Podvodníci narazili. Smlouvy BezReklamky neplatí

| rubrika: Aktuálně.cz | 15. 12. 2013 | 2 komentáře
Tisíce lidí oklamaných společností BezReklamky, která na svém webu láká na příjmy z inzerce a požaduje za to poplatky v řádech tisíců korun bez jakékoliv garance výdělku pro klienta, se dočkaly důležitého verdiktu. Nejvyšší soud České republiky sjednotil rozhodování nižších soudů v jejich prospěch-

„Nejvyšší soud přijal pro sjednocení soudní praxe právní názor, že takto uzavírané smlouvy jsou neplatné, jsou tedy uzavřené v rozporu s obchodním zákoníkem,“ oznámil Petr Knötig, mluvčí soudu.

Firma BezReklamky u soudů argumentuje tím, že klienti s hrazením poplatku ve smlouvě souhlasili a že má plno spokojených zákazníků. Jak ale konstatoval v jednom z předešlých rozsudků Okresní soud Praha-východ, firma je ani po přímé výzvě nedokázala jmenovat (uvedla pouze jejich iniciály).

Před praktikami společnosti BezReklamky například v únoru tohoto roku varoval časopis dTest, který její „podnikání“ popsal zhruba takto: Kdo chce poskytnout své auto nebo dům pro reklamu a vydělávat, musí nejprve společnosti BezReklamky zaplatit 890 korun za uvítací balíček obsahující prakticky jen smlouvu. Následně pak musí platit 3390 korun ročně. Ani poté se ovšem zákazníci slíbených peněz nedočkají.

STÁT SE O VÁS NEPOSTARÁ. MY ANO…

Čím dříve začnete spořit na stáří, tím lépe se budete mít.

V Ušetři.peníze.cz dokážeme mnohem víc. Přesvědčte se sami.

„Společnost smluvně negarantuje umístění reklamy ani peníze z ní. Jediné, k čemu se ve smlouvě zaváže, je pasivní nabídka reklamní plochy. O těchto zcela nevýhodných podmínkách však před uzavřením smlouvy nepadne ani slovo. Zákazník je tak k podpisu smlouvy nalákán na základě klamavých tvrzení,“ dodával Jan Votočka, právník časopisu dTest.

Nejvyšší soud nyní výslovně rozhodl například o tom, že jsou neplatná ujednání o automatickém prodlužování smlouvy či o povinnosti spotřebitele platit ve smlouvě uvedenou smluvní pokutu. Právě tyto závazky společnost na svých klientech následně vyžadovala u soudů.

Pro BezReklamku jde o třetí velmi nepříznivé soudní rozhodnutí v poslední době. Na konci listopadu zrušil Ústavní soud předchozí rozsudek okresního soudu ve Valašském Meziříčí ve prospěch společnosti.

Společnost BezReklamky žádala od muže 4590 korun na základě smlouvy o propagaci reklamní plochy. Okresní soud žalobě vyhověl bez veřejného jednání, aniž se vypořádal s mužovými argumenty. Nezabýval se ale podle Ústavního soudu důsledně přiměřeností podmínek smlouvy a dostatečně neověřil rovné postavení obou smluvních stran, což by měl v novém řízení napravit.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.