Nejlepší spořicí účet? Na 2 % se dostane až díky bonusu

| rubrika: Aktuality | 22. 7. 2019 08:50 aktualizováno 12:40 | 5 komentářů

Nový Spořicí účet+ od Banky Creditas nabízí základní úrok 1,1 %. Na dvě procenta se lze dostat díky bonusu 0,9 % (pro zůstatek do jednoho a půl milionu korun), který ovšem banka garantuje jenom do konce letošního září. Vyplývá to z podrobných podmínek, které teď zveřejnila.

V minulém týdnu přitom banka avizovala, že od 22. července nabídne roční úročení ve výši 2 % pro část vkladu až do 1,5 milionu korun a 1,1 % pro část vkladu nad tento limit. Kdyby ale zvýhodněný úrok platil jenom něco málo přes dva měsíce z dvanácti, výsledná roční sazba by zůstala daleko pod dvěma procenty.

„Kromě výše vkladu nemá Spořicí účet+ žádné další omezující podmínky,“ tvrdí Creditas v nové kampani. Láká v ní na aktuálně nejvýhodnější spořicí účet na českém trhu. Ve skutečnosti má srovnatelné podmínky s konkurenční Monetou, která také nabízí spořicí účet s 2 %.

Moneta dává dvě procenta na část vkladu do jednoho milionu, případný zbytek úročí 0,5 %. U části klientů trvá na minimálním zůstatku – mají nechat vždycky aspoň 200 korun na účtu až do jeho úplného zrušení. Dvě procenta v Monetě se týkají jenom účtů založených online.

Zkuste to!

Nemusíte hned měnit banku. Stačí, když si nový účet u konkurence jenom nezávazně vyzkoušíte. Víme, jak přijít k bonusu a kde si dát pozor.

Odměny za založení účtu: Kdo teď dává nejvíc a jak snadno

Nebýt komplikovaného úroku, měla by Creditas jednodušší nabídku: Lépe úročí vyšší vklady, netrvá na minimálním zůstatku a dává stejné podmínky i pro účty založené na pobočce. Jenže oproti Monetě uvádí základní sazbu jenom 1,1 % místo 2 %, zbytek je dočasnou marketingovou akcí. Tu sice Creditas může kdykoliv prodloužit, jisté to ale není.

Obecně platí, že úroky na spořicích účtech se můžou kdykoliv změnit prakticky ze dne na den. Ani u Monety, která předem neuvádí žádné časové omezení, tedy lidé nemají záruku, že 2% úrok vydrží aspoň do konce roku. Stejně jako u jiných bank (s výjimkou výslovných garancí ve smlouvě) může úrok stoupnout i klesnout. V tom se spořicí účty liší od termínovaných vkladů, kdy bance na určitou dobu svěřujete peníze bez snadné možnosti si je předčasně vybrat – a úrok zůstává po celou dobu stejný jako na začátku.

Čtenářům, kteří se webu Peníze.cz ozvali, nejvíc vadí způsob, jakým Creditas svůj nový účet prezentovala. „Ztracenou důvěru dostanete zpátky těžko. Už jsem vám jednou uvěřil hned po startu a za čtvrt roku to bylo pryč,“ reaguje třeba Matěj Holenda i na facebookovém profilu banky. Připomíná, že při vstupu na bankovní trh v lednu 2017 lákala Creditas na tehdy nejvyšší úrok, hned po čtvrt roce ho ale výrazně snížila – o skoro tři čtvrtiny.

„Naším cílem je klientům poskytovat nejlepší sazbu na trhu. Abychom mohli pružně reagovat na vývoj situace na trhu (tj. konkurenci, včetně úprav úrokových sazeb ze strany ČNB), rozhodli jsme se nabízet akce s kratší dobou platnosti. Můžeme vás ubezpečit, že i po 30. září bude nabídka úrokové sazby na Spořicím účtu+ patřit mezi nejlepší na trhu,“ odpovídá banka na Facebooku.

„Creditas chce být i za dva měsíce mezi nejlepšími spořícími účty. Je to naše politika od vstupu na bankovní trh. Počítáme s tím, že i po 30. září bude sazba na spořicím účtu patřit k nejvyšším na trhu,“ říká i mluvčí Banky Creditas Lucie Brunclíková.

Z úrokového lístku také vyplývá, že dosavadní Spořicí účet (bez dodatku plus) už nebude Creditas aktivně nabízet. Klientům, kteří si ho založili dřív, se úročení nemění – to znamená 1,1 % do 750 tisíc korun a 1,3 % na případnou část vkladu nad tuhle hranici. Noví zájemci tedy dostanou pro vklady nad 750 tisíc nižší základní úrok (1,1 %) než dosud. Přinejmenším do konce září sice můžou počítat se zmíněným bonusem 0,9 %, ten se ale vztahuje jenom na zůstatek do jednoho a půl milionu. 

Aktuální přehled nejlepších spořicích účtů jsme přinesli před týdnem. 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.