Končí zdražování plynu? Jedna vlaštovka jaro nedělá

PR článek | rubrika: Jak na to | 24. 4. 2014
Celé roky jsme s hrůzou v očích sledovali stoupající ceny zemního plynu. Rok 2014 se v tomto ohledu zatím zdá být výjimečný. Růst se zastavil. Jak se změnily poplatky za plyn v posledních letech a co to znamená pro naše peněženky?
Končí zdražování plynu? Jedna vlaštovka jaro nedělá

Zdražování v poslední dekádě zasáhlo především energetiku. Průměrné roční náklady za plyn narostly za posledních deset let o padesát procent. Faktury za elektřinu se dokonce zdvojnásobily. V porovnání s růstem cen základních potravina je to hrozivá statistika. Například chléb, máslo nebo mléko podražilo zhruba o třetinu. U některých potravin jako cukr, šunka, vepřové maso byl růst cen ještě pomalejší.

Vývoj ceny plynu pro domácnosti

Zdroj: Eurostat, Ceny jsou uvedeny bez daně

Peněženka trpí

Faktury za plyn ukusují z rodinného rozpočtového koláče stále větší sousto. Obzvlášť domácnosti, které plynem topí a ohřívají vodu, znatelně pocítí i sebemenší zdražení. Zatímco ceny energií dramaticky stoupaly, tak nárůst průměrné hrubé mzdy tak strmý nebyl. Navíc zvyšování platů se zastavilo. Podle Českého statistického úřadu průměrná mzda v posledním kvartále roku 2013 klesla o 484 korun na 26 637 Kč. Jenže zhruba dvě třetiny pracujících na celostátní průměr vůbec nedosáhnou.

Konec zdražování?

Po delší době přichází zlom. Navzdory historickým trendům nebo politickým problémům na Ukrajině cena plynu stagnuje. Může za to hned několik faktorů. Energetický regulační úřad koncem roku oznámil snížení distribučních sazeb, které tvoří zhruba pětinu celkového vyúčtování. Regulovaná část ceny v průměru poklesla o 5,75 %. Konkrétní úspora se odvíjí od regionální příslušnosti. Tiše závidět mohou domácnosti v jižních Čechách, kde regulované poplatky vzrostly. Většina odběratelů v distribuční síti RWE a Pražské plynárenské však díky zásahu ERÚ uspoří.

Srovnání cen plynu

Dobré zprávy pokračují. Ani samotní dodavatelé neplánují v nejbližší době zdražovat. Vypadá to, že konkurenční boj naplno zuří dál. Dominantní dodavatelé svou obchodní politiku neměnili a kilowatthodina stojí stále stejně. Některé menší společnosti ale své ceny snižují nebo aspoň nabízí různé akční tarify. Z nastalé situace mohou těžit hlavně odběratelé. Vyplatí se sledovat aktuální ceníky a aktivně hledat nejlevnějšího dodavatele. V současné době lze změnou ušetřit i 8000 korun za rok. Jen loni přešlo k jiné společnosti téměř 300 000 odběratelů z řad domácností i podniků.

Jak dlouho současný stav vydrží, je otázka. Ceny zemního plynu ovlivňují světové trhy, vývoj komodity na burze, politická situace a samozřejmě obchodní marže dodavatele. Jisté však je, že současný trend nebude trvat donekonečna.

Autorem článku je srovnávací portál www.usetreno.cz

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Váš balík čeká. Nový podvod zaujme hloupostí

28. 11. 2020 | Petr Kučera

Váš balík čeká. Nový podvod zaujme hloupostí

Česká pošta varuje před dalším e-mailovým podvodem. Cílem takzvaného phishingu je prozrazení údajů z kreditních karet.

Rohlik.cz spouští výdejní boxy i venku. Nákup doručí do hodiny

28. 11. 2020 | Petr Kučera

Rohlik.cz spouští výdejní boxy i venku. Nákup doručí do hodiny

Minimální hodnota nákupu jen stovka, doprava vždy zdarma a doručení do 60 minut. To nabízejí samoobslužné výdejní boxy Rohlík Point, které online supermarket Rohlik.cz postupně rozmístí... celý článek

Nedlužím státu? Ověřte si to s novou službou

26. 11. 2020 | Petr Kučera | 11 komentářů

Nedlužím státu? Ověřte si to s novou službou

Neuhrazené poplatky za popelnici či psa, nedoplatky na sociálním pojištění, pokuty za dopravní přestupky či nedoplatky na daních... Možností, jak se stát dlužníkem státu nebo samosprávy,... celý článek

Twisto má nákup na třetiny. Úrok zaplatí e-shopy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Twisto má nákup na třetiny. Úrok zaplatí e-shopy

Platební aplikace Twisto nově umožňuje platby za nákup nad 1500 korun rozložit na třetiny. Nová služba funguje ve vybraných e-shopech a je bez úroků. Ten uhradí e-shopy, přijde je na... celý článek

Americký obr od BMW. Je jak stodola, ale hrozně rychlá

25. 11. 2020 | Vojtěch Dobeš | 11 komentářů

Americký obr od BMW. Je jak stodola, ale hrozně rychlá

Asi málokdo si při pohledu na BMW X5 řekne, že tohle auto je nějaké malé. Stejně tak málokdo považuje třílitrový diesel se čtyřmi turby a skoro čtyřmi stovkami koní za slabý a pomalý.... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.