Nevydržela ani Sberbank. Snižuje úroky pro nové spoření

| rubrika: Aktuality | 9. 4. 2020 14:00 | 5 komentářů

Sberbank, která doteď nabízela nejvyšší úrok při spoření nad milion korun, ode dneška výrazně snižuje sazby. Změna se týká i nižších zůstatků na spořicích účtech, stejně jako termínovaných vkladů.

Sberbank zároveň mění pojetí své úrokové sazby. Podobně jako u některých konkurentů se teď výsledný úrok skládá z nízké základní sazby (kterou je podle zákona komplikované snížit ze dne na den) a z akčního bonusu (pouze marketingová akce, kterou lze kdykoliv měnit).

Základní sazba korunového spořicího účtu Sberbank je ode dneška 0,2 %. Kdo má v bance také běžný účet Plus nebo Extra, získá momentálně bonus 1 %, výsledný úrok tak dosahuje 1,2 %. Kdo tento běžný účet nemá, získá nižší bonus 0,8 %, v součtu tedy 1 %.

Běžné účty Plus nebo Extra nabízí Sberbank teprve od dubna, pro nové zájemce nahradily dřívější trojici kont Mini, Aktiv a Optimal. Založit si je mohou i dosavadní klienti. K bezplatnému vedení jednodušší varianty Plus je potřeba aspoň pět plateb kartou v měsíci nebo investice ve výši půl milionu korun.

Pro dříve založené spořicí účty (od 17. června 2019 do 7. dubna 2020) zatím dál platí dosavadní vyšší sazby: Kdo na nich má uloženo od jednoho do tří milionu, získá 1,7 % na celý vklad (tedy i na část pod milion). Kdo má víc než tři miliony, získá 1,75 % – opět na celý vklad. Vklady do 300 tisíc se úročí 1,38 %, vklady od 300 001 Kč do jednoho milionu 1,45 %.

Sberbank snižuje také úroky u termínovaných vkladů. Při uložení méně než deseti milionů korun teď dosahují 1,2 % při závazku na jeden rok (dříve 1,55 %), 1,25 % na dva roky (dříve 1,7 %) a 1,35 % na tři roky (dříve 1,85 %). Minimální vklad zůstává 30 tisíc korun.

Banky reagují na prudké snížení základní sazby České národní banky a na vývoj na trhu. Kvůli koronavirové krizi klesla dvoutýdenní reposazba z únorových 2,25 % během druhé poloviny března na 1 %. S vyšším úrokem na spoření se tak už museli rozloučit klienti Trinity Bank, Creditas a Expobank, stejně jako některých dalších bank, které však v tomto směru nepatřily ke špičce na trhu.

Nejvyšší úrok na spořicím účtu do konce dubna dál nabízí ING Bank, která láká nové klienty na 2 % pro vklady do 300 tisíc korun. Takovou sazbu garantuje na půl roku, pak klesne na půl procenta – což je standardní úroveň, na níž ING Konto zůstává dlouhodobě. Vklady nad hranici 300 tisíc se úročí pouze 0,1 %.

Zatím se drží i Equa bank. Dál nabízí 1,6 %, ovšem jenom do částky 300 tisíc a při splnění jedné ze dvou podmínek: aspoň tři platby kartou v měsíci nebo hodnota investic přinejmenším 50 tisíc. Případnou část nad 300 tisíc úročí Equa 0,2 %.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.