Moderní technologie vpadly do všech sfér našeho života. Bez mobilního telefonu kdekdo nedá ani ránu, ostatně nahrazují nám hodinky a budíky: dávno jsme si je tedy pustili až do postele.
Hodiny a budík – kdysi to bývala spolu s esemeskami jediná funkce, kterou měl telefon navíc k vlastnímu telefonování. Dnes přes mobil posloucháme hudbu a rádio, čteme nejnovější zprávy, fotíme, točíme vide, vyřizujeme e-maily, kontrolujeme Facebook a Twitter, píšeme si poznámky, hrajeme hry, kupujeme lístky do kina a na autobus a spravujeme bankovní účet. Spolu s chytrými telefony zažívají obrovský boom také mobilní aplikace, které se nás snaží informovat i bavit nebo nám pomáhají „klasičtější“ funkce telefonu přizpůsobit našemu vkusu a preferencím a jednadvacátému století. Některé pobaví, některé ani to ne, jiné ovšem představují důmyslné a praktické vychytávky, které nám můžou usnadnit život.
Ačkoli jsou lidé, kteří aplikací do svého telefonu stáhli i stovky, odborníci se shodují na tom, že aplikace jsou téměř v plenkách a čeká je ještě čeká prudký rozvoj a strmý vzestup. Ne nadarmo se o trhu s mobilními aplikacemi mluví jako o jednom z nejvýnosnějších byznysů IT oblasti.
Server Peníze.cz oslovil experty ze světa moderních technologií a ze světa financí, aby nám všem doporučili mobilní aplikace, se kterými ušetříte peníze a/nebo čas. Voilà:
PATRIK NACHER
provozovatel serveru Bankovnipoplatky.com
Kromě toho, že bych doporučil nějaké aplikace jako užitečné nástroje – mobilní banking pro ovládání bankovního účtu z mobilu, finanční kalkulačky, které pomáhají při výpočtech rodičovské či mzdy, porovnávají pojištění nebo bankovní služby a investice, přes porovnávač cen a slev (např. Sleviště [iPhone, Android]) či nevšední vizuální obchodní rejstřík – bych chtěl podtrhnout jednu zásadní věc: žádná aplikace nenahradí používání selského rozumu. S množstvím různých technických, moderních, komunikačních nástrojů se totiž postupně otupuje naše přirozená obezřetnost a pozornost. Aplikace nám sice usnadňují život, ale zároveň zvyšují naší závislost na vnější technologii. Pokud ta vybouchne, jsme v pytli. Tudíž: používat aplikace, které nám pomáhají, ale nebýt na nich zcela závislí.
PETR KOUBSKÝ
analytik a konzultant v oboru informačních technologií: www.koubsky.cz
Už si s tím nehraju tolik jako dřív, ale budiž. Něco z novějších a možná méně známých, všechno pro iPhone:
► Drafts – umožňuje zapsat poznámku, která se pak dá jednoduše odeslat do celé řady jiných aplikací. Dobré, když si chcete rychle něco poznamenat a až později se rozhodnout, kam to vlastně patří.
► Byword – textový editor pro formát Markdown, plně synchronizovaný mezi iOS a OS X, můj hlavní nástroj na psaní.
► iPumpuj – česká aplikace, která na základě komunitních dat ukáže nejlevnější benzínovou pumpu v okolí, velmi pěkně udělaná. (Při rozdílu čtyři Kč na litr naturalu se opravdu vyplatí, tím spíš, že je zdarma)
► A základní nářadí, které používám denně: Reeder, Instapaper, Evernote [také pro Android], SugarSync [také pro Android], OmniFocus, IDOS [také Android], Day One.
PETR KOVÁČIK
ředitel portálu Skrz.cz
► Skrz.cz [iPhone, Android] – určitě bych doporučil naši aplikaci, kde jsou všechny denní slevy. Uživatel si je může dát do svého výběru a pak je na www.skrz.cz v klidu projít.
► Heuréka [iPhone, Android] – člověk si takto může jednoduše v kamenném obchodě srovnat ceny na internetu a v obchodu. Stačí naskenovat čárový kód.
► PumpDroid [Android] – jde o aplikaci na Android s aktuálními cenami benzinu a s označením pump, které dostaly pokutu od České obchodní inspekce.
► Modrý Anděl [iPhone, Android] – jednoduchá aplikace na přivolání taxi a výpočet, kolik mě cesta bude přesně stát.
