Končí zdražování plynu? Jedna vlaštovka jaro nedělá

PR článek | rubrika: Jak na to | 24. 4. 2014
Celé roky jsme s hrůzou v očích sledovali stoupající ceny zemního plynu. Rok 2014 se v tomto ohledu zatím zdá být výjimečný. Růst se zastavil. Jak se změnily poplatky za plyn v posledních letech a co to znamená pro naše peněženky?
Končí zdražování plynu? Jedna vlaštovka jaro nedělá

Zdražování v poslední dekádě zasáhlo především energetiku. Průměrné roční náklady za plyn narostly za posledních deset let o padesát procent. Faktury za elektřinu se dokonce zdvojnásobily. V porovnání s růstem cen základních potravina je to hrozivá statistika. Například chléb, máslo nebo mléko podražilo zhruba o třetinu. U některých potravin jako cukr, šunka, vepřové maso byl růst cen ještě pomalejší.

Vývoj ceny plynu pro domácnosti

Zdroj: Eurostat, Ceny jsou uvedeny bez daně

Peněženka trpí

Faktury za plyn ukusují z rodinného rozpočtového koláče stále větší sousto. Obzvlášť domácnosti, které plynem topí a ohřívají vodu, znatelně pocítí i sebemenší zdražení. Zatímco ceny energií dramaticky stoupaly, tak nárůst průměrné hrubé mzdy tak strmý nebyl. Navíc zvyšování platů se zastavilo. Podle Českého statistického úřadu průměrná mzda v posledním kvartále roku 2013 klesla o 484 korun na 26 637 Kč. Jenže zhruba dvě třetiny pracujících na celostátní průměr vůbec nedosáhnou.

Konec zdražování?

Po delší době přichází zlom. Navzdory historickým trendům nebo politickým problémům na Ukrajině cena plynu stagnuje. Může za to hned několik faktorů. Energetický regulační úřad koncem roku oznámil snížení distribučních sazeb, které tvoří zhruba pětinu celkového vyúčtování. Regulovaná část ceny v průměru poklesla o 5,75 %. Konkrétní úspora se odvíjí od regionální příslušnosti. Tiše závidět mohou domácnosti v jižních Čechách, kde regulované poplatky vzrostly. Většina odběratelů v distribuční síti RWE a Pražské plynárenské však díky zásahu ERÚ uspoří.

Srovnání cen plynu

Dobré zprávy pokračují. Ani samotní dodavatelé neplánují v nejbližší době zdražovat. Vypadá to, že konkurenční boj naplno zuří dál. Dominantní dodavatelé svou obchodní politiku neměnili a kilowatthodina stojí stále stejně. Některé menší společnosti ale své ceny snižují nebo aspoň nabízí různé akční tarify. Z nastalé situace mohou těžit hlavně odběratelé. Vyplatí se sledovat aktuální ceníky a aktivně hledat nejlevnějšího dodavatele. V současné době lze změnou ušetřit i 8000 korun za rok. Jen loni přešlo k jiné společnosti téměř 300 000 odběratelů z řad domácností i podniků.

Jak dlouho současný stav vydrží, je otázka. Ceny zemního plynu ovlivňují světové trhy, vývoj komodity na burze, politická situace a samozřejmě obchodní marže dodavatele. Jisté však je, že současný trend nebude trvat donekonečna.

Autorem článku je srovnávací portál www.usetreno.cz

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Mallpay dá k nákupu delší záruku a pojištění, ruší paušál

19. 10. 2021 | Petr Kučera

Mallpay dá k nákupu delší záruku a pojištění, ruší paušál

Tříletá záruka a pojištění proti krádeži nebo rozbití nákupu. Platební služba Mallpay přichází s dalším vylepšením své karty. A místo čtyř „tarifů“ nově nabízí jenom dva – oba zdarma. celý článek

Síť kaváren vzdoruje pandemii. Promění krizi v příležitost?

19. 10. 2021 | Jitka Šorfová

Síť kaváren vzdoruje pandemii. Promění krizi v příležitost?

Až do příchodu koronaviru vedli manželé Kolští prosperující síť kaváren. Ze dne na den museli najet na krizové řízení, aby minimalizovali ztráty v době lockdownů. Kam se teď posunout... celý článek

Deset let Audioteky: vlastní produkce a sázka na streamování

19. 10. 2021 | Monika Veselíková

Deset let Audioteky: vlastní produkce a sázka na streamování

V roce 2011 jako první distributor audioknih postavila podnikání pouze na aplikaci, skrze kterou šlo audioknihy – výhradně v digitální podobě – nakupovat i poslouchat. Dnes má společnost... celý článek

Úlevy kvůli zdražení energií. Stát odpustí DPH a poplatky

18. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Úlevy kvůli zdražení energií. Stát odpustí DPH a poplatky

Odcházející vláda ANO a ČSSD schválila první konkrétní pomoc domácnostem, která má částečně kompenzovat nečekaně prudké zdražení elektřiny a plynu.

Bezpečná karta na internet. mBank má virtuální předplacenku

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Bezpečná karta na internet. mBank má virtuální předplacenku

Klienti mBank si nově mohou v mobilní aplikaci nebo internetovém bankovnictví sjednat eKartu – virtuální kartu určenou pro platby na internetu. Jde o dobíjecí kartu, která není přímo... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.