První státní škola zavádí povinné uniformy! Co si o tom myslíte?

Do uniforem, kamarádi. A k palbě připravit. Střílet po sobě ale budete nanejvýš pravítka, gumy a vtipy. Tuhý boj na cestě ke vzdělání právě začíná. První státní základní škola od září zavádí, co známe leda z Harryho Pottera: povinné školní uniformy. Co si o nich myslíte?
První státní škola zavádí povinné uniformy! Co si o tom myslíte?

K revoluční změně se odhodlala Základní škola Františky Plamínkové v Praze 7. Letošním prvňáčkům ušetřila starosti. Třetího září si nebudou muset lámat hlavu s tím, jak se na první školní den vyšňořit. Byli totiž vybráni jako pokusní králíci a předskokani, na kterých se otestují povinné školní uniformy. Co je v Asii, Americe, Velké Británii i v Bradavicích běžné, působí v české kotlině téměř exoticky. A navzdory hlavnímu smyslu zavádění uniforem – setření sociálních rozdílů mezi dětmi – i elitářsky. Uniformy se u nás totiž prozatím nosí pouze na několika soukromých školách.

A tak se na to jde na těch státních pozvolna. Od září uniformy budou nosit výhradně prvňáčci zmiňované základní školy, a navíc jen od pasu nahoru. Uniformy prozatím čítají jen jednotná trička a mikiny. Náklady na jejich pořízení zaplatí (aspoň v první vlně) městská část Praha 7.

Děti, rodiče, politici ani psychologové se na postoji k uniformám neshodnou. Jako dva pilíře protichůdných postojů proti sobě stojí silné argumenty: setření sociálních rozdílů versus potírání dětské individuality. Ke kterému se přiklonit?

Mám toho dost, nepotlačujte mi osobnost

Zmínili jsme dneska Bradavice, známé semeniště černokněžníků. A jednoho černokněžníka jsme tu měli i minule – ministra Dobeše, který mávnutím kouzelné hůlky přičaruje Česku tři stovky kilometrů dálnic. Sláva mu! Ptali jsme se tradičně: Co si o tom myslíte?

Vykouzlí dálnice, nechá zmizet dluh, z parlamentu udělá králíkárnu! Co si o něm myslíte?

Knížku bychom tentokrát poslali panu Antonínu Boučkovi. Jeho příspěvek do debaty byl sice do písmene převzatý od žijících klasiků – ale to je nakonec fuk, použitý na správném místě dobře pobavil. Pokud jste zvědaví... podívejte se sami. A pan Bouček, ať se přihlásí, neb na něj nemáme kontakt.

Dopad zavedení školních uniforem u nás zatím nikdo netestoval, a tak se nedá spolehlivě říct, že uniformované děti se vzájemně míň šikanují, míň se posmívají nebo jsou menší osobnosti než děti neuniformované – nebo naopak. Nezbývá než dedukovat, odhadovat a pátrat ve vlastních zkušenostech ze školních let.

Docela přesně se mi vybavují moje školkové punčocháčové a kamašové bitvy s rodiči. Už tehdy mi bylo naprosto jasné, že potupné punčochy a kamaše ubíjejí moji osobnost. Přesto jsem většinou z bojů o punčocháče i kamaše odcházela poražená a s pocitem zrady od vlastní krve se v nich vydávala do školky. Dnes se mi nezdá, že by to mou individualitu jakkoli zdeformovalo (ostatně jsem si díky tomu už v raném věku ověřila, že mám vlastní názor a nebojím se ho hájit ani proti přesile dospělých, kteří se uchylují k laciným argumentům o počasí).

Stejný vzdor, jaký jsem uplatňovala proti kamaším a punčocháčům, bych jistě uplatňovala po celá školní léta proti školním uniformám. Mladý člověk uniformní ani uniformovaný být nechce.

Jenže děti dokážou být kruté. A šikana i agresivita mezi nimi narůstá – problémy s ní má podle nejnovějšího výzkumu České školní inspekce dokonce každá pátá školka. A i sociální status – vyjádřený oblečením – může být záminkou.

A ne abys ve škole mluvil o Seychelách!

Jenže pak jednotné tričko či mikina nestačí – vždyť i kalhoty, sukně a boty můžou být od Armaniho, Adidasu... i Abibasu. A kde se zastavit? Nadiktujeme dětem také jednotné spodní prádlo? Vrátíme se k červeným trenkám a bílým tílkům? Rozdáme jim stejné aktovky, mobily, hodinky i náušnice – všechny v základní ceně – a jiné zakážeme do škol nosit? Nařídíme všem, aby do školy chodili výhradně po svých nebo hromadnou dopravou, aby tatínkovo porsche nedeprimovalo jiného tatínka ve škodovce? Zakážeme dětem o přestávce vyprávět o zahradních bazénech, tenisových kurtech, majordomech, najatých uklízečkách i dovolených na Seychelách, kde strávily zimní prázdniny? Napneme všechny síly k tomu, abychom děti udělali naprosto stejné, nebo se je budeme snažit naučit, aby respektovaly různost? To je ta otázka, o kterou tu běží.

