Na vyšší úrok láká i Moneta, nové spoření už je bez podmínek

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 30. 4. 2019 | 26 komentářů
Mezi spořicí účty s úrokem nad jedno procento přibyl – zatím docela potichu – další nováček. Na rozdíl od svého předchůdce chce kamarádit se všemi.
Na vyšší úrok láká i Moneta, nové spoření už je bez podmínek

Konkurence mezi spořicími účty roste. Moneta Money Bank nově láká na úrok 1,2 procenta ročně, a to pro vklady nepřesahující 500 tisíc korun. Případná část nad půl milionu se úročí minimální sazbou 0,10 procenta.

Spořicí účet je dostupný pro všechny nové i stávající klienty bez dalších podmínek a bez poplatků. Moneta ho od poloviny dubna nabízí ve dvou variantách, které se od sebe liší jenom nepatrně.

„Dosavadní klienti Monety si můžou sjednat nový spořicí účet nazvaný Spoření 1 přes internetové bankovnictví nebo v kterékoliv pobočce. Zcela noví zájemci si můžou přes web založit spořicí účet Spoříto, který poskytuje stejné sazby jako Spoření 1,“ říká mluvčí banky Jakub Švestka.

U varianty Spoření 1 pro dosavadní klienty je ale nutné počítat s minimálním zůstatkem 200 korun, který může banka blokovat po celou dobu trvání smlouvy. To se vztahuje i na lidi, kteří na svém běžném účtu jménem Tom podmínku minimálního zůstatku nemají díky tomu, že si ho založili online. Jedině u varianty Spořito pro zcela nové klienty pak banka na minimálním zůstatku u spořicího účtu netrvá.

Anketa

Využíváte spořicí účty?

Genius končí

Moneta současně přestává nabízet dřívější spořicí účet nazvaný Genius 9. „Stávající klienti ho ale mohou nadále využívat jako dosud,“ ujišťuje mluvčí. Úrok ani dosavadní podmínky tohoto účtu se nemění, takže výhodnější je přejít na novou variantu spoření.

Genius 9 nabízel maximálně 0,5 procenta ročně pro vklady pod 100 tisíc korun, pro vyšší jen 0,2 procenta. A to šlo ještě o bonusovou sazbu, na kterou dosáhl jen ten, komu na běžný účet u Monety přišlo aspoň 7000 korun měsíčně. Kdo podmínku nesplnil, tomu v daném měsíci klesla sazba v obou pásmech na 0,1 procenta.

Název účtu Genius odkazoval ještě na GE Money Bank, předchůdkyni Monety. Číslo za názvem – naposledy 9 – pak odlišovalo jednotlivé verze spořicího účtu tak, jak postupem času přicházely. Nové Spoření teď začíná zase s jedničkou.

Haló, tady inflace

Jedničkou mezi spořicími účty, které jsou snadno dostupné bez podmínek, dál zůstává ten od Hello Bank. Nabízí 1,5 % ročně pro vklady do 300 tisíc korun, případná část nad tento limit se však neúročí vůbec. Stejný úrok do stejného limitu dostanete i na běžném účtu aplikace Richee, za níž stojí Banka Creditas. Richee navíc úročí i vklady nad 300 tisíc (sazbou 0,5 %).

Equa od května zvyšuje úrok na 1,2 % pro sazby do 200 tisíc korun. Má menší podmínku: zaplatit aspoň třikrát měsíčně kartou od Equa bank. Kdo to nezvládne, dostane jenom základní úrok 0,2 %. Na vyšší sazbu dosáhne i ten, kdo má v Equa investováno aspoň 50 tisíc korun (k poslednímu dni v daném měsíci). Jde o alternativní podmínky, není tedy nutné splnit obě současně.

Moneta tedy nově nabízí stejně jako Equa, jenže bez podmínek a s vyšším stropem. Úrokem těsně předběhne novou Trinity Bank, která má na spořicím účtu 1,18 % – také bez podmínek a dokonce i bez stropu pro vklady.

Účty pod lupou

Atraktivní nabídky v sobě často skrývají háček. Proto jsme podrobně prozkoumali i bonus 1000 korun za založení Tom účtu v Monetě. 

Tisícovku na ruku, když vyzkoušíte nový účet. Prozkoumali jsme bonus


Pořádnou porcí novinek chce Equa bank dohnat a nejlíp i předehnat konkurenty. Ukázala i vnitřnosti nových vkladomatů.

Lepší spoření, unikátní vkladomaty i okamžité platby. Co chystá Equa?


Fio banka, která patří k nejlevnějším v Česku, ruší i poplatek za takzvané europlatby. Kvůli novému nařízení EU budou muset zlevnit také další banky. Nový ceník Fio přináší třeba i výhodnější výběry z cizích bankomatů.

Eura pošlete zdarma. Druhá banka ruší poplatek, zlevnit musí všichni

Další blízcí konkurenci – Air Bank a Creditas – nabízejí rovné procento. U Air Bank je podmínkou aspoň pět plateb kartou, maximálně se úročí 250 tisíc (a dalších 100 tisíc pak můžete se stejným úrokem přidat na běžném účtu). Nad tento limit dostanete jenom 0,2 %. A Creditas dává procento do 750 tisíc, část vkladu nad tento limit úročí dokonce 1,1 %.

Úrok nad jedno procento má ještě Sberbank – 1,03 % na vklady do 300 tisíc. Jenže podmínkou je mít současně běžný účet nazvaný Fér konto (s výjimkou varianty Mini), který také není automaticky bez poplatku za vedení.

Akční nabídka od Wüstenrotu pak láká nové klienty na spořicí účet s celkovým úrokem až 1,1 %, když si uložíte aspoň 30 tisíc. Zvýhodnění garantuje do konce roku. Základní sazba pro vklady nad 30 tisíc jinak dosahuje 0,5 %, pro nižší 0,1 %. Dalších 0,5 % lze získat při fixaci vkladu na tři až dvanáct měsíců (minimálně 10 tisíc korun).

A zmíníme i Expobank, která má na svém běžném Neo účtu úrok 1,2 %. Na něj však dosáhnete, až když máte uloženo aspoň 100 tisíc korun – úrok se pak naštěstí vztahuje nejenom na tuto část, ale na celý vklad. Při nižším zůstatku je sazba nulová.

Na půl roku omezená nabídka Raiffeisenbank sice slibuje tři procenta ročně, ale jenom pro nové klienty a s podmínkou běžného účtu, který není automaticky bez poplatku za vedení. ING Bank láká na dvě procenta – také jenom na půl roku a na nové vklady, standardní sazba účtu ING Konto jinak zůstává 0,5 % (do 300 tisíc korun).

I ty nejlepší spořicí účty dál zůstávají jednookými králi mezi slepými. Inflace v posledních měsících míří ke třem procentům. Spořicí účty tak mají smysl jen pro bezpečné uložení peněz, které chcete mít kdykoliv k dispozici.

Přidejte si nás na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Líbil se vám článek?

+31
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 26 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 4. 2019 8:51, Padlý genius

Výpisy v Monetě jsou samozřejmě bez poplatků, když vám - tak jako jinde - stačí elektronicky. Zvlášť u spořáku nevím, kdo a proč by je potřeboval papírově (a když už, tak si je vytiskne sám). Ano, když budete trvat na tom, aby vám je banka každý měsíc posílala už vytištěné, zaplatíte možná těch 390 Kč za rok. Tak jako všude jinde.

+20
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 4. 2019 19:19, Myška Hryzka

Nerozumím, proč tento účet není určen pro zaměstnance... Proč? Proč? Může si ho založit kdokoliv, nový klient nebo stávajicí, ale zaměstnanec, který je klientem nemůže. V tomhle me MMB opravdu sklamala...

-22
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (26 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Spořicí účty mají novou jedničku. Velký přehled

3. 9. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

Spořicí účty mají novou jedničku. Velký přehled

Úroky u nejlepších spořicích účtů zamířily po delší době aspoň trochu nahoru. Nové porovnání poradí, kam se teď podívat. A jak ochránit úspory před inflací líp.

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

17. 8. 2021 | Lukáš Kovanda | 90 komentářů

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

Kdo chtěl v roce 1995 „žít z úroků“, mohl vložit na vkladní knížku přibližně dvacetinásobek tehdejší průměrné roční mzdy. Dnes by nestačil ani tisícinásobek té současné. Komentář Lukáše... celý článek

Běžný účet láká na úrok, který překoná spořicí účty

16. 8. 2021 | Petr Kučera | 10 komentářů

Běžný účet láká na úrok, který překoná spořicí účty

Spoření v bance bez závazků má nového krále. Kromě nejvyššího úroku nabízí i další výhody. Na inflaci přesto zdaleka nestačí.

Trinity zvyšuje úrok na spoření, má ale podmínky

10. 8. 2021 | Petr Kučera

Trinity zvyšuje úrok na spoření, má ale podmínky

Trinity Bank láká na „narozeninový bonus“, díky němuž může úrok na spořicím účtu stoupnout na 0,58 %. Podmínkou je uložit si na něj aspoň 100 tisíc korun. Zmíněnou sazbou se pak bude... celý článek

Čtvrtina Čechů nemá rezervu, když přijde o příjem

26. 7. 2021 | Petr Kučera | 13 komentářů

Čtvrtina Čechů nemá rezervu, když přijde o příjem

Pro případ ztráty pravidelného příjmu má více než třetina Čechů (35 %) finanční rezervu na čtyř a více měsíců. Pětina lidí (20 %) by vydržela přinejmenším sedm měsíců. Ukázal to průzkum... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.