138 natvrdlých. Poslanci se spletli, „návrh na omezení hazardu“ nic neomezí

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 24. 6. 2011 | 14 komentářů
138 natvrdlých. Poslanci se spletli, „návrh na omezení hazardu“ nic neomezí
Buď ve sněmovně sedí 138 natvrdlých, nebo 138 loutek majitelů kasin a loterií. Moc dalších možností schválení novely zákona o loteriích nedává. Stát bude dál hazard podporovat víc než jiné druhy podnikání.

Autobusák, který vás odveze do Monte Carla, dostane desetimilionovou pokutu. A pošťačka, která vám přinese pohled od kamaráda z Las Vegas, vyfasuje od ministerstva financí aspoň melcek (brněnsky mega, pozn. red.). Pro podobně neskutečně blbý zákon – jen nešlo o cenzuru zájezdů do metropolí hazardu, ale o cenzuru internetu: jedním kliknutím se můžete usadit ve virtuálním kasinu – hlasovala tenhle týden třeba Kristýna Kočí nebo předseda pražské ODS Boris Šťastný a sedmnáct dalších lumenů. Ta jména si zapamatujte a napříště vykroužkujte.

Cenzura dík poplachu médií naštěstí neprošla. Na rozdíl od zbytku důležité novely zákona o loteriích. Ta ale není o moc lepší. „Návrh na omezení hazardu“, jak se o novele schválené 138 hlasy proti jednomu píše, totiž naopak ruší některá omezení. A kde regulace zůstává, tam se počítá s kupováním potřebných razítek v temných zákoutích radnic.

Kvůli hazardu trpí přes milion Čechů, kteří nehrají

Hned na začátek: hazard není podnikání jako každé jiné. Když pěstujete jablka, řídíte taxík nebo vyvážíte septiky, navyšujete bohatství nejen své vlastní, ale i lidí okolo: nakrmíte je, dostanete je na letiště nebo je aspoň zbavíte smradu z hajzlíku.

Pak zaplatíte daň z příjmu, odvedete DPH a třesete se, aby vám snaživý úředník nezačal hledat ve zlaté renetě červíka.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Zato herny a loterijní společnosti mají pohodičku. Namísto daní platí jen nízké a netransparentní odvody na dobročinné účely. Úředníci jsou s nimi kamarádi, vždyť ročně rozdají jen desítky pokut v celkovém součtu jednotek milionů. (Co myslíte, mění to novela? Jistě, že ne.)

Majitelé hazardních podniků přitom rozšiřují bohatství svoje, ale kolem sebe šíří neštěstí, slovy ekonomů negativní externality. Viz údaje z pozoruhodné studie poslance Josefa Novotného:

  • „Jeden patologický hráč způsobí problémy a utrpení v průměru patnácti dalším lidem ve svém okolí. (…) Jedná se o 1 až 1,5 milionu obyvatel České republiky.“
  • „Těžko lze vypočítat, kolik stojí daňového poplatníka patologický hráč soudce (jenom v Praze jsou to tři soudci), patologický hráč policista (známé jsou desítky případů), patologický hráč, který dříve vlastnil prosperující firmu, nebo dospívající patologický hráč, který kvůli hazardní hře nedostudoval.“
  • „Americký ekonom Earl Grinols z university v Illinois spočítal, že sociální náklady gamblerství (zvýšená kriminalita, nezaměstnanost, osobní bankroty atd.) stojí americkou ekonomiku ročně 54 miliard dolarů.“
  • „Češi na to, jak málo vydělávají, hrají nejvíc v Evropské unii.“

Šup s bednou před školu

Průvod masek historickým centrem Brna, „kasina uprostřed Evropy“.

To jsou panoramata! Průvod masek historickým centrem Brna, „kasina uprostřed Evropy“.
Obrázek zvětšíte kliknutím.

Novela zákona o loteriích dělá dost pro to, aby tahle čísla ještě trochu povyskočila. Vypadly z ní například celorepublikově platné limity pro to, jak daleko musí být automaty třeba od kostelů a škol. Nově budou moci zaplevelit města celá.

Pravda, i dřív se to dalo obejít. Jak upozornili bystří lidé ze sdružení Brnění, brněnská úřednice Radmila Schätzelová povolila desítky automatů v místech, kde podle zákona stát neměly. Její obrana pak neměla chybu: prý netušila, jak se pozná škola.

Místo jasného, univerzálního zákona tedy budou od příštího roku dělat pořádek v hernách právě takhle chytří a čistí lidé.

Obecní perpetuum mobile: vypovíme nájem kavárnám a napakujeme se z heren

Jak dál „omezili“ hazard ve vzácné shodě poslanci z ČSSD, TOP 09 a ODS?

  • Automaty povolené obcí budou přisypávat odvody na „veřejně prospěšné účely“ přímo do městské pokladny. Na první pohled to je rozumné. Na druhý to znamená, že se rekordní počet automatů jen tak snižovat nebude. Na třetí si pak představme perpetuum mobile, kdy obec z těchto peněz sanuje škody způsobené hazardními hráči – například najme další strážníky. Krásná příležitost pro ty, kteří se chtějí na veřejných penězích napakovat.
  • Správní poplatky za povolení od státu jsou nadále zastropované na 10 milionech ročně. Velké loterijní společnosti děkují, byl by to opruz dělit se o procenta z obratu nebo se účastnit dražeb jako v jiných zemích.
  • Na oko se komplikuje možnost, že si loterie vytvoří vlastní dobročinný spolek a tomu pak pošle povinné odvody. Stále je ale možné poslat tyhle peníze jakékoliv fyzické osobě. Představte si Aleše Hušáka jako náčelníka Neplatnou sázenku na dětském táboře.