Závěrem ale malé přiznání. Nacházím tisíc a jeden argument, proč bych sama uniformu ve školních letech nosit nechtěla. Ale svoje děti bych v ní možná jednou do školy posílala docela ráda.

Nemám pro to žádný jednoznačný, pádný ani řádně břitký argument. Kromě pocitu, že navzdory všemu výše zmíněnému školní uniforma osobnost dítěte nesehne. Však mě kamaše taky nezlomily. A třeba stejnokroj může vytvořit i určitý pocit pospolitosti. I kdyby do třídy chodilo jediné dítě, které trpí kvůli svému ošacení pocitem nepatřičnosti nebo méněcennosti, svůj smysl kvůli němu uniforma má. A možná, že ani spolužákův iPhone, rolexky nebo porsche cizích rodičů před školou mu pak už ten pocit elementární rovnosti nevezmou.

Uniformy ano. Ať se nepozná, kdo má jakou šrajtofli

+268
+
-

Co si o zavedení školních uniforem myslíte vy? Je oblečení výkladní skříní sociálních rozdílů? Jsou povinné uniformy krokem k nesvobodě, nebo k větší vzájemné úctě a toleranci? Jaké máte zkušenosti se šikanou chudších vy? A kdo by uniformy měl platit? Pište do diskuze. Nejzajímavější či nejbystřejší příspěvek rádi odměníme knihou. 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 39 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

3. 1. 2016 20:56 | Ivana

Já tehdy když jsem chodila do základní školy, tak tam byl jeden kluk a ten neměl pořádný oblečení tak se mu všichni posmívali a šikanovali ho. Podle mě uniforma je celkem dobrý nápad, děti jsou docela chytlavý na oblečení a to už nemluvím o dnešních..
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 9. 2015 20:13 | Viktorie

Podle mého názoru jsou školní uniformy opravdu užitečnou věcí. Sama ze své školy vím, jak dokáží být děti kruté. Sice to nevyřeší sociální problémy a rozdíly ale na první pohled se děti od sebe lišit nebudou. Jak na tom sociálně jsou budou vědět pouze ti, kteří se s ním znají blíže.
Pokud tedy dítě pude po chodbě, nikdo ho nebude posuzovat podle oblečení a nebude ho rovnou zařazovat do škatulek.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 8. 2012 21:20 | Johny

Myslím, že své kroje národy měli vždy.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 8. 2012 14:54 | Daniel

To aby si děti uvědomili hranice je v prvé řadě úlohou rodičů. Sice nechodím do práce oblečený jak hadrák, ale v případě že bych dostal uniformu kterou bych musel nosit bez ohledu na mé pohodlí, aktuální teplotu a nebo aktuální náladu, okamžitě bych si začal hledat novou práci. Tuto možnost bohužel děti většinou nemají.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 8. 2012 10:34 | hornovi

myslím že iniformitou oblečení se šikaně a rozdělení na bohaté a chudší žáky a studenty a nedá, tyran bude v uniformě pořád tyran. Všechno je v hlavě,o způsobu myšlení a výchovy.Děti jsou jen odrazem svých rodičů,jak žijí,jaké mají názory,jak se chovají ,jaké uznávají životní hodnoty,umí dítě pohladit,obejmout nebo stačí jen vytáhnout peněženku,kreditku .....
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 8. 2012 1:09

Ne, neni to jedno, neupravenyj, vypadajici tak jakoby jsou na sidlište aby se bavili s kamarady na skejtah, kolo i.t.d. džiny proklate nizke, trička až do kolen to je vyjedřeni osobnosti, ale musi to bejt ve volnem čase, mimo školy, vy prece taki ne hodite do praci v kancelari v teplakach a vytahanom tričku, a o to jide aby si deti uvedomili granici kde je co dovolenno.školaje prace, každa prace ma sva pravidla a uniformu, zednici, zdravotnici, zahranaři, hasiči, menažeri, itd
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 8. 2012 0:48

Aspon, proto že nekteři jedinci ti same pohodlne džiny nosi proklate nizke... a neni to vubec skolne, a navic uniforma uči deti discipline, škola je škola, a volny čas je volny.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 8. 2012 13:46 | zuzana trnková

jsem pro uniformy,aspon by si děti nezáviděli lepší oblečení.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 8. 2012 13:13 | Nox

A co uniformy pro obcany prislusneho statu?
-7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 8. 2012 11:46 | Johny

Jednoznačně ANO! Dítě by odmala mělo být vedeno k tomu, že je součástí nějakého společenského celku - školy, státu, obce apod. - na uniformě znak obce-zřizovatele školy, uniformu v barvách obce. Zavedl bych uniformy i pro úředníky.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 8. 2012 10:21 | Jolla

