Test finanční gramotnosti. Finance dnes: víte, co se děje?

| rubrika: Kvíz | 21. 9. 2011 | 3 komentáře
Test finanční gramotnosti. Finance dnes: víte, co se děje?
Před čtrnácti dny jsme ke Dni finanční gramotnosti vydali test, v němž jste mohli ověřit své finanční znalosti a úsudek. Překvapil nás váš zájem a potěšily výborné výsledky. Pojďme to zkusit ještě jinak: jak se orientujete v tom, co se ve světě financí a jejich regulace právě stalo nebo děje?
Den finanční gramotnosti

Jste in a máte přehled o tom, co se děje ve světě financí a peněz? Jaké zákony se schvalují, jaké se neschvalují, jakými nám vyhrožují? Víte, s jakými novinkami a chytáky vyrukovaly banky a pojišťovny v posledních měsících? Tušíte, co čeká vaši peněženku od prvního ledna 2012? V rámci mediálního partnerství projektu Den finanční gramotnosti jsme pro vás připravili test aktuálních znalostí nových trendů a pravidel v osobních financích. A není to žádná brnkačka! Kdo ho dá na sto procent a kdo by se měl ještě přiučit ve Škole finanční gramotnosti Romana Baroše a na webu www.denfinancnigramotnosti.cz?

Deset tisíc nenajdete na ulici: soutěžte na Peníze.cz

Otec národa z tisícikoruny

Pravda: v tomhle testu úspěšní nezískají nic – jen dobrý pocit. Máme tu ale ještě jeden kvíz, připravený s UniCredit Bank, uspět může kdokoli. Tedy kdokoli, který zodpoví správně deset našich otázek a bude pak vylosován z ostatních kdokoliů, kteří odpovědí správně. Hraje se o slušnou cenu – zážitek na celý život.

Výherce získá desetitisícový poukaz do firmy na zážitky Allegria. Na jejím webu jich najdete přes pět set. Masáže, žranice, seskoky, projížďky v bullbagrech a hummerech a další a další.

Takže ještě jednou: deset otázek + deset správných odpovědí + jedno štěstí = desetkrát František Palacký.

Soutěž o desetitisícový poukaz

Stavební spoření. Týká se skoro každého a mělo perný rok. Tu se něco navrhne, něco schválí, Ústavní soud to zruší, pak se to schválí zas a jinak… Otázka zní: Jak to vypadá se státním příspěvkem ke stavebku podle poslední úpravy zákona, schválené Poslaneckou sněmovnou na začátku září?

Takzvaný druhý pilíř penzijního systému značí…

Nižší ze současných dvou sazeb DPH se bude zvyšovat. Jak?

Daňová reforma je další strašák propíraný v médiích. Nejde ale jenom o stravenky, jak by se z titulků článků mohlo zdát. Ve hře je i omezení odpočtu úroků z hypotéky či úvěru ze stavebního spoření. Co navrhuje vláda?

Na co se smí od prvního ledna využívat peníze našetřené na stavebním spoření?

Jedním z hojně probíraných témat penzijní reformy jsou i garance penzijních fondů (či budoucích penzijních společností) klientům, že o své vklady nepřijdou. Jak je to s bezpečností investic do penzijních fondů dnes?

Hodně bank poskytujících hypotéky přišlo v posledních měsících s novinkou v podobě takzvané float sazby. O co se jedná?

Řecko pomalu krachuje, Španělsko, Itálie i Portugalsko stojí ve frontě. Co se dá s těmi dluhy dělat? Co třeba rozmělnit je inflací tím, že vypustíme do oběhu pořádné množství peněz? Z inflace se stává aktuální strašák, jak jsme na tom s tímto ukazatelem nyní?

Veřejný dluh České republiky dnes tvoří více než 40 procent HDP země. Je to málo nebo moc, když italský veřejný dluh šplhá ke 120 procentům tamějšího HDP? A kolik vlastně dělá těch našich 40 % HDP v korunách?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-242
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.