První banka, která zareagovala na překvapivé zvýšení úroků ze strany České národní banky, je Air Bank. Zvyšuje sazbu na spořicím účtu.
Od 12. února zvýší banka úrok z 1,3 na 1,5 procenta. Podmínkou je aspoň pět plateb kartou v měsíci.
Další podmínky se nemění: Vyšší úrok banka připisuje na vklady do 250 tisíc korun. Případnou částku nad 250 tisíc banka úročí 0,4 %. Kdo nesplní podmínku pěti plateb, dostane se v daném měsíci s úrokem na nulu.
Na běžném účtu Air Bank ponechává dosavadní bonusový úrok 1 %. I na ten dosáhne klient, který za měsíc zaplatí aspoň pětkrát kartou. Dostane ho ale jenom na částku do 100 tisíc korun. (Původně jsme omylem uvedli, že banka zvýší i úrok na běžném účtu).
Na nejvyšší úrok – dvě procenta ročně – láká nové klienty ING Bank. Garantuje ho na půl roku, poté sazba klesne na půl procenta – tedy na standardní úroveň, na níž ING Konto zůstává dlouhodobě. Obě sazby se navíc týkají jenom vkladů do 300 tisíc korun, nad tuhle hranici se úročí pouze 0,1 %. Na dvouprocentní úrok na půl roku mohou dosáhnout i dosavadní klienti, ovšem jenom u nových vkladů a s komplikovanějšími omezeními (podrobnosti jsme psali v samostatném článku).
Kdo dál patří k nejlepším? Banka Creditas garantuje minimálně na první pololetí roku 2020 úrok 1,6 %. Stejný úrok nabízí i běžný Neo účet od Expobank.
Trinity Bank drží do 15. května úrok 1,58 % pro všechny spořicí účty založené od poloviny loňského května, pro dřívější platí 1,38 %. Úrok 1,5 % pak nabízejí Wüstenrot (bez omezení výše vkladu), Hello bank (pro vklady do 300 000 Kč, na případnou část převyšující tuhle hranici klesá sazba na nulu) a Richee od Creditas (pro vklady do 300 000 Kč, pro část nad tuhle hranici pak 0,5 %).
Marketingovým akcím vévodí Moneta s 5 % u produktu nazvaného Pravidelné spoření. Má ale řadu omezení: Maximální zisk po zdanění je kolem 270 korun po dvanácti měsících. Po celý rok musíte spořit ne méně než 250 korun a ne více než 1000 korun měsíčně, zároveň si nesmíte vybrat ani korunu. Podmínkou je mít i běžný Tom účet od Monety a posílat si na něj měsíčně aspoň 7000 korun.
Kdo předem ví, že nebude část peněz po určitou dobu potřebovat, může vyzkoušet termínované vklady. Nejvýhodnější mezi bankami nabízejí J&T Banka (až od půl milionu korun), Expobank, Banka Creditas, Equa nebo Sberbank, záleží hlavně na délce vkladu a jeho výši. Zatím nejnovější přehled nejlepších termínovaných vkladů jsme přinesli tady.
Výhodnější alternativou je protiinflační varianta státního Dluhopisu Republiky. Garantuje, že každý rok vyrovná inflaci a přidá 0,5 % nad růst cen. Pro nejbližší rok by inflace podle odhadů ekonomů měla dosahovat nejméně 2,5 %, spíš se blížit třem procentům. Přestože jde oficiálně o šestiletý dluhopis, lze se ho bez ztráty výnosu zbavit už po roce.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Petr Kučera
Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
6. 2. 2020 19:26, Petr
No tak to je tedy terno. Inflace na 3% (a to ještě ta podstřelená, oficiální), nemovitosti za několik málo let o půlku dražší.
A Air bank nám dá 0,2% navrch.
Hmm....
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.