Obávám se , že unformy by byly jen další možností pro zkorumpovaná výběrová řízení
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 8. 2012 5:54 | Sniper

No, koukám, že jsem to napsal přesně obráceně, než jsem chtěl. Samozřejmě, pokud je někdo mrzák, tak ho podpořím a nenechám umřít hlady...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 8. 2012 1:38 | ®☼♥

Třikrát hurá uniformám - ty určitě vyřeší společenské problémy, mj. nedostatečnou výchovu dětí rodiči! Navrhuji stylové hnědé košile se svatým a pozitivním symbolem svastiky (v hinduismu, buddhismu). Sakra, já zapomněl na to, že "západní" "kultury" pokrytecky tento symbol zakazují a jeho používání trestají dokonce vězením. A to jen proto, že ho nějaký zamindrákovaný, asociální, velmi rozvinutými poruchami osobnosti prorostlý Ády zneužil pro ukojení svých mocenských, destruktivních, mesiášských, nenávistných a jiných tužeb a pohnutek. Neměli bychom potrestat vězením všechny ty stamiliony (miliardy?) opovážlivců z Asie, kteří si dovolují tento "zakázaný" symbol dále veřejně používat? Tupost a nevědomost zdejších vzpřímených, rádobyinteligentních vopičáků dosahuje nebeských výšin - pak se již logice řešení problémů nedostatečně vychované omladiny, bombardované přetvářkou a re-KLAMou ze všech stran, prostřednictvím uniforem nelze divit. Nezavedeme i povinný šátek přes obličej, protože se děti s méně symetrickými obličejovými rysy a kůží s většími póry budou cítit méněcenné? Papírový pytel přes hlavu s vyříznutými otvory pro oči a ústa vyjde možná ještě levněji. A povinné vysoké podpatky pro malé vzrůstem. Povinné hrbení páteře pro vysoké.
S UassA na věčné časy a nikdy jinak, k tomu nám dopomáhej papa Ratzi - "zástupce boha na zemi" - pánbůh s námi a zlé (Wikileaks, informovaní, sebevědomí a aktivní občané...) pryč. Blijící smajlík * 9999!
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 8. 2012 23:08 | Olga

Lituji děti. Bude to hrozný. My jsme museli povinně nosit pionýrský šátek a bylo to šílený. Proč, když džíny jsou tak slušivé a praktické. Nebo jde o byznys pro někoho?
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 8. 2012 20:41 | miro

Když už jsme se dopracovali na úroveň Asijských a Afrických států,tak proč nezavést i uniformy do škol,když jsou v oněh končinách zcela obvyklé.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit všech 39 komentářů

A tohle už jste četli?

Devadesát milionů oktávek. Reforma školství by z Česka udělala pohádkově bohatou zemi

29. 6. 2012 | Michal Kašpárek | 14 komentářů

Devadesát milionů oktávek. Reforma školství by z Česka udělala pohádkově bohatou zemi

Z propočtů Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu padá brada. Kdyby ze škol lezli méně natvrdlí deváťáci, lidé by vydělávali víc, do důchodu chodili dřív a stát by hospodařil... celý článek

Vy a vaše značka. Láska na celý život? Co si o tom myslíte?

24. 5. 2012 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Vy a vaše značka. Láska na celý život? Co si o tom myslíte?

Někdo si létá obnovit garderóbu do Paříže, další bere útokem Pařížskou ulici, jiného uspokojí stánek na vietnamské tržnici. Kabelky Louis Vuitton nakonec nosí všichni. Jaký je váš vztah... celý článek

Školní jídelny: dotovaný standard nevoní každému. Zavedeme nadstandardy?

29. 2. 2012 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Školní jídelny: dotovaný standard nevoní každému. Zavedeme nadstandardy?

Nevábná vůně mléčné polévky nebo UHO na talíři, soudružka učitelka-kontrolorka v zádech. Vzpomínáte? Jak fungují a „chutnají“ jídelny dvacet let po revoluci? Zlepšily se minimálně o... celý článek

Páťáci a deváťáci, doplňte: budu ______ jak kostelní myš

30. 12. 2011 | Michal Kašpárek | 12 komentářů

Páťáci a deváťáci, doplňte: budu ______ jak kostelní myš

Plošné testování naučí žáky dvěma nesmyslům: že je lepší být ve všem průměrný než v něčem výjimečný a že se neúspěch neodpouští. Oboje se může podepsat na jejich životech a kariérách. celý článek

Školní rok brzy začne. Kolik vás to jako rodiče bude stát?

19. 8. 2010 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Školní rok brzy začne. Kolik vás to jako rodiče bude stát?

Rodiče budoucích prvňáků to mají drahé. Musí ratolestem nakoupit všechno vybavení znovu. Přijde je to i na tisíce. Kolik vás jako rodiče stojí opětovný nástup dítěte do školy po prázdninách?... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.