Máte chytrý telefon? Vysmějte se operátorům a bankám, prozradíme jak

Michal Kašpárek | rubrika: Jak na to | 4. 11. 2011 | 8 komentářů
Máte chytrý telefon? Vysmějte se operátorům a bankám, prozradíme jak
Pět aplikací a mobilních webů vám pomůže najít bankomat, přepočítat ceny z cizích měn na koruny nebo taky najít restauraci, kde nebudete litovat utracených peněz.

Gratulujeme vám k novému mobilu. Až rozzuřenými ptáčky postřílíte všechna prasátka, mohlo by vás začít zajímat, jak využít chytrý telefon opravdu chytře: k šetření peněz.

Vsuvka pro technicky méně zdatné: zmíněné weby můžete otevřít přímo v internetovém prohlížeči mobilního telefonu. Aplikace najdete v „samoobsluze“: na iPhonu je to App Store, na Androidu Market, na Windows Phone Marketplace. Ikonu těchto obchodů najdete vždy rovnou v telefonu, aplikaci si tu stačí vybrat a klepnout na „instalovat“. Platit nebudete nic. Potřebujete k tomu jen internetové připojení.

Udělejte na operátory dlouhý nos s Operou Turbo

Opera Mobile

Hlavní stránky českých zpravodajských webů mají přes jeden megabajt. To vám může být jedno, když si je prohlížíte z počítače připojeného přes kabelovku. Jenže například datový limit nejlevnějšího připojení od Vodafonu vyplácáte jen tím, že jednou za den pročtete pár zpráv.

Stačí si přitom zdarma stáhnout prohlížeč Opera Mobile. Je v češtině, nabízí trochu víc funkcí než výchozí prohlížeč od výrobce mobilu, a hlavně si můžete v nastavení snadno zapnout funkci Opera Turbo. Telefon pak každou adresu nejdříve pošle ke zmenšení na vzdálené počítače tvůrců Opery, odkud se stránka okamžitě načte do mobilu. Na tom nemáte šanci poznat, že se zmenšily všechny obrázky, fotky a reklamy, a přitom uspoříte až 80 procent objemu dat.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Mimochodem, stejnou funkci má i prohlížeč Opera pro běžné počítače; hodí se to, když notebook na cestách připojujete k mobilní síti.

Pošlete na ně ještě jednu egyptskou ránu: telefonujte přes internet

Skype

Na většině chytrých telefonů najdete předinstalovaný program Skype, popřípadě Google Talk, a pokud ne, stačí klepnout na ikonu pro doplňování aplikací a zdarma si je stáhnout a nastavit. Není to nic odborného, nejtěžší je vymyslet si heslo.

Pokud jste se v posledních deseti letech mihli kolem počítače, víte, jak tyhle nástroje fungují, a budete s nimi umět pracovat: podle e-mailu nebo přezdívky prostě jen „vytočíte“ člověka na druhé straně sítě a můžete si s ním začít povídat. (Může při tom buď sám telefonovat z chytrého mobilu, nebo sedět u počítače, stačí mít jen nainstalovanou stejnou aplikaci, jakou používáte vy.) Nepočítají se minuty, jen data, což obvykle vyjde levněji.

Ideální je pak takhle klábosit z domácí wi-fi sítě a v duchu se smát reklamám, které vám slibují neomezené volání třem příbuzným, když se upíšete krví na doživotí a dáte babičku jako zástavu.

Čtěte Finmag a Peníze.cz na smartphonu

Podívejte se na aplikace, které pro iPhone a iPad připravil Finmag a Peníze.cz. Níž vidíte obrázky, pod odkazy se dočtete, co všechno aplikace umějí.

Necpěte poplatky cizím bankám za výběr z bankomatu

Mapy.cz v mobilu

V písni Jany Kirschner V cudzom meste chybí to nejsmutnější, co se člověku v cizím městě stává: zoufale nemůže najít bankomat své banky, protože s sebou přece netahá brožuru, kterou dostal ke kartě. Tak nakonec nechá třicet korun docela cizí bance.

Řeší to mobilní Mapy.cz v mobilu – aplikace od Seznamu, kterou si můžete nahrát do svého chytrého telefonu opět zcela zdarma. Zjistí, kde jste, a přes internet najde bankomaty, utřídí je podle vzdálenosti (vypočítané na metr) a ke každému napíše, které bance patří.

Peníze s touhle aplikací ušetříte i za turistické mapy, protože vás dokáže navigovat po všech koutech země a po všech značených trasách. Tedy do chvíle, než se ocitnete mimo signál nebo vybijete baterku, což se vám s mapou od káčété a buzolou nestane.

Nenechejte se napálit směnárnou nebo obchodníkem

Quanda Currency Converter

Jsou džíny za 15 liber moc, nebo málo? Nebudete ve Stockholmu litovat piva za 50 švédských korun? Kurzovní lísky nenosí v hlavě ani guvernér ČNB, takže opět pomůže mobil.

Jediným českým konvertorem měn, o kterém vím, je Google – stačí do hledání dát například 50 eur in CZK a hned podle aktuálního kurzu víte, kolik platíte. Stačí si pamatovat zkratky měn – CZK, EUR, USD (dolary), GBP (libry) a PLN (zlotý). Bohužel k tomu potřebujete internetové připojení, které v zahraničí není levné.

Před cestou si tedy nainstalujte QUANDA Currency Conventer. Je sice v angličtině, ale stejně budete pracovat jen s čísly a zkratkami. V horním poli si vyberete zdrojovou měnu, v dolním cílovou, na klávesnici klepnete na enter a víte, kolik se po vás vlastně chce. Internet k tomu nepotřebujete, stačí se k němu připojit doma před cestou. Pokud během vašeho letu nezbankrotuje Řecko, výpočty budou docela přesné.

