Odbitím půlnoci Nového roku se trh se zemním plynem v ČR plně liberalizoval, konečně tedy i domácnosti dostaly možnost vybrat si svého dodavatele zemního plynu. (Jak postupně probíhal proces viz sloupek.) Cílem bylo umožnit volnou soutěž v obchodování se zemním plynem. Tedy že se o vás jako zákazníka bude ucházet více obchodníků, což by mělo vést ke zkvalitnění služeb. Avšak zatím jsme tomuto cíli na míle vzdáleni.
Postup liberalizace: |
- od 1. ledna 2005 jsou oprávněnými zákazníky (zjednodušeně osoby, které mají právo zvolit si dodavatele plynu) všichni koneční zákazníci s odběrem nad 15 mil. m3/rok (největší spotřebitelé plynu a firmy, které používají plyn na výrobu elektřiny) na jedno odběrné místo a dále všichni držitelé licence na výrobu elektřiny spalující plyn v tepelných elektrárnách nebo při kombinované výrobě elektřiny a tepla, a to v rozsahu své spotřeby na tuto výrobu,
- od 1. ledna 2006 jsou oprávněnými zákazníky všichni koneční zákazníci s výjimkou domácností,
- od 1. ledna 2007 jsou oprávněnými zákazníky všichni koneční zákazníci včetně domácností.
|
Podle směrnic Evropské unie musely plynárenské společnosti oddělit své distribuční (zajišťují chod plynovodní sítě) a obchodní (nakupují plyn za účelem jeho dalšího prodeje) činnosti. Z jednoho subjektu tak vznikly dva nezávislé: distribuce a obchod.
Důvodem byla především větší průhlednost. "Když se oddělí distribuce nebo přeprava od vlastního obchodu, je to velice transparentní a nemohou se v tom skrývat jiné náklady," prohlásil předseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josef Fiřt v rozhovoru pro Euro. Druhým důvodem pro liberalizaci trhu s plynem podle něj je, aby si kterýkoliv zákazník mohl najít svého dodavatele. Zdroje jsou však omezené a trh nefunguje nejen v České republice, ale ani v ostatních zemích Evropské unie, dodal Fiřt. "Ukázalo se, že očekávání spojovaná s liberalizací byla přehnaná a nesplnila se, zejména pokud jde o očekávané snížení cen," říká Jarmila Lehnerová z ERÚ.
Proč změnit dodavatele?
Liberalizace trhu s plynem je v ČR teprve na startu, možná přesněji před startem...
Přínos ze změny dodavatele by měl spočívat zejména v ušetření peněz za dodávku a službu uskladňování plynu nebo ve zvýšení kvality poskytovaných služeb. Ušetřit byste teoreticky mohli tak, že si najdete menšího dodavatele, který má nižší náklady nebo uzavřel výhodnou nabídku o koupi plynu, a tak vám jej může dodat za lepší cenu. (Jak se zdá, je to ale vize poměrně vzdálené budoucnosti.)
"Od 1. dubna je stanovení ceny plynu jako komodity (energie obsažená v zemním plynu, vyjádřená např. v MWh - pozn. autorky) věcí dodavatele (v současnosti ERÚ stanovuje cenový strop, který obchodníci nesmějí překročit) zatímco ceny přepravy, distribuce a uskladňování plynu jsou nadále stanoveny cenovým rozhodnutím ERÚ," vysvětluje Tomáš Tichý z tiskového odboru Jihomoravské plynárenské a pokračuje, "dodavatelé samozřejmě musí pokrýt své náklady a vytvořit určitý zisk, avšak je třeba zdůraznit, že např. dovozní cena plynu představuje až 80 % ceny pro konečného zákazníka". Dodavatelé budou ceny plynu pro jednotlivé kategorie zákazníků zveřejňovat (např. na internetu) na čtvrtletní nebo měsíční bázi a s největšími zákazníky - velkoodběrateli budou uzavírat individuální smlouvy.
Volný trh… ale s kým?
Potřeba plynu je v České republice téměř výhradně zajišťována dovozy, z nichž tři čtvrtiny pocházejí z Ruska a zbytek zajišťují norští producenti. V zemi je jediný dovozce a velkoobchodní dodavatel plynu (RWE Transgas), který má zároveň majoritní kontrolu nad 6 z 8 velkých distribučních a dodavatelských společností. V důsledku toho tento subjekt zajišťuje přibližně 84 % prodeje plynu v České republice, což v tuto chvíli znamená, že jen na 16 % trhu funguje skutečná konkurence.
