Spořitelna nevylepší spořicí účet. Zvýšení úroků „odkládá“

| rubrika: Aktuality | 1. 4. 2020 12:45 | 2 komentáře

Česká spořitelna „odložila“ zvýšení úrokové sazby na svém spořicím účtu. Od 1. dubna měla stoupnout z 0,2 % na 1 %.

Vylepšení úroku, který byl výrazně pod průměrem trhu, oznámila spořitelna už 7. února. Narozdíl od jiných bank však odmítala, že by tím reagovala na tehdejší zvýšení základní sazby České národní banky na 2,25 %. Zatímco konkurenti zvedli sazby prakticky hned, spořitelna mluvila až o začátku dubna.

„Zvýšení spořicích úroků jsme plánovali už dlouho právě na duben. Nezvyšujeme v reakci na ČNB, ale protože jsme pragmaticky přesvědčeni, že, aby klienti mohli skutečně zhodnocovat peníze skrze investice, musí mít nejdříve nějakou finanční rezervu, kterou si s 1 % na spořicím účtu vytvoří rychleji,“ řekl v únoru mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Hlídáme to

Expobank sníží úrokovou sazbu na svém Neo účtu z dosavadních 1,6 % na 0,65 %. 

Nejlépe úročený běžný účet prudce sníží sazbu


Když vám přijde na účet méně peněz než obvykle, může vás banka připravit ještě o další. Při nesplnění podmínek pro bezplatné vedení totiž hrozí poplatek.

Přijde vám méně peněz, hrozí poplatek. Pozor na podmínky účtu

Česká národní banka v reakci na koronavirovou krizi od poloviny března dvakrát výrazně snížila svou sazbu, od minulého týdne je na 1 %. Spořitelna ale uvádí jiný důvod, proč své spoření ode dneška nakonec nevylepšila.

„Desítkám tisíc našich klientů se v důsledku pandemie koronaviru dramaticky snížila schopnost splácet úvěry. V tuto chvíli proto musíme věnovat maximum našich zdrojů na zajištění pomoci těmto klientům. Odklad splátek o tři měsíce představuje poměrně zásadní omezení z hlediska řízení finančních zdrojů banky, a proto jsme nuceni dočasně odložit zvýšení úroků na spořicích účtech z 0,2 % na 1 %, k němuž mělo dojít od 1. dubna 2020,“ vysvětluje Hrubý.

„Předpokládáme, že s tím, jak se budou zmenšovat negativní dopady koronavirové pandemie a bude se zlepšovat finanční situace klientů a celé ekonomiky, budou i úrokové sazby na našich spořicích účtech reflektovat toto ozdravení. V tuto chvíli je pro nás však absolutní prioritou udržení finanční stability našich klientů,“ dodává mluvčí.

Spořicí účet České spořitelny tedy dál nabízí úrok 0,2 % pro vklady do 200 tisíc (u služby Premier do jednoho milionu), pro část nad tento limit je jenom 0,01 %.

Snížení sazeb už oznámily Trinity Bank nebo Expobank, jejichž nabídky patřily k nejlepším na trhu. 

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další praktické rady i aktuality! 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.