Trinity končí s akcí na spořicí účet. Úrok klesá pod 1 %

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 9. 4. 2020 06:00 | 7 komentářů

Trinity Bank se rozhodla ukončit všechny marketingové akce týkající se spořicího účtu Výhoda+. Úroková sazba ode dneška klesá z dosavadní základní sazby 1,58 % na 0,92 %.

Podle oznámení klientům je banka k tomto rozhodnutí „nucena vzhledem k vládou vyhlášenému nouzovému stavu v ČR a přijatým stabilizačním opatřením ze strany České národní banky“.

Česká národní banka v reakci na koronavirovou krizi od poloviny března dvakrát výrazně snížila svou základní sazbu.

Z únorových 2,25 % snížila ČNB od 17. března dvoutýdenní repo sazbu na 1,75 %. Trinity Bank na to reagovala už od 19. března snížením úroků pro vklady nad 250 tisíc korun, nově dosahovaly 1,61 % (místo dřívějších 1,88 % nebo 2,08 % při zůstatku nad milion korun). U nižších vkladů zůstal úrok na 1,58 %.

K 27. březnu pak ČNB snížila svou základní sazbu z 1,75 na 1 %. Na to už v minulém týdnu reagovali někteří konkurenti, ze skupiny bank s nejvyššími úroky je výrazně snížily Banka Creditas a Expobank.

Trinity teď bude úročit vklady na spořicím účtu 0,92 %, při zůstatku na tři miliony lze dál dosáhnout na 1,18 %.

Hlídáme to

Pes s rumem. Zdroj: Shutterstock.com

Sberbank přichází s novými účty. Můžou být bez poplatku, navíc slibují zajímavé bonusy. Přinejmenším v základní variantě nejsou podmínky složité.

Dáme vám 1234 Kč každý rok, láká banka. Prošli jsme podmínky


Od 1. května už nebude možné sbírat cashback za platby kartou u partnerů programu Priceless Specials.

Mastercard končí s odměnami v Priceless Specials


Kdo nechce sahat na bankovky ani na klávesnici, může platit přímo mobilem.

Limit pro platby bez PINu kvůli koronaviru nestoupne, shodly se banky


Když vám přijde na účet méně peněz než obvykle, může vás banka připravit ještě o další. Při nesplnění podmínek pro bezplatné vedení totiž hrozí poplatek.

Přijde vám méně peněz, hrozí poplatek. Pozor na podmínky účtu

Spořicí účet Trinity Bank je takzvaným platebním účtem, u něhož je zhoršení podmínek obvykle potřeba oznámit klientům aspoň dva měsíce předem. Zákon ale připouští dvě výjimky, na jednu z nich se teď Trinity odvolává. „Bylo-li to dohodnuto, je (banka) oprávněna kdykoli jednostranně a bez předchozího oznámení změnit úrokové sazby, je-li změna založena na změně referenčních sazeb“, uvádí zákon. Referenční sazbou může být právě reposazba ČNB nebo třeba tržní sazba PRIBOR. A podle svých smluvních podmínek může Trinity opravdu změnit úrok okamžitě a bez předchozího oznámení, pokud je to „založeno na změně referenčních sazeb“.

Zákon také stanoví, že změny úrokových sazeb se (v případě navázání na referenční sazbu) provádějí a počítají neutrálním způsobem. Web Peníze.cz zjišťuje názor ČNB, zda je podobný přístup některých bank dostatečný – tedy zda při změně referenční sazby ČNB pouze mohou, ale nemusí změnit úrok (například při pohybu nahoru), bez uvedení konkrétních pravidel.

Očekává se, že úroky na spořicích účtech sníží i další konkurenti, kteří teď nabízejí vyšší sazbu než ČNB.

Nejvyšší úrok na spořicím účtu zatím dál nabízí ING Bank, která láká nové klienty na 2 % pro vklady do 300 tisíc korun. Akci prodloužila i na duben. Takovou sazbu garantuje na půl roku, pak klesne na půl procenta – což je standardní úroveň, na níž ING Konto zůstává dlouhodobě. Vklady nad hranici 300 tisíc se úročí pouze 0,1 %.

Úroky ode dneška výrazně snižuje i Sberbank, změna se ale zatím netýká dříve založených účtů. Pro ty dál platí, že kdo má uloženo od jednoho do tří milionu, získá 1,7 % na celý vklad (tedy i na část pod milion). Kdo má víc než tři miliony, získá 1,75 % – opět na celý vklad. Drobným háčkem je pětikorunový poplatek za odchozí platbu ze spořicího účtu do jiné banky. Vklady do 300 tisíc se ve Sberbank úročí 1,38 %, vklady od 300 001 Kč do jednoho milionu 1,45 %. 

Equa bank dál nabízí 1,6 %, ovšem jenom do částky 300 tisíc a při splnění jedné ze dvou podmínek: aspoň tři platby kartou v měsíci nebo hodnota investic přinejmenším 50 tisíc. Případnou část nad 300 tisíc úročí Equa 0,2 %.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 4. 2020 9:41, B

Ale mohli to udělat až po 12. hod, jak to udělala minulý pátek Creditas

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Spořicí účty mají novou jedničku. Velký přehled

3. 9. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

Spořicí účty mají novou jedničku. Velký přehled

Úroky u nejlepších spořicích účtů zamířily po delší době aspoň trochu nahoru. Nové porovnání poradí, kam se teď podívat. A jak ochránit úspory před inflací líp.

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

17. 8. 2021 | Lukáš Kovanda | 90 komentářů

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

Kdo chtěl v roce 1995 „žít z úroků“, mohl vložit na vkladní knížku přibližně dvacetinásobek tehdejší průměrné roční mzdy. Dnes by nestačil ani tisícinásobek té současné. Komentář Lukáše... celý článek

Běžný účet láká na úrok, který překoná spořicí účty

16. 8. 2021 | Petr Kučera | 11 komentářů

Běžný účet láká na úrok, který překoná spořicí účty

Spoření v bance bez závazků má nového krále. Kromě nejvyššího úroku nabízí i další výhody. Na inflaci přesto zdaleka nestačí.

Trinity zvyšuje úrok na spoření, má ale podmínky

10. 8. 2021 | Petr Kučera

Trinity zvyšuje úrok na spoření, má ale podmínky

Trinity Bank láká na „narozeninový bonus“, díky němuž může úrok na spořicím účtu stoupnout na 0,58 %. Podmínkou je uložit si na něj aspoň 100 tisíc korun. Zmíněnou sazbou se pak bude... celý článek

Čtvrtina Čechů nemá rezervu, když přijde o příjem

26. 7. 2021 | Petr Kučera | 13 komentářů

Čtvrtina Čechů nemá rezervu, když přijde o příjem

Pro případ ztráty pravidelného příjmu má více než třetina Čechů (35 %) finanční rezervu na čtyř a více měsíců. Pětina lidí (20 %) by vydržela přinejmenším sedm měsíců. Ukázal to průzkum... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.