Regulátor vystavil přes 70 licencí na prodej plynu, ale rozsah, v němž jsou tito obchodníci na trhu s plynem činní, je nejasný. Drtivá většina z nich totiž nedodala údaje, s kým bude obchodovat, případně obchoduje jen na vymezeném území. Pouze 2 z těchto společností skutečně dodávají plyn a jejich podíl na trhu je zanedbatelný, píše se na webu Evropské komise.
Jak změnit dodavatele?
Byť pomalu, ke změnám dodavatele dochází
K 1. lednu 2007 si v duchu liberalizace dohodlo změnu svého dodavatele 5 velkoodběratelů, 3 střední odběratelé a 3 maloodběratelé. K témuž datu změnilo dodavatele i 214 domácností. Druhou skupinou jsou ti, u nichž došlo ke změně v důsledku ukončení činnosti jedné distribuční společnosti, a tito zákazníci přešli na dodávku od regionálních distribučních společností (nejedná se tedy o změnu dodavatele na základě výběru). Jde o 1 velkoodběratele, 21 středních odběratelů, 425 maloodběratelů a 5 693 domácností. |
Pokud chcete využít svého nového práva a vtrhnout na teprve se líhnoucí liberalizovaný trh, postup je následující. Vyberte si nového dodavatele (seznam je uveden
na stránkách ERÚ) a uzavřete s ním
"smlouvu o sdružených službách dodávky plynu" (ale pozor, ne vždy je nejvhodnější, viz dále).
Na základě této smlouvy dodavatel zajišťuje kompletní služby související s dodávkou plynu, tedy nejen zajištění plynu jako takového, ale také přepravu, distribuci a uskladňování. Smlouvu musíte uzavřít nejpozději 20 kalendářních dnů před datem, od kterého má být zahájena dodávka plynu novým dodavatelem.
V dostatečném časovém předstihu byste také měli požádat o ukončení smlouvy se stávajícím dodavatelem. Nejpozději však v termínu dohodnutém ve smlouvě nebo uvedeném v obchodních podmínkách tohoto dodavatele. Dodavatele můžete změnit jednou za 6 měsíců. Za přechod nic neplatíte. Dodavatele změnit můžete, distributora nikoliv.
Znamená to, že pokud je vaší společností např. Pražská plynárenská a vy se rozhodnete přejít např. k Severočeské plynárenské, musí vám jako distributor zůstat Pražská plynárenská a jako dodavatele můžete mít Severočeskou plynárenskou. V tomto případě, kdy se váš dodavatel a distributor liší, neuzavíráte smlouvu o sdružených službách dodávky plynu, ale
takzvanou "zúženou smlouvu", tedy smlouvu o dodávce plynu.
Podrobně je proces změny dodavatele včetně dalších možností uveden v § 36 až 38 vyhlášky č. 524/2006 Sb., o pravidlech pro organizování trhu s plynem a tvorbě, přiřazení a užití typových diagramů dodávek plynu, která je dostupná na internetových stránkách ERÚ (http://www.eru.cz/ v sekci legislativa, vyhlášky ERÚ k zákonu č. 458/2000 Sb.). |
Dodavatelské společnosti však zatím
nijak nesoutěží o nové zákazníky, případně se nesnaží o udržení stávajících. Informaci o tom, že dodavatele změnit můžete, po delším hledání najdete. Už se ale
nedozvíte, proč byste měli přejít právě k tomu a tomu dodavateli, žádné konkrétní výhody společnosti nenabízejí. Zjistit, co by vám případná změna přinesla a zda je vůbec možná (tedy zda dodává společnost plyn i na vašem území), si musíte zjistit
pomocí telefonu či osobní návštěvou.
Evropský vlk se nažere. A co tuzemská koza?
Najít cestu ven z bludného kruhu, který tvoří jeden monopolista několik drobných obchodníků, nebude lehké. Vstupu nových obchodníků snad pomůže nový energetický zákon (ten by jim měl mimo jiné právě k tomu zjednodušit podmínky), snad i skutečnost, že od nového čtvrtletí již ERÚ nebude regulovat jejich ceny. Zda však liberalizace neskončí tak, že se evropský vlk nažere a naše velké plynárenské společnosti zůstanou stejné, ukáže teprve čas.
"Je vidět, že trh pomalu vzniká, někteří zákazníci získali nové dodavatele, poslední informace hovoří o značném zájmu a aktivitách nových obchodníků vstoupit na plynárenský trh," uzavírá optimisticky Jarmila Lehnerová.
Jste spokojeni s vývojem na trhu zemního plynu? Budete měnit dodavatele? Proč ano, proč ne?