Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Malé peníze: Když zkrachuje dodavatel plynu či elektriky, dostanu zpátky zálohy?

| rubrika: Když se řekne | 6. 11. 2012 | 18 komentářů
Tahle otázka trápí jednoho našeho čtenáře. Ještě palčivější ale může být její druhá půlka: Můžu v takovém případě zůstat bez plynu nebo bez proudu? Jan Müller z webu Malé peníze podá vyčerpávající odpověď.

Čtenářský dotaz: Přešel jsem před nějakou dobou k alternativnímu dodavateli plynu. Zajímalo by mě, co se stane, když takový alternativní dodavatel plynu či elektřiny zkrachuje – platím mu pravidelně zálohy na energie, mám možnost peníze nějakým způsobem vymáhat? Jaká asi je šance, že je opravdu získám zpět? Jsou tyto společnosti pojištěny proti úpadku podobně jako například cestovní kanceláře? Může se stát, že skončím bez elektřiny?

Malé peníze: Každý může zkrachovat, a pokud by se vám to stalo uprostřed zimy a znamenalo to, že budete delší dobu bez energie, nebyly by to příjemné vyhlídky. Kupodivu na tuto možnost zákonodárci pamatovali a je pro tyto případy u nás nastaven takový systém, který by měl zaručit, že se bez dodávky energií prakticky nemůžete ocitnout.

Dodavatel poslední instance

Pokud krachne váš dodavatel energie, ujme se vás takzvaný dodavatel poslední instance. Toho stanovuje Energetický regulační úřad a zpravidla se jedná o dominantního dodavatele pro dané distribuční území. To by mělo zajistit, že výpadek dodávky energií u odběratele nenastane.

Tento „záložní“ dodavatel poslední instance po vás bude pochopitelně požadovat úhradu záloh a pak i následně plateb za období, od kterého vám začne dodávat. Nebude přitom brát ohled na to, jestli už jste nějaké peníze platili jako zálohu komukoli jinému, tedy včetně vašeho zkrachovalého dodavatele. To je potřeba řešit jinde.

Rozdíl mezi už uhrazenými zálohami a skutečně odebranou elektřinou máte šanci získat z konkurzní podstaty. Je to standardní proces při bankrotu firmy. Pokud se alespoň části takto zmařené zálohy domůžete, asi to nebude v řádu dnů, také ale hrozí, že se části nebo celé částky nedomůžete a dojde k finanční ztrátě.

Anketa

Berete elektriku od velkododavatele, nebo jste utekli k alternativnímu dodavateli?

Bez zákonného pojištění

Žádné pojištění dodavatelů energie ze zákona jako u cestovních kanceláří neexistuje. Jestli je některý z nich skutečně a dobrovolně pojištěný pro případ úpadku, nám není známo, ale lze o tom pochybovat. Při zatím prvním krachu dodavatele energie v historii (Moravia energo) pojištění chybělo a lidé o zálohy přišli.

Pokud by vás záloha navíc uhrazená poslednímu dodavateli dostala do druhotné platební neschopnosti, mohlo by se stát, že vám budou přerušeny dodávky, dokud neuhradíte pohledávky vůči „náhradnímu“ dodavateli. Tato možnost je poněkud teoretická, ale chcete-li znát úplnou odpověď, je třeba i tuto skutečnost uvést.

Závěrem si uveďme, že krachují velcí i malí. Je dobré se čas od času o chování a finanční kondici vašeho dodavatele informovat. I zde také platí jedna z klasických pouček investování – pokud je nějaká nabídka neskutečně výhodná, může se snadno stát, že neskutečná opravdu je a můžete nad výsledkem zaplakat. Dodavatele se tedy nemusíte bát změnit, nicméně dvakrát měř, jednou řež.

Partnerem rubriky Malé Peníze je web Malé peníze, praktický průvodce světem osobních financí. Chcete-li autorům webu poslat svůj dotaz i vy, napište na info@malepenize.cz.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+9
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 11. 2012 7:20, Pavel

Tomu nerozumím? Proč by měl o zálohy přijít? Příklad:

Dodavatel mi posílá vyúčtování vždy v lednu. V červnu zkrachuje. To znamená, že jsem od něj půl roku odebíral energii a zálohami jsem ji víceméně zaplatil (jsou-li zálohy stanoveny správně). Od července dodává dodavatel poslední instance, a jemu platím až od toho července. Kolik jsem spotřeboval do té doby ho nemusí zajímat a už vůbec to po mně nemůže chtít zaplatit. Jediná ztráta, ke které může dojít, je, že mám na zálohách přeplatek a po vyúčtování ke dni krachu dodavatele se mi nepodaří přeplatek vymoci, ale to by asi nikoho nemělo výrazně bolet.

Reagovat

 

+11
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (18 komentářů)

7. 11. 2012 | 22:41 | Hlupacek

Jenze podle smlouvy k zauctovani musi dojit - stanovuje se tak kolik vlastne mate zaplatit. Pochybuji, ze by si nekdo dovolil tohle poprit ci zmenit- navic zmena smlouvy v neprospech spotrebitele je nezakona. A smlouva predpoklada,...více

7. 11. 2012 | 22:21 | JirkaZ

Tady ale probíráme situaci, kdy k zápočtení(vyúčtování) ještě nedošlo. A konkurs může změnit i smluvní ujednání.

Ale ano, Vás výklad je logický a souhlasím s ním. Já mám bohužel historickou zkušenost se zálohami,...
více

7. 11. 2012 | 21:02

Treba obcansky zakonik, § 39 Neplatný je právní úkon, který svým obsahem nebo účelem odporuje zákonu nebo jej obchází anebo se příčí dobrým mravům.
IMHO i kdyby zákon umožnoval takový výklad, že zálohy nelze započítat...
více

7. 11. 2012 | 20:16 | JirkaZ

Soudy rozhodují podle zákonů, nikoliv podle dobrých mravů a obecných zásad spravedlnosti (ostatně, kde jsou definované ?). více

7. 11. 2012 | 19:19 | Hlupacek

A jaký význam tedy mají vlastně zaplacené zálohy? To je tedy nemusím platit? Pokud je musím platit, tak to není žádná pohledávka - je snad jasné, k čemu měla záloha sloužit - k pokrytí pohledávky. Tedy jakákoliv pohledávka...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK