně líbivě jako vždycky.
Co to má jako říct, toto?
V rusku je fašizoidní režim, který žene svět do katastrofy. 86% rusáků ho podporuje, jen opravdu miniaturní minorita mu více či méně otevřeně odporuje. Tuto menšinu jsme schopni spolehlivě detekovat, a pomoci jí. Zbytek, kterej se více či méně aktivně podílí na buzení imperiálních komunistických démonů, opravdu deportujme, mrazme jim majetky, zavírejme je.
Jen p!"?s Kašpárek z toho zas musí třístým překlopením vydestilovat nějakou hispterskou moralistní pohádku.
Cywe, doufej, že se nepotkáme osobně, dostal bys po držce, autore.
Jen pro upamatování: rusáci jsou svině, a cigoši jsou troglodyti a kradou (z takových, řekněme, 90%). Kdo to popírá, je jen hipsterská pů§§ú.

-13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Očima expertů: Putin ukazuje svaly. Jak se to dotkne naší ekonomiky?

7. 3. 2014 | Ondřej Tůma | 4 komentáře

Očima expertů: Putin ukazuje svaly. Jak se to dotkne naší ekonomiky?

Jak může vývoj událostí na Krymu ovlivnit českou ekonomiku? Zeptali jsme se státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy, politologa Michaela Romancova, ekonoma Oldřicha... celý článek

Jak zkrotit samodura

7. 3. 2014 | Michal Kašpárek | 13 komentářů

Jak zkrotit samodura

Od samodura musíte potřebovat co nejmíň, kalkulovat s tím, co všechno potřebuje on od vás, a taky se nesmíte bát ukázat svou sílu.

Nerozumíme si

13. 9. 2013 | Michal Kašpárek | 6 komentářů

Nerozumíme si

Pořádek. Rodina. Suverenita. Svoboda. Národ. Češi. My. Oni. Nízké daně. Inovace. Prosperita. Spravedlnost. Dovedete to vysvětlit tak dobře, jak nahlas to umíte řvát?

1. Zabavíme majetek zlodějům 2. Zloděj je ten, o kom to řekne Okamura

6. 9. 2013 | Michal Kašpárek | 33 komentářů

1. Zabavíme majetek zlodějům 2. Zloděj je ten, o kom to řekne Okamura

Zemanovci a Okamurův Úsvit před volbami útočí na nízké pudy frustrátů. V Česku přitom nekrade jen horních deset tisíc, ale i spodních deset milionů.

Nečasovy děti: sprostí podezřelí

21. 6. 2013 | Michal Kašpárek | 17 komentářů

Nečasovy děti: sprostí podezřelí

Petr Nečas přispěl k tomu, že se zuřivě, a přitom bez jakýchkoliv čísel v ruce, začali hledat paraziti a vyžírky na každém k rohu. Nenašli se. Tak stát začal preventivně šikanovat každého. celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.