Zastavárno a herno, párečku zamilovaný, máte naše požehnání

Anketa

Herní automaty, kasina a loterie

Pokud vám anketa k vyjádření vlastního názoru nestačí, pokračujte plynule do debaty pod článek. Nebo ještě lépe pod včerejší článek Můžeme vyhrát boj s hazardem? Ten je totiž v rubrice Co si o tom myslíte, u které se za trefný či (dů)vtipný názor dá vyhrát knížka o krocení dluhů.

Česko se tedy nevydalo ve stopách bohatých zemí, kde vědí, že když už někomu omezovat řemeslo, tak právě provozovatelům hazardu:

  • V Irsku, které bývalo pro ODS vzorem liberální ekonomiky, jsou hazardní hry zcela zakázány.
  • V sousedním Rakousku je jen na tucet kasin, fungujících pod přísným státním dohledem.
  • V žádné mně známé evropské zemi nejsou historická centra měst zavšivena monstrnápisy Casino, Herna a Jackpot.

Uzavřeme to ještě jednou citací z práce poslance Novotného: „Ve světě neexistuje případ totálně neregulovaného a konkurenčního trhu hazardních her, s výjimkou několika herních rájů, které jsou ale pod přímým státním dozorem. Vlády totiž nejsou ochotny akceptovat sociální důsledky provozování hazardních her.“

Česká republika tedy navzdory novému rádobyomezení hazardu zůstává světovým unikátem. Místem, kde stát vytváří příjemnější podmínky pro kombo zastavárna-herna než kavárna-knihkupectví. Bitvu o cenzuru jsme vyhráli. Válku o zemi, která nevypadá jako zchudlé Las Vegas v barokní krajině, ale s touhle novelou prohráváme.

Redakce radí: Každý týden Kašpárka

Drábek rozdává: socík pro jedny, kapitalismus pro druhé
Sociálně-tržní ekonomika po Česku zkrátka znamená příjemný socík pro jedny a nelítostný trh s buketem pozdně 19. století pro druhé.

Španělé se vzbouřili proti tunelování státu. Česko míří podobným směrem
Není to obyčejná jižanská stávka proti drahotě nebo špatnému počasí. Míří na problémy, které brzy pocítíme na vlastní kůži i peněžence.

Michal Hašek je žába! Na prameni informací
Hejtmana Haška a jeho náměstka Juránka žralo, že se jich občané ptají na práci jejich úřadu. Rozhodli se těm všetečným opičákům dotazování co nejvíc zkomplikovat návrhem úpravy zákona o svobodném přístupu k informacím.

Daň z kafkovské hodnoty
Na zvýšení DPH za balíky z „non-EU“ zemí jsme měli vydělat. Jenže daň utopíme – v nákladech na výběr daně.

A další...

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 6. 2011 6:20, žalobníček

Ale to je přeci běžný jev,že poslanci hlasují podle zájmů příslušné lobby a výše odměny z jejich strany.Já se s tím už setkal kdysi,když mi zástupce konkurenční firmy klidně řekl - Není problém uplatit polovinu poslanců,aby byl přijat zákon v náš prospěch.

+6
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 6. 2011 2:12, Jaroslav Rázl

Nejde o problematiku "již" patologických hráčů. Pro ně je jediná, a velni malá nadějě - ústavní léčba. Souhlasím s Vámi - Ti si vždy nějak poradí a ne každý má na to, aby si, jako jedem můj známý, koupil automat domů a tam v soukromí podléhal své neukojitelné vášni. Jde o to, aby se snížilo riziko vzniku nových patologických hráčů, t.j. hráčů, kteří svou "potřebu hrát" nejsou sami svou vůlí schopni korigovat, podobně jako třeba skutečně notoričtí alkoholici. Neumím si představit absolutní odstranění hazardu, ale umím si představit jeho účinné zdanění a omezení. V tom s autorem souhlasím.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Dokážeme vyhrát bitvu s hazardem?

23. 6. 2011 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Dokážeme vyhrát bitvu s hazardem?

Poslanci schválili novelu loterijního zákona. Když projde přes Senát a prezidenta, budou o veškerém hazardu na svém území rozhodovat obce, které ostatně po jeho omezení volaly. Nově... celý článek

Drábek rozdává: socík pro jedny, kapitalismus pro druhé

17. 6. 2011 | Michal Kašpárek | 10 komentářů

Drábek rozdává: socík pro jedny, kapitalismus pro druhé

Představte si, že by řidiči s poznávačkou končící sudou číslicí mohli jezdit na dálnici sto šedesát, beztrestně si dát před jízdou dvě piva, a ještě by jim stát posílal příspěvky na... celý článek

Španělé se vzbouřili proti tunelování státu. Česko míří podobným směrem

10. 6. 2011 | Michal Kašpárek | 41 komentářů

Španělé se vzbouřili proti tunelování státu. Česko míří podobným směrem

Česká média „španělskou revoluci“ vytrvale ignorují, což je chyba. Není to obyčejná „jižanská stávka“ proti drahotě nebo špatnému počasí. Tenhle protest míří na problémy, které časem... celý článek

Michal Hašek je žába! Na prameni informací

13. 5. 2011 | Michal Kašpárek | 3 komentáře

Michal Hašek je žába! Na prameni informací

Komoditou posledního měsíce není zlato, káva ani ropa ale – informace. Státní zaměstnanci od Brna přes Holandsko až po Pákistán je obratně využívají k tomu, aby si přilepšili. Občanům... celý článek

Partners Financial Services