Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Sportovce, nebo chcípáka? Ranařku, nebo plačku? S filtrem, nebo bez?

| rubrika: Komentář | 4. 1. 2013 | 5 komentářů
Proč přemýšlet i nad třemi prezidentskými kandidáty, pro které jste pravděpodobně hlasovat nechtěli.

Zdálo by se, že je devítka uchazečů o dokonale předžvýkaná: víme, co si myslí o potratech, Palestině, Ekonomii dobra a zla a dokonce seriálu Dexter. Média ale opominula tři důležitější klíče k výběru Klausova nástupce. Snad proto, že se na ně nedá odpověď získat rychlým telefonátem na tiskové oddělení.

Pokud pořád vážíte několik kandidátů a žádná miska ne a ne dolů, třeba to rozhodne některý z těchto drobných plíšků:

Prezidentské dotazníky na Peníze.cz

Peníze.cz připravily standardizovanou sadu otázek pro uchazeče o prezidentskou sesli. Protože jsme se začali ptát dřív, než se odevzdávaly petiční archy na podporu kandidátů, dostaly se nám do ankety i osobnosti, které nakonec o úřad bojovat nebudou. Jen s jednou kandidátkou se nám nějak nepodařilo získat spojení...

Je fit?

Transparentní bankovní účet mají všichni kandidáti, ale jen Karel Schwarzenberg zveřejnil i zprávu o svém zdravotním stavu. Příhodně. Nejstaršímu z kandidátů totiž statistika přisuzuje zhruba 60% pravděpodobnost, že se nedočká konce případného druhého volebního období. (I když podle rakouských demografických tabulek je na tom výrazně líp.) O zdraví ostatních můžeme jen spekulovat. Miloš Zeman a Přemysl Sobotka, kuřáci narození v roce Varšavského povstání, asi v kampani rentgeny plic nevytasí.

Balancuji teď na hraně cynismu a ageismu, jenomže česká záliba v prezidentech-dědečcích (z devíti československých prezidentů jich šest zemřelo do dvou let po odstoupení z funkce nebo ještě při jejím výkonu) nemá dobrou historii. Zesláblý Hácha nemohl klást odpor Hitlerovi, podobně pak umírající Beneš Gottwaldovi. Svobodu muselo odvolat generální shromáždění, protože byl senilní i na poměry normalizační KSČ. A přes veškerou mou úctu k Havlovi: pokud potřeboval při povodních v roce 2002 odpočívat v Portugalsku, měl to dělat jako penzista, ne jako prezident zkoušené země.

Samozřejmě: Hácha-maratonec by si s wermachtem jen tak nevytřel a Havel-silák by nevrátil Vltavu do koryta. Zdraví prezidenti by ale za své kroky aspoň nesli plnou politickou i historickou zodpovědnost. To není málo.

Kdo z devítky kandidátů vychází nejlíp? Po diskvalifikaci maratonce Vladimíra Dlouhého zbývá jediný aktivní sportovec: fotbalista Jiří Dienstbier mladší.

Unese rány osudu?

Prezident(ka) je katalyzátorem sdílených emocí – a ne vždycky to zrovna spočívá ve vyznamenávání zlatých sportovců. Pád letadla, požár Národního muzea i se školní výpravou, další povodně: nic z toho si nepřejeme, ale připusťme, že se to v příštích pěti nebo deseti letech prostě může stát. A když nic z toho, tak nějaká příslovečná černá labuť, nezažitá, nečekaná, neodbytelná šablonou „nechej se vyfotit na místě neštěstí a pak vyhlas smutek“.

Se schopností unášet rány je to jako s fyzickou kondicí: těžko ji odhadnout dopředu. Z panelové debaty kandidátů nepoznáte, kdo v nejtěžší hodině dodá zemi naději a kdo se bude v novém národním bebínku naopak sebelítostivě nimrat.

Jeden tip bych ale měl: Táňu Fischerovou. Jako herečka a politička se uplatnila i přes to, že pečuje o syna postiženého obrnou. Nelituje se, nedramatizuje se, pozornost obrací ke druhým, kteří jsou na tom hůř. „Není to vo tom, jakou dáš ránu, ale jakou mrdu dovedeš přijmout, a furt jít dál,“ říká v posledním dílu boxerské série Rocky Balboa. Fischerová se mu z kandidátů blíží nejvíc, i když váží třetinu a namísto ran rozdává Dobro.

Anketa

Půjdete volit?

S filtrem, nebo bez?

Sloupkař Thomas L. Friedman a ještě dřív politolog Gautam Mukunda rozdělili „lídry“ podle stejného klíče jako cigarety: s filtrem, nebo bez? Všimli si totiž, že prezidenti a manažeři bez velkých zkušeností mají kuráž dělat odvážné kroky, protože nemusí vycházet vstříc zájmovým skupinám, skrz které a díky kterým se pracně vyškrábali vzhůru. Abraham Lincoln, Woodrow Wilson, Steve Jobs – ti všichni se spíš zjevili, než vyrostli. Všichni byli nefiltrovaní.

Ačkoliv novináři i současný prezident strašili před první přímou volbou lecjakými zjevy z ulice, šest z devíti finálních kandidátů je filtrovaných. Nejdůkladněji dva bývalí premiéři: Zeman a Fischer. Sobotka, Schwarzenberg a Roithová byli dlouho senátory. Fischerová poslankyní – a pilnou. Jana Bobošíková a Dienstbier to mají tak napůl: distancují se od hlavního proudu, zároveň mu už oba udělali užitečné idioty. Bobošíková při poslední prezidentské volbě, Dienstbier na pražském magistrátu.

Jediným zcela nefiltrovaným prezidentem kandidátem je tak Vladimír Franz. Zkušenosti s politickými amatéry z Věcí veřejných můžou vypadat jako dobrý argument proti němu. Riziko blamáže je tu vždycky. Véčkaři ale svými trapasy jen dělají křoví harcovníkům z ODS a TOP 09, kteří se ve vrcholné politice pohybují celou dekádu. Přes filtry v Česku procházejí straníci, ne státníci – pokud by tedy tohle měl být váš jediný argument, proč Franze ne, nebojte se projednou filtr ulomit.

Redakce doporučuje: každý pátek Kašpárka

Michal Kašpárek

Jiná politika Michala K.

A další komentáře Michala Kašpárka

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

5. 1. 2013 | 7:58 | Fousek

Pán Gautam Mukunda... ví a rozumí. :-)) více

4. 1. 2013 | 20:23 | Supa

volte Franze ,alespoň zaměstnáme ty amatéry ,co si tu hrají na politiky otázkou co s ním a než na to přijdou dají pokoj nám .... více

4. 1. 2013 | 11:49 | marie

Vždycky mě dostane když slyším že prezident nemá žádnou pravomoc, jen se prosím podívejte jakou paseku a ostudu udělal nynější a jak dokázal rozhádat spokečnost. Už nikdy více takového egocentrického ... ( doplň si sám) více

4. 1. 2013 | 11:43 | Fredy

Zajímavé čtení. Se diví, z jaké úhlu pohledu lze, budoucí "taškařici" (přímá volba presidenta), sledovat.
Moje manželka říká, že v každém podobném komentáři/článku je možno číst, koho autor preferuje. Zde je to jasné,...
více

4. 1. 2013 | 10:01 | MoB

Tak nějak tuším, že k volbám půjdu jen do prvního kola. V druhé už si dost možná nebudu mít z koho vybrat, tedy si vyberu tam nejít. A propos, zatím všechny prezidentské předvolební televizní debaty na mně měly spíš repelentní...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK