Spořit mohou studenti i důchodci! Jak vybrat spořicí účet?

| rubrika: PR Článek | 24. 6. 2019
Spořit se dá opravdu v každém věku, spousta lidí se však z různých důvodů vyhýbá založení spořicího účtu. Podívejte se na několik pádných argumentů, proč se na tento typ spoření přece jen podívat.

Starší ročníky se občas bojí složitosti zařizování záležitostí v bance či bankovním institucím rovnou vůbec nedůvěřují, mladší populace nevidí ve spořicím účtu žádné výhody. Ve skutečnosti se spořicí účty hned z několika důvodů vyplatí prakticky každému. Projděme si spolu benefity spořicích účtů i faktory, které musíte zvážit před založením.

Navýšení a bezpečí

V první řadě je nutné si uvědomit, že peníze poschovávané doma jsou v mnohem větším riziku než ty, které vložíte do banky. A to i tehdy, když banka totálně zkrachuje. Na spořicím účtu jsou totiž vaše vklady chráněny pojištěním od státu. Do celkové výše 100 000 eur máte garantovaný návrat ztracených úspor v plné výši. Obávat se o nestabilnost konkrétní banky se tedy nemusíte.

Samozřejmě tím hlavním, na co se koukat při výběru spořicího účtu, je úroková sazba. Ta se někdy označuje zkratkou p.a. (per annum neboli ročně). Žádná konverzace o spořicích účtech se dnes už neobejde bez lamentování nad inflací, která předbíhá úrokové sazby a v podstatě tak anuluje získané peníze.

Při hledání lze však objevit účty se slušnými úrokovými sazbami nad jedno procento nebo dokonce okolo dvou procent. Inflace během příštích pár let může zpomalit (zažila koneckonců v posledních letech zrychlení a čeká se její postupné snižování). Vaše úspory se tak opravdu zhodnotí a zůstanou na bezpečném místě. Jen si pamatujte, že skutečně připsaná částka na účet bude o 15 % menší, než naznačuje úroková sazba. Banky z ní totiž musí odvádět daň.

Snadnější než facka

Na rozdíl od termínovaných vkladů jsou vám peníze na spořicím účtu neustále k dispozici. Ani chudý student se tedy nemusí obávat situace, kdy mu do života vstoupí nečekaná krize a on najednou nebude mít přístup k naspořené částce. Samotné založení účtu už vůbec nepředstavuje problém.

Velké množství bank nabízí dnes možnost sjednat si spořicí účet online, během několika minut a bez poplatků. Ostatně se není čemu divit, vždyť i běžný účet zdarma je dnes standardem. Malým psychologickým trikem, který vám pomůže naspořit více, může být založení spořicího účtu u jiné banky, než kde máte svůj běžný účet. Peníze přicházející na spořicí účet leží pak trochu více z očí a touha využívat je se snižuje.

V nabídce bank tedy jednoznačně najdete účet vhodný pro studenty, kteří se nemusí bát požadavků na horentní vklady nebo nedostatečného přístupu k penězům, tak i účet odpovídající požadavkům seniorů. Ti se navíc rozhodně nemusí strachovat o ztrátu svým našetřených úspor. Stačí si jen srovnat nejlepší nabídky na internetu. 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.