TIP REDAKCE

Aktuální kurzy ČNB na vašem webu

Chcete i vy svým čtenářům umožnit rychlou orientaci ve světě peněz? Vylepšete své webové stránky a umístěte na ně aktuální kurzovní lístek ČNB, vybrat si můžete z až 35 měn – podle toho, co zajímá vaše čtenáře.
Tým Peníze.cz pro vás připravil widget, jehož html kód si jednoduše zkopírujete na svůj web či blog – jen předtím nezapomeňte zaškrtnout, o které měny máte zájem.

Kód ke stažení je k dispozici zde

Vyhněte se restauracím, kde holí hosty

scuk.cz

Taky vás pokaždé tak mrzí dvě stovky za nechutný oběd v restauraci vybrané na blind v cizím městě? Pokud chcete investovat do skutečné svíčkové a ne do instantního blivajzu, uložte si do záložek mobilního prohlížeče scuk.cz.

Populární „mapa lahůdek“, kterou stvořil restaurační kritik Martin Kuciel a kterou plní tým desítek jím proklepnutých nadšenců, má totiž výtečně funkční mobilní web. Na tom během několika sekund najdete osvědčené restaurace, kavárny, cukrárny, ale i masny v okolí. Skvěle jsou pokrytá hlavně velká města, a to i v zahraničí. Nechybí informace o cenové hladině a s trochou štěstí krom špičkových podniků najdete i bistra, kde se dá i mimo obědy skvěle najíst do stovky.

V Bohem a Scukem zapomenutých krajích je pak alternativou přímo mobilní hledání Googlu, které umí najít podniky v okolí a zobrazit k nim uživatelské recenze. Hustota pokrytí jde ovšem na úkor transparentnosti – nemůžete vědět, jestli si pět hvězd nedal restauratér sám.

Jak šetříte peníze s mobilem vy? Pochlubte se v diskusi.

Anketa

Šetříte s mobilem peníze?

Michal Kašpárek sleduje trendy, zajímavosti, hračičky. Malé věci, ze kterých se možná stanou velké věci. Anebo skončí jako kuriozity. Buďte s ním u toho, když se věci dějí.

Budoucnost počítačů: data v mračnech, mračna nad peněženkou
Zdá se, že přestáváme být vlastníky svého hardwaru a softwaru a stáváme se jejich nájemníky.

Proč e-booky nejsou a nebudou za pusu
E-booky stojí skoro stejně, někdy i víc než tištěné knihy. Nehoráznost? Má to přinejmenším čtyři rozumné důvody.

Místo rodinného fota banda trpaslíků: 3D tisk přichází!
Zatím je trojrozměrný tisk technologií v plenkách. Změní svět, jako to udělaly mobily, internet či on-line obchody?

Další články Michala Kašpárka pro Peníze.cz

Aplikace Obchodní rejstřík od Peníze.cz a Onmeco

Během pár sekund získáte informace o datu zápisu firmy do obchodního rejstříku, jejím přesném názvu, sídle, IČO, právní formě, předmětu podnikání, statutárních orgánech, společnících, výši základního kapitálu i spisové značce u rejstříkového soudu. Pokud hledáte konkrétní osobu, snadno zjistíte, v jakých společnostech a na jaké funkci v nich daný člověk figuruje.

Aplikaci, vyvinutou pro Peníze.cz společností Onmeco, si můžete stáhnout zde:

Případně můžete využít Katalog českých a slovenských vývojářů. Obchodní rejstřík tu najdete zde:

Aplikace Obchodní rejstřík
Aplikace Obchodní rejstřík

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 11. 2011 19:28

s chytrým telefonem nejvíc ušetřím, když si ho nekoupím

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 11. 2011 9:20, Eligio

Volám stále, 5-10 hodin denně. Účet 800,-Kč/ročně.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Aplikace Obchodní rejstřík pro iPhone a iPad

24. 10. 2011 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Aplikace Obchodní rejstřík pro iPhone a iPad

Největší český finanční server Peníze.cz a společnost Onmeco uvádějí bezplatnou aplikaci pro mobilní telefony iPhone a tablety iPad, která umožňuje snadné vyhledávání firem i osob v... celý článek

Dráž než Česko telefonuje jen Malta! Jak na beton ušetřit

26. 5. 2011 | Michaela Kadlecová | 11 komentářů

Dráž než Česko telefonuje jen Malta! Jak na beton ušetřit

Také se při každém vyúčtování za mobil chytáte za hlavu a říkáte si, že to asi přeháníte? Není to ale jen tím, že voláte každou chvíli – služby našich operátorů jsou ve srovnání s jinými... celý článek

Jak nás telefonní operátoři dohánějí k šílenství

23. 5. 2011 | Petra Dlouhá | 44 komentářů

Jak nás telefonní operátoři dohánějí k šílenství

Neúnavné týmy náhončích telefonních operátorů nás pronásledují na každém kroku. Kdyby byli jen otravní... Jenže oni se nás (a zejména slabé, staré nebo nezkušené) často snaží podvést.... celý článek

Zařízněte domácí výdaje: jak ušetřit za telefon, elektřinu, povinné ručení

21. 4. 2011 | Arsen Lazarevič | 14 komentářů

Zařízněte domácí výdaje: jak ušetřit za telefon, elektřinu, povinné ručení

Přišla krize a firmy řezaly náklady. Projevilo se to i na platech: jejich růst polevil, ve 4. čtvrletí roku 2010 reálné mzdy dokonce poklesly. Šetření se tedy nevyhne ani domácnostem.... celý článek

Partners Financial Services