Poplatky v nemocnici
Od prosince začíná platit první část zdravotnické reformy. Poplatek za den v nemocnici se zvedne ze šedesáti na sto korun.
Další změny přijdou od ledna. Lidé si budou muset připlácet za léky do 50 korun a za podpůrné léky, třeba na migrénu či vysoký tlak. Na druhou stranu už by se nemělo platit 30 korun za položku na receptu, ale jen za celý recept. Lékárny ale nebudou moci lákat pacienty na třicetikorunové slevy nebo bonusy.
Pacienti dostanou i možnost připlácet si za lepší péči – půjde například o kvalitnější sádru, nitrooční čočky a některé vakcíny nepovinného očkování.
Soukromým lékařům, ale i nemocnicím budou nově hrozit statisícové pokuty za to, že poruší práva pacientů. Dalšími změnami chce ministr Leoš Heger zamezit tomu, aby se dál plýtvalo.
Změna zdravotní pojišťovny
Přestup k jiné zdravotní pojišťovně je od 1. prosince komplikovanější. Podle vlády totiž přestupy během roku příliš zatěžují systém.
Ministerstvo zdravotnictví nyní očekává, že díky větší stabilitě budou moci pojišťovny efektivněji plánovat čerpání prostředků – získají jistotu, že u nich pojištěnec zůstane minimálně rok.
Nově bude změna možná vždy jen k 1. lednu. A současně začíná platit další zpřísnění: Zájemce se musí přihlásit k nové pojišťovně nejpozději šest měsíců před plánovanou změnou.
Také dosud sice bylo možné změnit pojišťovnu pouze jednou ročně, nicméně zájemce si mohl vybrat čtyři různé termíny – vždy od začátku následujícího čtvrtletí.
Kdo tedy požádá o změnu mezi 1. prosincem 2011 a 30. červnem 2012, přestoupí k nové pojišťovně k 1. lednu 2013. Kdo to nestihne a požádá až v červenci 2012, bude si muset počkat na 1. leden 2014.
Dražší zemní plyn
Domácnosti se musí připravit na další zdražení zemního plynu. Společnost E.ON sice původně slíbila, že cenu nezvedne, nakonec ale od prosince zdražuje o 3,5 procenta.
Znovu zdraží i skupina RWE – od 19. prosince v průměru o devět procent. Důvod je podle mluvčího Martina Chalupského stejný jako při listopadovém zdražení – oslabení koruny vůči americkému dolaru. RWE letos zvedá ceny již počtvrté, v součtu o téměř 30 procent.
Od listopadu zdražila také Pražská plynárenská. V minulých měsících zvedly ceny i menší plynárenské společnosti, většina z nich zatím o dalších záměrech neinformovala. Jen společnost Lama Investments uvedla, že od ledna ceny plynu sníží.
Letos už přitom neplatí, že by plynárenské společnosti mohly měnit ceny vždy jen k začátku čtvrtletí. Podle aktuálního vývoje na trhu je mohou měnit operativně. S hledáním levnějšího dodavatele pomůže některá kalkulačka plynu a elektřiny.
Konec analogové televize
Od prosince už nenaladíte analogový signál České televize. Vypnula totiž poslední dva velké analogové vysílače ve Zlíně a Vsetíně, stejně jako všech zbývajících 31 analogových vysílačů malého výkonu, takzvaných dokrývačů. Nyní už vysílá jen digitálně.
Proces digitalizace definitivně skončí v polovině roku 2012, kdy své zbývající analogové vysílače na Zlínsku a Jesenicku vypnou také soukromé televize Nova a Prima.
Dálniční známky
Od prosince platí nové dálniční známky, ty dosavadní lze nicméně používat až do konce ledna.
Roční známka zdražila o tři stovky na 1 500 korun, měsíční z 350 na 440 korun a desetidenní z 250 na 310 Kč.
„Očekávaný výtěžek ve výši 750 milionů korun ročně bude použit pouze pro opravy a údržbu dálnic a rychlostních silnic,“ slibuje ministr dopravy Pavel Dobeš z Věcí veřejných.
Změny na železnici
České dráhy zdraží od 11. prosince jízdné zhruba o pět procent, především kvůli novoročnímu zvýšení DPH. Ještě prvních deset dní v prosinci si lze pořídit rezervace za staré ceny, tedy i na spoje jedoucí po zdražení.
Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz
Sdílejte článek, než ho smažem