Trinity končí s akcí na spořicí účet. Úrok klesá pod 1 %

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 9. 4. 2020 | 7 komentářů

Trinity Bank se rozhodla ukončit všechny marketingové akce týkající se spořicího účtu Výhoda+. Úroková sazba ode dneška klesá z dosavadní základní sazby 1,58 % na 0,92 %.

Podle oznámení klientům je banka k tomto rozhodnutí „nucena vzhledem k vládou vyhlášenému nouzovému stavu v ČR a přijatým stabilizačním opatřením ze strany České národní banky“.

Česká národní banka v reakci na koronavirovou krizi od poloviny března dvakrát výrazně snížila svou základní sazbu.

Z únorových 2,25 % snížila ČNB od 17. března dvoutýdenní repo sazbu na 1,75 %. Trinity Bank na to reagovala už od 19. března snížením úroků pro vklady nad 250 tisíc korun, nově dosahovaly 1,61 % (místo dřívějších 1,88 % nebo 2,08 % při zůstatku nad milion korun). U nižších vkladů zůstal úrok na 1,58 %.

K 27. březnu pak ČNB snížila svou základní sazbu z 1,75 na 1 %. Na to už v minulém týdnu reagovali někteří konkurenti, ze skupiny bank s nejvyššími úroky je výrazně snížily Banka Creditas a Expobank.

Trinity teď bude úročit vklady na spořicím účtu 0,92 %, při zůstatku na tři miliony lze dál dosáhnout na 1,18 %.

Hlídáme to

Pes s rumem. Zdroj: Shutterstock.com

Sberbank přichází s novými účty. Můžou být bez poplatku, navíc slibují zajímavé bonusy. Přinejmenším v základní variantě nejsou podmínky složité.

Dáme vám 1234 Kč každý rok, láká banka. Prošli jsme podmínky


Od 1. května už nebude možné sbírat cashback za platby kartou u partnerů programu Priceless Specials.

Mastercard končí s odměnami v Priceless Specials


Kdo nechce sahat na bankovky ani na klávesnici, může platit přímo mobilem.

Limit pro platby bez PINu kvůli koronaviru nestoupne, shodly se banky


Když vám přijde na účet méně peněz než obvykle, může vás banka připravit ještě o další. Při nesplnění podmínek pro bezplatné vedení totiž hrozí poplatek.

Přijde vám méně peněz, hrozí poplatek. Pozor na podmínky účtu

Spořicí účet Trinity Bank je takzvaným platebním účtem, u něhož je zhoršení podmínek obvykle potřeba oznámit klientům aspoň dva měsíce předem. Zákon ale připouští dvě výjimky, na jednu z nich se teď Trinity odvolává. „Bylo-li to dohodnuto, je (banka) oprávněna kdykoli jednostranně a bez předchozího oznámení změnit úrokové sazby, je-li změna založena na změně referenčních sazeb“, uvádí zákon. Referenční sazbou může být právě reposazba ČNB nebo třeba tržní sazba PRIBOR. A podle svých smluvních podmínek může Trinity opravdu změnit úrok okamžitě a bez předchozího oznámení, pokud je to „založeno na změně referenčních sazeb“.

Zákon také stanoví, že změny úrokových sazeb se (v případě navázání na referenční sazbu) provádějí a počítají neutrálním způsobem. Web Peníze.cz zjišťuje názor ČNB, zda je podobný přístup některých bank dostatečný – tedy zda při změně referenční sazby ČNB pouze mohou, ale nemusí změnit úrok (například při pohybu nahoru), bez uvedení konkrétních pravidel.

Očekává se, že úroky na spořicích účtech sníží i další konkurenti, kteří teď nabízejí vyšší sazbu než ČNB.

Nejvyšší úrok na spořicím účtu zatím dál nabízí ING Bank, která láká nové klienty na 2 % pro vklady do 300 tisíc korun. Akci prodloužila i na duben. Takovou sazbu garantuje na půl roku, pak klesne na půl procenta – což je standardní úroveň, na níž ING Konto zůstává dlouhodobě. Vklady nad hranici 300 tisíc se úročí pouze 0,1 %.

Úroky ode dneška výrazně snižuje i Sberbank, změna se ale zatím netýká dříve založených účtů. Pro ty dál platí, že kdo má uloženo od jednoho do tří milionu, získá 1,7 % na celý vklad (tedy i na část pod milion). Kdo má víc než tři miliony, získá 1,75 % – opět na celý vklad. Drobným háčkem je pětikorunový poplatek za odchozí platbu ze spořicího účtu do jiné banky. Vklady do 300 tisíc se ve Sberbank úročí 1,38 %, vklady od 300 001 Kč do jednoho milionu 1,45 %. 

Equa bank dál nabízí 1,6 %, ovšem jenom do částky 300 tisíc a při splnění jedné ze dvou podmínek: aspoň tři platby kartou v měsíci nebo hodnota investic přinejmenším 50 tisíc. Případnou část nad 300 tisíc úročí Equa 0,2 %.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 4. 2020 9:41, B

Ale mohli to udělat až po 12. hod, jak to udělala minulý pátek Creditas

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nejlepší spořicí účty v novém roce. Tady jsou žebříčky

24. 1. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Nejlepší spořicí účty v novém roce. Tady jsou žebříčky

Jak co nejlíp ochránit úspory před inflací, když je potřebujete mít snadno po ruce a nechcete zkusit investice? Porovnali jsme lednové nabídky spořicích účtů a termínovaných vkladů. celý článek

Nejlepší spoření už začíná sedmičkou. Nové porovnání

8. 12. 2022 | Petr Kučera

Nejlepší spoření už začíná sedmičkou. Nové porovnání

Jak co nejlíp ochránit úspory před inflací, když je potřebujete mít snadno po ruce a nechcete zkusit investice? Máme aktuální žebříčky spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Co chystá Moneta? Rozhovor o pobočkách, konci SMS, inovacích a dalších plánech

28. 11. 2022 | Olga Skalková | 3 komentáře

Co chystá Moneta? Rozhovor o pobočkách, konci SMS, inovacích a dalších plánech

Moneta zůstává jednou z mála bank, která má hotovostní pokladny na všech pobočkách, nabízí i směnárnu. Plánuje jejich omezení? Kdy spustí platby na číslo mobilu, společné vkladomaty... celý článek

Úrok vyšší než Tatry. Nejlepší spořicí účet ale komplikuje daň

15. 11. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Úrok vyšší než Tatry. Nejlepší spořicí účet ale komplikuje daň

S nejvyšším úrokem na spořicím účtu přichází nováček ze Slovenska. Prozkoumali jsme jeho nabídku a porovnali ji s konkurencí.

Úrokové sazby nezměníme, rozhodla ČNB. Dál chce bránit korunu

3. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Úrokové sazby nezměníme, rozhodla ČNB. Dál chce bránit korunu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.