Končí zdražování plynu? Jedna vlaštovka jaro nedělá

PR článek | rubrika: Jak na to | 24. 4. 2014
Celé roky jsme s hrůzou v očích sledovali stoupající ceny zemního plynu. Rok 2014 se v tomto ohledu zatím zdá být výjimečný. Růst se zastavil. Jak se změnily poplatky za plyn v posledních letech a co to znamená pro naše peněženky?
Končí zdražování plynu? Jedna vlaštovka jaro nedělá

Zdražování v poslední dekádě zasáhlo především energetiku. Průměrné roční náklady za plyn narostly za posledních deset let o padesát procent. Faktury za elektřinu se dokonce zdvojnásobily. V porovnání s růstem cen základních potravina je to hrozivá statistika. Například chléb, máslo nebo mléko podražilo zhruba o třetinu. U některých potravin jako cukr, šunka, vepřové maso byl růst cen ještě pomalejší.

Vývoj ceny plynu pro domácnosti

Zdroj: Eurostat, Ceny jsou uvedeny bez daně

Peněženka trpí

Faktury za plyn ukusují z rodinného rozpočtového koláče stále větší sousto. Obzvlášť domácnosti, které plynem topí a ohřívají vodu, znatelně pocítí i sebemenší zdražení. Zatímco ceny energií dramaticky stoupaly, tak nárůst průměrné hrubé mzdy tak strmý nebyl. Navíc zvyšování platů se zastavilo. Podle Českého statistického úřadu průměrná mzda v posledním kvartále roku 2013 klesla o 484 korun na 26 637 Kč. Jenže zhruba dvě třetiny pracujících na celostátní průměr vůbec nedosáhnou.

Konec zdražování?

Po delší době přichází zlom. Navzdory historickým trendům nebo politickým problémům na Ukrajině cena plynu stagnuje. Může za to hned několik faktorů. Energetický regulační úřad koncem roku oznámil snížení distribučních sazeb, které tvoří zhruba pětinu celkového vyúčtování. Regulovaná část ceny v průměru poklesla o 5,75 %. Konkrétní úspora se odvíjí od regionální příslušnosti. Tiše závidět mohou domácnosti v jižních Čechách, kde regulované poplatky vzrostly. Většina odběratelů v distribuční síti RWE a Pražské plynárenské však díky zásahu ERÚ uspoří.

Srovnání cen plynu

Dobré zprávy pokračují. Ani samotní dodavatelé neplánují v nejbližší době zdražovat. Vypadá to, že konkurenční boj naplno zuří dál. Dominantní dodavatelé svou obchodní politiku neměnili a kilowatthodina stojí stále stejně. Některé menší společnosti ale své ceny snižují nebo aspoň nabízí různé akční tarify. Z nastalé situace mohou těžit hlavně odběratelé. Vyplatí se sledovat aktuální ceníky a aktivně hledat nejlevnějšího dodavatele. V současné době lze změnou ušetřit i 8000 korun za rok. Jen loni přešlo k jiné společnosti téměř 300 000 odběratelů z řad domácností i podniků.

Jak dlouho současný stav vydrží, je otázka. Ceny zemního plynu ovlivňují světové trhy, vývoj komodity na burze, politická situace a samozřejmě obchodní marže dodavatele. Jisté však je, že současný trend nebude trvat donekonečna.

Autorem článku je srovnávací portál www.usetreno.cz

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

30. 9. 2022 | Petr Kučera

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou ušetřit až 500 korun při nákupech v řetězcích Albert a Globus také během října. Banka totiž prodloužila akci o další měsíc. Strop... celý článek

Nové fastfoody i netradiční fitness. Tyhle franšízy chtějí do Česka

30. 9. 2022 | Jana Divinová

Nové fastfoody i netradiční fitness. Tyhle franšízy chtějí do Česka

Na jaké značky se můžete jako spotřebitel těšit, když najdou v Česku obchodní partnery? Nebo jim chcete pomoct se vstupem na trh rovnou jako franšízant?

Odložené platby: Do Česka vstupuje Klarna, láká na třetiny

27. 9. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Odložené platby: Do Česka vstupuje Klarna, láká na třetiny

Ztrátové tuzemské projekty Twisto a Mallpay dostávají silnou konkurenci. Do Česka oficiálně vstupuje Klarna, švédský průkopník odložených plateb. Mezi její první partnery se v Česku... celý článek

Otevírací doba obchodů 28. září. Zavřou na svátek?

26. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Otevírací doba obchodů 28. září. Zavřou na svátek?

Zákaz prodeje o svátcích se týká osmi dnů v roce. Které to jsou a jaké obchody mají výjimku? Tady je aktuální přehled.

Československá tříkoruna. Nechtěný dárek od soudruhů ze Svazu

26. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Československá tříkoruna. Nechtěný dárek od soudruhů ze Svazu

V různých domácnostech bývají různé krabičky a různá šuplátka s památkami na dávno ztracený čas. Pohlednice, dědečkovy medaile a samozřejmě mince po mamince nevlastního strýce. Ve známé... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.