Končí zdražování plynu? Jedna vlaštovka jaro nedělá

PR článek | rubrika: Jak na to | 24. 4. 2014
Celé roky jsme s hrůzou v očích sledovali stoupající ceny zemního plynu. Rok 2014 se v tomto ohledu zatím zdá být výjimečný. Růst se zastavil. Jak se změnily poplatky za plyn v posledních letech a co to znamená pro naše peněženky?
Končí zdražování plynu? Jedna vlaštovka jaro nedělá

Zdražování v poslední dekádě zasáhlo především energetiku. Průměrné roční náklady za plyn narostly za posledních deset let o padesát procent. Faktury za elektřinu se dokonce zdvojnásobily. V porovnání s růstem cen základních potravina je to hrozivá statistika. Například chléb, máslo nebo mléko podražilo zhruba o třetinu. U některých potravin jako cukr, šunka, vepřové maso byl růst cen ještě pomalejší.

Vývoj ceny plynu pro domácnosti

Zdroj: Eurostat, Ceny jsou uvedeny bez daně

Peněženka trpí

Faktury za plyn ukusují z rodinného rozpočtového koláče stále větší sousto. Obzvlášť domácnosti, které plynem topí a ohřívají vodu, znatelně pocítí i sebemenší zdražení. Zatímco ceny energií dramaticky stoupaly, tak nárůst průměrné hrubé mzdy tak strmý nebyl. Navíc zvyšování platů se zastavilo. Podle Českého statistického úřadu průměrná mzda v posledním kvartále roku 2013 klesla o 484 korun na 26 637 Kč. Jenže zhruba dvě třetiny pracujících na celostátní průměr vůbec nedosáhnou.

Konec zdražování?

Po delší době přichází zlom. Navzdory historickým trendům nebo politickým problémům na Ukrajině cena plynu stagnuje. Může za to hned několik faktorů. Energetický regulační úřad koncem roku oznámil snížení distribučních sazeb, které tvoří zhruba pětinu celkového vyúčtování. Regulovaná část ceny v průměru poklesla o 5,75 %. Konkrétní úspora se odvíjí od regionální příslušnosti. Tiše závidět mohou domácnosti v jižních Čechách, kde regulované poplatky vzrostly. Většina odběratelů v distribuční síti RWE a Pražské plynárenské však díky zásahu ERÚ uspoří.

Srovnání cen plynu

Dobré zprávy pokračují. Ani samotní dodavatelé neplánují v nejbližší době zdražovat. Vypadá to, že konkurenční boj naplno zuří dál. Dominantní dodavatelé svou obchodní politiku neměnili a kilowatthodina stojí stále stejně. Některé menší společnosti ale své ceny snižují nebo aspoň nabízí různé akční tarify. Z nastalé situace mohou těžit hlavně odběratelé. Vyplatí se sledovat aktuální ceníky a aktivně hledat nejlevnějšího dodavatele. V současné době lze změnou ušetřit i 8000 korun za rok. Jen loni přešlo k jiné společnosti téměř 300 000 odběratelů z řad domácností i podniků.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Jak dlouho současný stav vydrží, je otázka. Ceny zemního plynu ovlivňují světové trhy, vývoj komodity na burze, politická situace a samozřejmě obchodní marže dodavatele. Jisté však je, že současný trend nebude trvat donekonečna.

Autorem článku je srovnávací portál www.usetreno.cz

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Haléře v Česku. Kde se vzaly a další zajímavosti z historie

29. 9. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Haléře v Česku. Kde se vzaly a další zajímavosti z historie

Je to patnáct let, co se přestaly používat padesátníky a haléře tak zmizely z oběhu. Haléřové mince přitom Češi brali denně do ruky víc než století. Byly tak obyčejné a všední, že by... celý článek

Jak mají otevřeno obchody ve svátek 28. září

26. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Jak mají otevřeno obchody ve svátek 28. září

Ve čtvrtek 28. září oslavíme Den české státnosti a připomeneme si zemského patrona svatého Václava. Jaká bude otevírací doba obchodů?

České dráhy zdraží. Nižší cenu si ale můžete prodloužit

25. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

České dráhy zdraží. Nižší cenu si ale můžete prodloužit

Státní podnik České dráhy zdraží jízdné v průměru o 9,5 procenta – to je ve stejné výši, jako stoupne cena u státního systému jednotného tarifu OneTicket.

Co nejvíc zdražilo, ale i zlevnilo. Tohle jsou skokani roku

25. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Co nejvíc zdražilo, ale i zlevnilo. Tohle jsou skokani roku

Máme tucet špatných a tucet dobrých zpráv. Vybrat vám nedáme. Nejdřív vám ukážeme, které ceny nejvíc vyrostly. Ale vydržte – dozvíte se, i co je lacinější.

Na změnu zdravotní pojišťovny zbývá týden. Na tohle vám přispějou

22. 9. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Na změnu zdravotní pojišťovny zbývá týden. Na tohle vám přispějou

Přesvědčí vás k přestupu peněžní benefity a bonusy, které zdravotní pojišťovny dávají svým klientům? Máme jejich aktuální přehled.

Partners Financial Services