VoIP (Voice over Internet Protocol)

| 23. 8. 2007

Zkratka VoIP se průběhem času a poměrně rychlým vývojem událostí i technologií v této oblasti stala neměnným synonymem pro moderní volání. Další zajímavou vlastností je nízká cena, jelikož se platí jiným způsobem, než je tomu v případě klasického „hlasového“ telefonování – přenášena jsou vlastně pouze síťová data jako každá jiná a případný operátor s nimi provádí všechny související operace.

U běžných telefonních sítí bývá praktikován přístup přepojování takzvaných okruhů, jehož název přesně vystihuje na první pohled skrytou vnitřní podobu. Jakmile se první účastník, který hovor iniciuje, spojí s druhým, mají vyhrazenou celou linku pouze pro sebe. Jakmile je spojení ukončeno, pomyslný okruh se rozpojí a linka je v tomto místě opět volná.

Internetová telefonie využívá techniky zvané přepínání paketů, tedy datových bloků přenášených sítí. Po jedné lince tak může putovat větší množství dat různých uživatelů. Hlas prvního účastníka je převeden do dat, dále zpracován a vyslán k druhému účastníkovi. Jakmile tato data v podobě paketů dorazí, poskládají se na straně příjemce opět do správné formy, převedou na hlas a nakonec je uživatel uslyší v reproduktoru či sluchátkách.

Největší výhoda internetového volání po klasické datové lince je prostá. Šířka pásma není zpravidla maximálně vyčerpána, takže uživatel i aplikace mohou paralelně využívat také ostatní síťové služby. Při referenci ke standardnímu síťovému modelu a rozložení jednotlivých úloh přenosu do různých vrstev se pak ve skutečnosti u nejnižších úrovní vlastně jedná o data jako každá jiná, konverze hlasu na data a naopak probíhá ve vyšších vrstvách.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

Internet

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.