VOJTĚCH FOUKAL
ředitel Onmeco
Jsem uživatelem iPhonu už od roku 2007. Hlavní přínos mobilních aplikací vidím v ušetřeném času. A čas jsou peníze. Bankomaty hledám přes standardní mapovou aplikaci v přístroji – nevidím nutnost samostatné aplikace. Případně přes mapy od Seznamu [iPhone, Android, Symbian, Windows Phone]. Kurzy měn hledám přes aplikaci od Peníze.cz [iPhone, Android, Symbian], líbí se mi off-line režim. Při občasném využití MHD používám aplikaci SMS Praha [iPhone, Android].
Vzhledem k oblibě cestování, jídla a vína nedám dopustit na aplikaci Trip Advisor [iPhone, Android, Symbian, Windows Phone], především kvůli funkci Near me now. A taky na nejlepší navigaci do iPhonu Navigon [iPhone, Android]s možností instalace zobrazování michelinských restaurací z celé Evropy. Při potřebě objednání pokrmu domů využívám aplikaci Delivery.cz [iPhone].
MARTIN KALIÁN
projektový manažer Mobildrive.cz
Osobně rád využívám naši aplikaci mBenzin [Windows Phone] pro sledování aktuálních cen benzinu. Při dnešních cenách je to skoro nezbytnost.
Další aplikací, kterou pravidelně používám, je Auto Spotřeba [Windows Phone], díky níž mohu snad sledovat ujeté kilometry a spotřebu u našich vozů. S úspěchem jsem na dovolené opakovaně využíval také aplikaci Kurzy měn [iPhone, Android, Symbian].
MARTIN VLNAS
šéfredaktor Peníze.cz a Finmagu
Kromě našich aplikací Kurzy měn [iPhone, Android, Symbian] a Obchodní rejstřík [iPhone, Android, Symbian], které jsme vyvinuli i proto, aby šetřily čas a energii vám, ale i nám v redakci, můžu doporučit také aplikaci Bankomaty [iPhone]. Ta mi dokáže vyhledat nejbližší bankomaty v mém okolí, navíc umožňuje vyhledávat podle jednotlivých bankovních domů, takže zbytečně neutrácím za poplatky za výběr z cizího bankomatu. Aktivně využívám také aplikaci svojí banky pro správu účtu v mobilním telefonu.
JAN EDLMAN
head of digital innovation Omnicom Media Group
Tak například náš Můj Mcdonald’s [iPhone, Android] ušetří peníze při nákupu hambáčů.
Viděl jsem velmi dobrou aplikaci od Modrých Andělů [iPhone, Android], která kromě objednávky taxi ukáže i předpokládanou cenu a čas dojezdu vozů, takže vás neošidí. Teď jede v Google Play aplikace XMS [iPhone, Android, Symbian], která je o něco chytřejší než jen SMS zdarma. Úsporou času jsou i aplikace nákupní – my budeme brzy spouštět Alfréda. Určitě se hodí i takové ty peněženky, kam si může člověk nahrát čárový kód a nemusí tahat tuny plastů ke kase. Pak samozřejmě různé slevomaty a podobně.
Já miluju svoji TPControl [iPhone, Android], co mi ovládá dům, protože nemusím vstávat k vypínači či hledat ovladač. Dobře funguje i aplikace LogMeIn [iPhone, Android], kterou můžete ovládat cizí počítač. Když matka neví, co má dál zmáčknout, tak za ní nemusím do Litomyšle a ani to nemusím řešit po telefonu a vysvětlovat. Česká spořka spustila docela chytrou aplikaci pro iPhone [v rámci aplikace Servis 24 Mobilní banka], kde stačí nafotit složenku a automaticky se vám přepíše do platebního příkazu. Užitečných aplikací jsou vážně mraky.
RICHARD HARTMANN
jednatel firmy iMakers
My Measures [iPhone, Android], která uživateli umožní vyfocení objektu a pak elegantní přidání rozměrů, kót objektů; skvěle se hodí, když se manželka rozhodne pro novou koupelnu a v obchodě je nutné zjistit kolik čtverečných metrů kachliček bude potřeba.
Další zajímavý produkt je aplikace iKatastr [iPhone, Android, Windows Phone], kde je možno podle aktuální polohy zjistit data z katastru nemovitosti jako například vlastnická práva, velikost parcely atd.
Aplikace řadící se do sekce všeználek je Sommelier [iPhone], který poskytne užitečné rady pro výběr vhodného vína k danému pokrmu a vhodných metod konzumace. Zkrátka člověk je stále na úrovni a vzdělán.
Mojí oblíbenou aplikací je produkt Grand Restaurant [iPhone], který podle uživatelských hodnocení hledá restaurace v okolí a poskytne informace a komentáře o daném zařízení. Díky této aplikaci se vám nestane takové faux pas, jako že se na obchodním obědě ocitnete v zařízení, kde vám hodí zelené maso à la pfeffer steak.
Sdílejte článek, než ho smažem